profil

"Opium w rosole" - charakterystyka Kreski (Janiny Krechowicz ).

drukuj
satysfakcja 81 % 1403 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W powieści Małgorzaty Musierowicz jedną z postaci była Janina Krechowicz - ,,Kreska", wnuczka profesora Dmuchawca.Kreska wbrew wydawała się być bardzo przeciętną dziewczyną.
Rodzice Kreski byli internowani przez ówczesne władze, mieszkała z chorym dziadkiem. Dziewczyna miała ok 16lat. Uczęszczała do liceum ogólnokształcącego. Zarabiała szyciem. Ze względu na sytuację materialną własną odzież także przygotowywała sama.
Kreska była ,,delikatnym,miłym i zbzikowanym stworzeniem o promiennych burych oczach z wielkimi rzęsami i burych włosach obsmyczonych na Izabelę Trojanowską".Dziewczyna nosiła zbyt obszerne ubrania i także własnoręcznie wykonane dodatki, np.torebki, szaliki. Wyglądało to trochę śmiesznie, ale zabawnie i modnie.
Dziewczyna była bardzo samodzielna, opiekuńcza i troskliwa. Opiekowała się chorym dziadkiem, przed wyjściem do szkoły podawała mu śniadanie,leki oraz poprawiała poduszki. Cieszyła się z jego uśmiechu. Kreska w przeciwieństwie do Matyldy traktowała wszystkich miło i uprzejmie. Bohaterka była również bardzo spontaniczna, co ujawniła jej reakcja kiedy gwałtownie zareagowała na propozycję Maćka, krzyknęła, że nie chce - ,,chrzanię ich czekoladę i dropsy". Janinie podobał się Maciek, który z początku nie miał najlepszej myśli o dziewczynie, ale później zmienił zdanie.
Według mnie Janina Krechowicz była ciekawą postacią. Myślę, że wiele osób nie potrafiłoby się tak usamodzielnić jak ona, ani tak dobrze zaopiekować się chorą osobą.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (27) Brak komentarzy
20.2.2012 (17:11)

Tylko jeszcze BOŻE pisze się z dużej litery ale oprócz tego wszystko OK

20.2.2012 (17:09)

Dzieki bardzo przydatna praca może trochę mało rozbudowana.Ale i tak jest OK. WIELKIE DZIĘKI

15.2.2012 (20:09)

wielkie dzienki to co przeczytałam i to co było w książce to powiedziałam w klasie i dostałam 6 dzięki

3.1.2012 (16:24)

Grajcie w World of Tanks ZA DARMO!

16.11.2011 (13:04)

bardzo spoko dostałem celującą ocene pozdro...



Zadania z Języka polskiego
jack2220 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 1 godzinę 20 minut temu

Hej, mam taki problem. Mianowicie poproszono mnie o wiersz na temat taxi lub taxi corporation( może być krótki,tylko pozytywny) Proszę pomocy

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

gusio19970 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 20.12.2014 (11:30)

Napisz rozprawkę na temat : różne czasy , różni ludzie , a cel? rozważ problem trwałości buntu młodzieńczego jako wartość wpływającą na zmianę...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

wyyluzuj0 rozwiązanych zadań
Język polski 70 pkt 20.12.2014 (11:09)

BARDZO WAŻNE!! Na podstawie książki "Zbrodnia i Kara" napisz wypracowanie.

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Violaa950 rozwiązanych zadań
Język polski 90 pkt 20.12.2014 (10:36)

Renesansowy charakter "pieśni" j . Kochanowskiego . Rozważ problem w oparciu o wybrane utwory ( bez podawania ragmentów)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 68 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Grinrezar0 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (20:29)

Miałbym prośbe moja dziewczyna, chodzi do Liceum dla dorosłych i dostała takiego zadanie. Jedynym naszym problemem jest to, ze oboje jesteśmy słabi...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.