profil

Samorząd w Krakowie.

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Samorzad Reforma samorządowa udała się najlepiej. Taką opinię wygłaszają nawet przeciwnicy obecnego rządu i reform w ogóle. A to po części dowód na to, że do samorządu zdążyliśmy się przyzwyczaić a nawet go polubić. Bo stworzenie autentycznego samorządu, mowa tu o samorządzie terytorialnym, nie jest sprawą tamtego roku. Pierwsze wolne wybory samorządowe odbyły się 10 lat temu. Skończono z fikcją rad narodowych wybieranych zgodnie z dyrektywami monopartii i w sposób niedemokratyczny. Ustawa konstytucyjna z 1992 roku potwierdziła, że samorząd jest podstawową forma organizacji lokalnego życia publicznego.Tak więc pośrednio poprzez wybranych przez siebie radnych mieszkańcy uczestniczą w sprawowaniu władzy. Od 10 lat preferencje wyborcze krakowian są niezmienne. Największe poparcie otrzymują osoby o poglądach centro i prawicowych. W obecnej Radzie Miasta najwięcej samorządowców reprezentuje Akcję Wyborczą Solidarność. Przewodniczącym Rady Miasta jest Stanisław Handzlik, natomiast na czele wybranego przez radnych Zarządu stoi Prezydent Andrzej Gołaś.
Wśród najrozmaitszych uchwał kilka jest bardzo istotnych dla rozwoju i przyszłości miasta. Warto wymienić choćby uchwałę dotyczącą współpracy Krakowa z organizacjami pozarządowymi. W praktyce daje to możliwość efektywniejszego wydawania gminnych pieniędzy.
Niezwykle pozytywnie został przyjęty przez krakowian oryginalny program Bezpieczny Kraków ustalający konkretnie zasady współpracy samorządu krakowskiego z policją. M.in. na jesieni tamtego roku miasto podarowało policji około 30 radiowozów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta