profil

Antygona Sofoklesa - recenzja książki

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-28
poleca 85% 328 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Sofokles - grecki tragiko pisarz, żyjący w 5 w.p.n.e. Urodził się w miejscowości Kolonos na przedmieściu Aten. Pochodził z zamożnej rodziny, a jego wykształcenie było głównie oparte o znajomość poezji, muzyki i śpiewu. W swojej wypowiedzi moim głównym celem jest dokonanie oceny jednego z jego dzieł - dramatu pt. "Antygona". Przypuszcza się, iż utwór został napisany w około 442 roku p.n.e., a jego osią przewodnią były mity o Tebańskim rodzie Labdakidów.

Fabuła tragedii opowiada o poczynaniach dwójki głównych bohaterów: Antygony i Kreona - następcy Edypa. Najbliżsi kobiety giną w bratobójczej walce o ojczyznę. Tebański władca ciało Eteoklesa nakazuje z godnością pochować wraz z ciałami reszty poległych. Natomiast Polinejkes za swój niegodny czyn, ma być pozostawiony na pastwę dzikich zwierząt. Antygona nie potrafi pogodzić się z decyzją króla i postanawia złamać jego zakaz. Jest świadoma konsekwencji jakie spadną na nią po dokonaniu tego czynu, jednak przepełnia ją miłość i chce, aby dusza i ciało jej zmarłego brata zaznały wiecznego spokoju. Podczas symbolicznego pochówku Polinejka, niewiasta zostaje złapana na gorącym uczynku i jest postawiona przed obliczem Kreona, z którym odbywa rozmowę, przekonująca go o słuszności jej czynu. Lud oraz królewska rodzina również wstawiają się za Antygoną, w jej postępowaniu nie widzą nic złego, rozumieją, iż należało to do jej rodzinnego obowiązku. Jednak Kreon nie chce słuchać rad innych, nie przekonuje go nawet Tyrezjasz, przepowiadający mu straszną katastrofę, jaka zdarzy się po wydaniu wyroku. Antygona zostaje skazana na śmierć, poprzez zamknięcie w pustym pomieszczeniu bez pożywienia i wody. Hajmon dowiedziawszy się o wyroku ojca wydanym na ukochaną popełnia samobójstwo, a wraz z nimi robi to jego matka. A więc dopełnia się przepowiednia natchnionego wieszcza, Kreon zaczyna rozumieć swój błąd i to, że źle postąpił. Jednak jest już za późno, życia Antygonie, Hajmonowi i Eurydyce już nic nie zwróci.

Uważam, że każdy z nas, niezależnie od wieku, powinien przeczytać dzieło Sofoklesa. To krótkie streszczenie, przedstawione przeze mnie, pokazuje, jak wiele pouczeń niesie za sobą "Antygona". Jest to utwór o miłości i poświęceniu, błędach popełnianych przez człowieka, ale także jego pięknych postawach. Czytając tę książkę nic nie tracimy, a wręcz przeciwnie, możemy zyskać więcej niż się spodziewamy...

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty