profil

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem

poleca 85% 121 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Prąd niskonapięciowy

Przy porażeniu prądem niskonapięciowym w mięśniach mogąwystąpić skurcze, które nie pozwalają na oderwanie się od przewodu elektrycznego. Pierwsza pomoc polega na przerwaniu obwodu elektrycznego, najczęściej przez wyciągnięcie wtyczki z gniazda lub wykręcenie bezpiecznika. Po usunięciu porażonego z niebezpiecznego miejsca kontroluje się u niego oddech i tętno. W przypadku utraty przytomności stosuje się bezpieczne ułożenie na boku. W razie zatrzymania akcjii serca należy wykonać natychmiast zewnętrzny masaż serca. W przypadku rozwijania się wstrząsu rozpoczyna się postępowanie przeciwwstrząsowe.

Prąd wysokonapięciowy

Pierwsza pomoc po odłączeniu od żródła prądu powinna polegać na wezwaniu karetki reanimacyjnej z anestazjologiem. Następnie sprawdza się, czy ratowany oddycha. Jeśli nie, natychmiast rozpoczyna się sztuczne oddychanie. Jeżeli porażony nie oddycha i nie ma wyczuwalnego tętna, rozpoczyna się reanimację. Urazy kręgosłupa rozpoznaje się na podstawie zaburzeń oddychania, niedowłądu kończyn, zaburezń czucia oraz utraty przytomności.

Piorun

Konsekwencje porażenia piorunem to poparzenia i uszkodzenia narządów wewnętrznych. Możliwy jest samoistny powrót do normalnego rytmu życia, jednak często utrzymuje się zatrzymanie oddychania. Pierwsza pomoc w przypadku porażenia piorunem obejmuje zabiegi stosowane wobec porażonych prądem elektrycznym. W czasie burzy należy unikać drzew, masztów, anten i linii przesyłowych.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta