profil

Hydrosfera - ściaga.

poleca 87% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
lodowiec

Retencja wodna- Czasowe wyłączenie wody z obiegu- np.postac sniegu,lodu-woda w postaci gradu.

Morza- typy mórz- Morze przybrzeżne- akwen oceaniczny w pobliżu kontynentu, odcięty od otwartego oceanu łukiem wyspowym, wypełnianym osadami morskimi i lądowymi, które są fałdowane w miarę zbliżania się łuku wyspowego do kontynentu (np.: Morze Karaibskie, Morze Południowochińskie, Morze Japońskie).
Morze otwarte nie są ze wszystkich stron oddzielone lądem, np. Morze Arabskie, Morze Północne, Morze Koralowe
Morze międzywyspowe ?położone między archipelagami wysp - np. Irlandzkie, Celebes, Jawajskie, Arafura, Barentsa, Banda.
Morze międzykontynentalne ? morze otoczone lądem różnych kontynentów morze Czarne, morze Czerwone i morze Śródziemne.

Typy falowania wiatrowego - rozwijające się, ustalone, mieszane.
fale sejsmiczne - wywołane podmorskim trzęsieniami ziemi (lub osuwiskami); mogą wówczas powstać wysokie i niszczycielskie fale nazywane tsunami, powstałe w wyniku wybuchu podmorskiego bądź podoceanicznego wulkanu.
fale pływowe - wywołane przyciąganiem Słońca i Księżyca.

Wody podziemne-w.zaskórne, w.gruntowe , w.chydroligiczne, w.wgłębne, w.głębinowe . Wody podziemne ? wody, zalegające pod powierzchnią Ziemi na różnych głębokościach, powstałe na skutek różnych procesów geologicznych. Badaniem tych wód zajmuje się hydrogeologia.
Studnia artezyjska ? powstaje przez wywiercenie otworu do głęboko położonych warstw wodonośnych, w których woda znajduje się pod ciśnieniem hydrostatycznym. Woda wypływa samoczynnie.

Gejzer - rodzaj gorącego źródła, które gwałtownie wyrzuca słup wody i pary wodnej o temperaturze około 100 C. Woda z gejzerów ogrzewana jest zalegającą kilka kilometrów pod ziemią magmą.

Typy reżimów:
- deszczowy oceaniczny: wysokie stany wody zimą, spowodowane niskimi temperaturami, które zmniejszają parowanie wody śnieżny: zwiększona ilość wody wiosną z powodu topniejących śniegów
- lodowcowy: nadmiar wody spowodowany topnieniem lodów w letnich temp.
- deszczowo śnieżny: wzmożone opady latem i topniejące śniegi wiosną wpływają na znaczny przyrost wody
- śródziemnomorski- równikowy- monsunowy.

Rzeki Polski charakteryzuje reżim śnieżno-deszczowy.

Rzeka główna ? rzeka, która uchodzi bezpośrednio do morza, oceanu lub wpływa do obszaru bezodpływowego; nie może być dopływem innej rzeki.

Dorzecze - zlewnia danej rzeki, czyli cały obszar, z którego wody powierzchniowe spływają do systemu określonej rzeki.

Zlewnia - jest to całość obszaru, z którego wody spływają do danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. Zlewnia dotyczy zarówno wód powierzchniowych, jak i podziemnych. Zlewnia jest (może być) częścią dorzecza danej rzeki.

Rzeki stałe - prowadzące wodę przez cały rok, zasilane wodami podziemnymi i wodami ze spływu powierzchniowego, pochodzącego z deszczów i roztopów;

Rzeki okresowe - prowadzące wodę okresowo (ale regularnie) w porze wilgotnej i są zasilane przede wszystkim spływem powierzchniowym; związane z obszarami, gdzie występują pory roku sucha i deszczowa;

Rzeka epizodyczna - rzeka płynąca co pewien czas po ulewnych deszczach na pustyni lub półpustyni.

Jezioro - naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu.

wieloletnia zmarzlina - zjawisko trwałego (minimum dwa kolejne lata) utrzymywania się części skorupy ziemskiej w temperaturze poniżej punktu zamarzania wody niezależnie od pory roku. Powstaje w warunkach suchego i jednocześnie zimnego klimatu (o średniej temperaturze powietrza poniżej -11 stopni Celsjusza).

Lodowiec jest wolno płynącą rzeką lodu, powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Powstawanie-Gromadzący się śnieg - pod wpływem panującej temperatury, przy dużej wilgotności powietrza i pod wpływem ciśnienia nadległych warstw śniegu - zmniejsza swą objętość, częściowo krystalizuje i stopniowo przekształca się wpierw w firn, a następnie w lód firnowy i lodowcowy.
Lodowce powstają tam, gdzie ukształtowanie terenu sprzyja gromadzeniu się dużej ilości śniegu, a jednocześnie jest zbyt chłodno, aby cały zgromadzony śnieg nie stopił się w ciągu lata. Warunki takie panują przede wszystkim w strefie podbiegunowej oraz wysokich górach wszystkich stref klimatycznych, powyżej granicy wieloletniego śniegu. Przebieg tej granicy na Ziemi zależy od klimatu oraz ukształtowania terenu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty