profil

Charakterystyka Egipcjanina Sinuhe.

drukuj
satysfakcja 78 % 18 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Charakterystyka Sinuhe

Sinuhe to główny bohater powieści Miki Walteriego ?pt. ?Egipcjanin Sinuhe?. Książka jest pamiętnikiem spisanym przy końcu życia przez głównego bohatera. Spisywał on swoje dzieje nie dla sławy i chwały, lecz aby przypomnieć sobie dni dzieciństwa, osiągnięte sukcesy oraz dobre uczynki wobec innych ludzi.
Narodziny i pochodzenie Sinuhe były otoczone tajemnicą. Jako niemowlę został odnaleziony przez Kipę w trzcinowej łódce płynącej Nilem. Kipa to Egipcjanka mieszkającą w Tebach wraz z swym mężem Senmuntem, egipskim lekarzem biedaków. Razem, Kipa i Senmunt, zaopiekowali i stali się rodzicami znalezionego chłopca. Otoczyli go wielką miłością i opieką. Wychowywał się razem z dziećmi biedoty, beztrosko bawiąc się z nimi. Nie zaznał głodu i krzywdy, ponieważ o jego dobro troszczyli się przybrani rodzice. Nie obchodził tylko swoich urodzin, gdyż nikt tak naprawdę nie znał ich daty.
Sinuhe jako dziecko chciał zastać żołnierzem, ponieważ zabawa w wojnę była główną rozrywką chłopców z jego dzielnicy. Uważał, że zawód żołnierza był najbardziej zaszczytny i dający uznanie wśród ludzi oraz przynosił różnego rodzaju korzyści. Ponadto żołnierz nie musiał uczyć się trudniej stuki pisania, a Sinuhe tej nauki bał się najbardziej. Po odwiedzinach u biedaka, weterana wojny, żołnierza bohatera Sinuhe zniechęcił się i zrezygnował z planów zostania żołnierzem. Ojciec zaprowadził go do szkoły kapłana Oneha gdzie przez kilka lat główny bohater uczył się pisać. Był pojętnym i pilnym uczniem. Aby kontynuować naukę wybrał się z ojcem do Świątyni Amona by tam zdobywać wiedzę lekarską. Sinuhe był pilnym i pracowitym studentem. Był ostrożny w swoich wypowiedziach i zachowaniu, dzięki czemu unikał kar często stosowanych przez kapłanów. Jego trud zaowocował. Został wyświęcony na kapłana a następnie kontynuował naukę w Domu Życia gdzie przygotowywał się do zawodu lekarza. Praktykował u ojca, który przekazał Sinuhe swoją wiedzę i doświadczenie.
Sinuhe założył swój własny gabinet lekarski. W prowadzeniu praktyki lekarskiej pomagał mu jego niewolnik, jednooki sługa- Kaptah. Sinuhe i jego służącego przyjaźń. Kaptah pomagał swojemu panu, prowadził jego interesy, pomnażał jego pieniądze, był jego powiernikiem i zawsze o niego się troszczył.

