profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

poleca 85% 114 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Cześnik Raptusiewicz oraz Rejent Milczek są dwoma głównymi bohaterami dramatu Aleksandra Fredry pt. "Zemsta". Bohaterowie żyli w XVIII wieku. Pochodzili ze szlachty. Byli bardzo różnymi osobami. Mieli inną sytuację finansową i rodzinną. Znacznie różnili się wyglądem i charakterem. Wspólne było dla nich miejsce zamieszkania, nienawiść, jaką żywili do siebie oraz pragnienie posiadania dużych pieniędzy. Wacław opisał ich jako ?? dwóch ludzi - ogień, woda".

Cześnik był starym kawalerem, mówił ?No, nie sekret, żem niemłody, alem także i niestary?. Opiekował się swoją bratanicą Klarą. Urząd szlachecki, który posiadał, był wyższy od urzędu Rejenta. Był właścicielem połowy zamku. Rejent zaś to wdowiec opiekujący się synem Wacławem. Jako notariusz zarobił dużo pieniędzy, dzięki czemu miał na własność wieś i drugą połowę zamku. Cześnik był człowiekiem chorowitym. Świadczy o tym cytat: "Pan zaś, mówiąc między nami Masz podagrę, (?) Kurcz żołądka, (?) Reumatyzmy jakieś łupią."

Milczek miał szczupłą i drobną budowę ciała. Cześnik z kolei był wysoki i tęgi. Ubierali się jak na szlachciców przystało, w żupan, pas słucki, wysokie buty oraz mieli szablę u boku. Rejent był bardziej zadbany niż Maciej. Świadczy o tym fakt , że Cześnik raz wyszedł na taras ubrany w szlafmycę.

Raptusiewicz był człowiekiem energicznym i wybuchowym. "Cześnik wulkan- aż niemiło. Żebym krótko go nie trzymał, Nie wiem, co by z światem było"- takimi słowami określa Cześnika Papkin. Milczek zaś był flegmatyczny i spokojny. Maciej był otwarty, szczery, mówił to co chciał. Rejent zaś był cichy, małomówny i nie dawał po sobie poznać o czym myśli. Obaj panowie mieli swoje ulubione powiedzenia. Cześnik mówił ?Mocium panie?, a Milczek ?Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba?.

Raptusiewicz był słabo wykształcony i nie potrafił się wysławiać w mowie i piśmie. Rejent przeciwnie. Sprawnie wyrażał swoje i cudze myśli, był bardzo dobrze wykształcony. Jako człowiek obeznany prawem potrafił je wykorzystać do własnych celów, a jego mowa była płynna i kwiecista. Maciej mówił o nim ? Słodki, cichy z kornym licem, Ale z diabłem, z diabłem w duszy?.

Cześnik jest typem rębajły sejmikowego, awanturnika o bujnej zawadiackiej przeszłości, który sam wymierza sprawiedliwość. Mówi o tym cytat ?Hej Gerwazy daj gwintówkę, niechaj strącę tę makówkę?. Milczek to typ krętacza. Jego cechy charakteru to przebiegłość i dwulicowość. Gotów jest poświęcić szczęście syna, aby zemścić się na wrogu. Jest fałszywie pobożny, co pokazuje często powołując się na boga. Między innymi chcąc zaślubić Wacława z Podstoliną.

Ich cechami wspólnymi jest upór, mściwość, egoizm i przywiązanie do tradycji. Są staropolsko gościnni traktując z honorem wroga w swoim domu.

Zestawienie dwóch zupełnie różniących się od siebie charakterów Cześnika i Rejenta daje nierzadko sytuacje komiczne. Mimo iż, bohaterowie "Zemsty" nie mogą być wzorami do naśladowania, wzbudzają naszą sympatię, a szczęśliwe zakończenie daje nadzieję, że większość ich negatywnych cech była tylko wynikiem sąsiedzkiej kłótni.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie