profil

Nauka, technika i kultura XX-lecia międzywojennego.

drukuj
satysfakcja 61 % 308 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W dwudziestoleciu międzywojennym (XX wieku) zostały kontynuowane, zapoczątkowane już w wyniku XIX wieku przemiany dotyczące nauki, techniki i kultury. Już XIX wiek przyniósł wiele nowych wynalazków. Wiele państw wówczas osiągnęło status mocarstw gospodarczych i politycznych. W XX wieku ten stan się jeszcze pogłębił. Ogromny nakład na rozwój życia ludzkiego uwidocznił się we wszystkich zagadnieniach nauki. Dotyczył on przede wszystkim, takich dziedzin jak:

Medycyna

W dziedzinie medycyny największy nacisk kładziono na rozwój farmakologii oraz leczenia chorób wciąż prześladujących ludzkość. Ważnym odkryciem tamtego okresu wynalezienie przez Kanadyjczyka Fryderyka Batlinga insuliny, co dało możliwość na skuteczne leczenie cukrzycy. Pięć lat później John Abel stworzył po raz pierwszy w warunkach laboratoryjnych krystaliczną insulinę.
W latach dwudziestych odkryto również nowe rodzaje leków umożliwiających walkę z bakteriami chorobotwórczymi, sulfamidy zostały odkryte przez Gerharda Domagk'a. Wynalazcą antybiotyków jest Alexander Fleming. Pierwszym antybiotykiem była penicylina. Znalazła ona szerokie zastosowanie podczas II wojny światowej. Była wtedy masowo stosowana w szpitalach polowych. Innymi ważnymi osobistościami XX-lecia międzywojennego wielce zasłużonymi byli również Iwan Pawłow i Zygmunt Freud. Iwan Pawłow zasłynął dzięki rozróżnieniu odruchów warunkowych od bezwarunkowych. Podczas eksperymentów z psami odkrył, że zwierzęta można nauczyć różnych reakcji. Jego badania stały się podstawą nauki o odruchach w psychologii. Zygmunt Freud ogłosił nowatorską teorię, która głosiła, że głównym popędem człowieka jest instynkt seksualny i na tej podstawie rozwinął formę terapii psychoanalitycznej. Teoria Freuda stała się przedmiotem gwałtownych sporów, jednak szybko znalazła wielu zwolenników, którzy dalej ją rozwijali.
Medycyna korzystała również z osiągnięć innych dziedzin nauki, między innymi wprowadzając w psychiatrii leczenie elektrowstrząsami, czy w profilaktyce elektroencefalograficzne badanie mózgu. Doszło również w Związku Radzieckim do piewszego przeszczepu rogówki, co dało początek transplantologii.

Technika

W XX-leciu międzywojennym doszło do odkrycia zjawiska indukcji elektrycznej i budowy pierwszej elektrowni. Te wynalazki zapoczątkowały proces elektryfikacji, która najpierw objęła Amerykę Północną i Europę, a później resztę świata. Rozpoczęto wówczas również poszukiwania i eksploatację różnych źródeł energii. Silnik spalinowy zastępował maszyny parowe niemal we wszystkich dziedzinach gospodarki i transportu.
Po wybuchu I Wojny Światowej na światło dzienne wyszły niszczycielskie możliwości nauki i techniki. Ich wytworami były niestety również nowe rodzaje broni, tj. czołgi, samoloty i gazy bojowe.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
2.11.2010 (05:41)

adna praca... tylko szkoda, że przepisana w całości z podręcznika do historii :) mnie to nic nie pomogło..

18.3.2009 (14:38)

Tekst jest taki sobie. Zawiera mnóstwo błędów rzeczowych. Największy - to przypisywanie latom międzywojennym odkryć z lat poprzednich. Przykłady: indukcja magnetyczna została odkryta przez Faradaya w 1831 r., a pierwszą elektrownię uruchomił Edison w latach 1881 - 1882.Einstein dostał nagrodę Nobla w roku 1921.Osiągnięcia opisane jako odkrycia w dziedzinie chemii są raczej odkryciami w dziedzinie fizyki.Niektóre rozdziały nie zawierają praktycznie istotnych informacji (np. Lotnictwo, które przecież rozwijało się wówczas bardzo szybko - choćby prędkość samolotów wzrosła z trochę ponad 200 km/h do ponad 700 km/h.Nie jestem kompetentny w innych dziedzinach i nie mam czasu, żeby sprawdzać wszystkie informacje zawarte w tym opracowaniu. Ale to, co znalazłem, nastawia mnie bardzo nieufnie do całego tekstu.W pracy rażą również pewne nieporadności stylistyczne.

6.1.2009 (16:37)

fajny tekst.... dostałam 6 za tan referat.. dzięki...

Typ pracy