Udzielał mu dobrych rad i był taki przekonywujący, że Sinuhe często korzystał z nich i dobrze na nich wychodził. Ich przyjaźń była nietypowa, jak na tamte czasy, gdyż sługę i jego pana nie powinna była łączyć tak bliska zażyłość. Przyjaźń ta przetrwała aż do ostatnich dni życia egipskiego lekarza.
Główny bohater ma także przygody miłosne. Poznał on piękną Nefernefernefer i zakochał się w niej bez pamięci, chorą, ślepą miłością. Ona nie odwzajemniała jego uczuć. Zależało jej tylko na jego majątku. Wyłudziła od niego wszystkie dobra materialne, które miał i zagarnęła także mienie jego rodziców w zamian za chwile rozkoszy. Porzuciła go wraz z końcem pieniędzy, które posiadał. Znienawidził za to Nefernefernefer. Czuł, że zachował się haniebnie i nikczemnie wobec swoich rodziców oddając ich cały dorobek oraz pieniądze ich na pochówek a przecież tak oni tak bardzo go kochali. Miał ogromne wyrzuty sumienia, dlatego zatrudnił się do pracy w Domu Śmierci bez zapłaty przez 30 dni. W tym czasie zabezpieczył ciała swoich rodziców przed rozpadem a przy okazji nauczył się sztuki balsamowania zwłok. Następnie wykradł ciała Kipy i Senmunta z Domu Śmierci i pochował ich w Mieście Umarłych, aby w ten sposób zabezpieczyć im godne życie po śmierci według ówczesnych wierzeń. W późniejszym czasie zemścił się na Nefernefernefer za to, że, w jaki sposób go potraktowała. Oddał ją żywą, ale nieprzytomną pomywaczom zwłok. Zemsta ta jednak nie przyniosła mu ulgi i satysfakcji.
Inną kobietą jego życia była Minea, tancerka i bogini byków. Sinuhe i Minea darzyli się platoniczną, lecz odwzajemnioną miłością. Stanowili oni niemal idealną parę. Niestety nie mogli być razem. Minea musiał oddać swoje życie za swojego boga z Mitanni. Egipcjanin bardzo przeżył jej śmierć, rozchorował się. W swoim dalszym życiu często wracał myślami do chwil spędzonych z ukochaną.
Ostatnią kobietą jego życia była piękna Merit, barmanka z szynku ?Ogon Krokodyla?. Została ona matką jedynego syna, którego miał Sinuhe, Tota. Obydwoje niestety zginęli podczas zamieszek w Tebach. Merit ukrywała ojcostwo Sinuhe. Dowiedział się on o tym, że był ojcem Tota dopiero po jej i jego śmierci.
Sinuhe był związany z najwybitniejszymi osobistościami swojej epoki. Znał osobiście faraona Ehnatona, był jego lekarzem i przyjacielem. Uznał jego nowego boga i uwierzył w jego nową wizję świata. Religia faraona Ehnatona doprowadziła do Świętej Wojny w Egipcie niosąc śmierć, krzywdę ludzką i cierpienie. Sinuhe był świadkiem tych wszystkich wydarzeń. Ehnaton ginie z rąk swojego lekarza otruty silną trucizną rozpuszczoną w winie. Sinuhe stał się mordercą. Jednak nie ostatni raz. W podobny sposób zabił on syna króla Hetytów- Szubatta, który miał zostać mężem księżniczki Beketaton a następnie faraonem Egiptu. Główny bohater miał świadomość swojego okrutnego postępowania i bardzo źle się z tym czuł.
Inną osobistością, którą znał był naczelny wódz wojsk faraońskich- Horemheb, który w późniejszym okresie swojego życia zostaje faraonem. Sinuhe został lekarzem jego wojsk i świadkiem wielu zwycięstw i sukcesów wojennych. Horemheb jako faraon wygnał u schyłku życia starego Sinuhe z Teb, ponieważ uważał, że poglądy wygłaszane przez niego mogłyby być przyczyną zamieszek lub następnej wojny w Egipcie.
Główny bohater książki Miki Walteriego był postacią bogatą i złożoną. Przyszło mu żyć w interesujących, burzliwych czasach. Na swojej długiej drodze życia spotykał wielu ludzi. Potrafił ciężko pracować, walczyć, pomagać potrzebującym, być bezinteresownym, dzielić się z innymi. Był także opiekuńczy, troskliwy, delikatny, uczciwy, ale również umiał nienawidzić, mścić się i zabijać. Uważam, że był wyjątkowym człowiekiem. Jego życie było pełne różnych sytuacji i zdarzeń, które prowokowały jego zachowanie. Raz było ono nieludzkie lub nieetyczne, innym razem przepełnione miłością do drugiego człowieka. Postać Sinuhe jest jedną z ciekawszych w literaturze.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury