profil

Kultura hellenistyczna czasopismo "Kultura dawniej i dziś"

poleca 87% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kultura dawniej i dziś

Dziennikarz: Dzień dobry!
Archeolog: Witam!

D: Nazywam się ............ i jestem z czasopisma KULTURA DAWNIEJ I DZIŚ i chciałbym przeprowadzić z panem wywiad, który zostanie opublikowany w gazecie. Zgadza się pan?
A: Tak z przyjemnością. Zapraszam do środka!

D: Jest pan archeologiem?
A: Tak

D: A czy wie pan o kulturze hellenistycznej?
A: Tak

D: Jak się kultura hellenistyczna wykształciła, czyli kto ją podbił.
A: Kultura wykształciła się po podbojach Aleksandra Wielkiego. Efektem tego było osiedlenie Greków w nowych ośrodkach, do których przynosili własne tradycje i osiągnięcia, konfrontowanie ze zdobyczami starych cywilizacji Bliskiego Wschodu.

D: Co się stało po rozpadzie państwa Aleksandra?
A: W wyniku rozpadu państwa Aleksandra powstały wielkie monarchie i nowe społeczności. Wytworzył się nowy język grecki.

D: Jaki miała charakter nowa kultura?
A: Nowa kultura miała charakter elitarny i obejmowała przede wszystkim miasta i wyższe warstwy społeczne nowych państw. Ludność wiejska pozostawała poza jej zasięgiem, często odnosząc się do niej wrogo.

D: Jakie miała znaczenia?
A: Szczególne znaczenia kultura hellenistyczna miała dla rozwoju nauk, przede wszystkim geografii, astronomii, medycyny, matematyki i mechaniki.

D: Czy powstała tam biblioteka?
A: Tak. Słynna biblioteka zwana Aleksandryjską, była również wielkim ośrodkiem badawczym. Fazę wielkiego rozwoju przeżyły sztuki plastyczne, głównie rzeźby.

D: Jaki były najważniejsze ośrodki kultury?
A: Najważniejszymi ośrodkami kultury stały się Aleksandria, Pergamon, Rodos i Ateny.

D: Czy to prawda, że sztuka hellenistyczna w wielu wypadkach jest sztuką nowatorską? I co ją cechuje?
A: Tak to prawda. A cechuje ją nieznany dotychczas rozmach, efektowność, swoboda, świeckość zainteresowań.

D: Czy w architekturze hellenistycznej planuje się całe miasta?
A: Tak w architekturze hellenistycznej planuje się całe miasta, jak i komponuje imponujące zespoły śródmiejskie, złożone z regularnych, zamkniętych kolumnowymi portykami placów i otaczających je budowli, takich jak otwarta, podłużna hala kolumnowa, hala sądowa - bazylika, siedziba władz miejskich - prytanejon, sala zgromadzeń.

D: Co jeszcze powstawało?
A: Powstało również liczne teatry, gimnazjony i stadiony. Wznosi się pałace. Elementy architektoniczne stosowane są z dużą swobodą, łączone w różnorodne, często kilkukondygnacyjne, bogate układy.

D: Co było elementem fasad?
A: Efekt fasad uzupełnia dekoracja rzeźbiarska wnętrz - stiuki, malowidła i mozaiki. Nad wszystkimi budowlami tego typu górowały wspaniałe, piętrzące się malowniczo budowle akropolu wzniesione przez Eumenida II. Nad górną agorą i jej otoczeniem dominował ogromny taras z monumentalnym założeniem ołtarza Zeusa i Ateny.

D: Z czego słynął Aleksander?
A: Aleksander słynął z zamiłowania do nauki i z odwagi. Podczas licznych podbojów dążył do tego, aby grecka kultura i sztuka rozprzestrzeniły się po całym imperium.

D: Co zabierał ze sobą w podróż?
A: Aleksander zawsze zabierał w podróż swą bibliotekę, licząca ponad 10 000 zwojów.

D: Ile było cudów świata?
A: Siedem!

D: A może pan je wymienić? Opisać?
A: Tak. Latarnia morska na Faros - uważana za jeden z 7 cudów świata. Licząca ponad 100 m wysokości latarnia morska na wyspie Faros należała do najbardziej efektownych budowli w świecie starożytnym. Umieszczone na jej szczycie lustra polerowanego brązu odbijały światło słoneczne oraz światło palącego się tam ognia na odległość 48km, dzięki czemu latarnia była stale widoczna. W starożytności wymieniano również posąg Asklepiosa w Epidaurosa wyrzeźbiony przez Trasymedesa z Paros oraz Kolosy Memnona. Aż do VI wieku naszej ery powyższa lista była w użyciu. Ze wszystkich tych cudów przetrwał tylko jeden i jest nim Wielka Piramida Cheopsa z Gizy. Istnienie wiszących ogrodów Semiramidy nie zostało nigdy definitywnie udowodnione. Źródła pokazują, że pozostałe pięć cudów zostało zniszczonych przez naturalne kataklizmy. Świątynia Artemidy i Posąg Zeusa zostały zniszczone przez ogień, podczas gdy Latarnia z Aleksandrii, Kolos Rodyjski i Mauzoleum w Halikarnasie zostały zniszczone przez trzęsienia ziemi. Niektóre z rzeźb z Mauzoleum w Halikarnasie i Świątyni Artemidy znajdują się w Muzeum Brytyjskim.

D: Dziękuję za wywiad! Zostanie on umieszczony w najnowszym numerze. Do widzenia!
A: Do widzenia!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 4 minuty