profil

Narząd wzroku - Oko

drukuj
satysfakcja 62 % 13 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

NARZĄDEM WZROKU jak wszyscy dobrze wiemy jest OKO.

Dzięki niemu przede wszystkim możemy sobie patrzeć na nasz piękny świat. Dowiedzmy się w takim razie jak ta menda działa. Sama mówiąc "zapalenie spojówek" tak do końca nie wiedziałam o jakich spojówkach mówię:) A teraz już wiem więc Wam powiem:)

Oczy gdzie mamy każdy wie. Ale dokładniej GAŁKA OCZNA mieści się w OCZODOLE.

RUCH gałki ocznej umożliwia 6 mięśni.

OCHRONĘ stanowią: rzęsy, brwi(chronią przed spływającym z czoła potem:D), powieki, gruczoły łzowe, spojówki.

BUDOWA

TWARDÓWKA> zewnętrzna, twarda, nieprzeźroczysta, biała, błona włóknista otaczająca gałkę oczną; jej zadaniem jest ochrona oka.

ROGÓWKA> przeźroczyste przedłużenie twardówki osłaniające źrenicę i tęczówkę; pełni rolę osłony oraz załamuje światło.

SPOJÓWKA> no właśnie! jest to cieniutka błona, bardzo delikatna zawierająca enzym lizozym - antybakteryjny, dzięki któremu może chronić oko przed urazami związanymi np. z gromadzącym się kurzem(mruganie); rozciągnięta jest na wewnętrznej stronie powieki oraz na zewnętrznej części twardówki i rogówki.

CIAŁO SZKLISTE> znajduje się za soczewką, taka trochę galaretowata masa
CIECZ WODNISTA> znajduje się między rogówką a soczewką

Obie pełnią funkcję nadawania i utrzymywania kształtu oka, utrzymując ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.

SOCZEWKA> miękka, przeźroczysta błona biorąca udział w akomodacji oka, jest ruchoma i może zmieniać kształt. Połączona z ciałkiem rzęskowym lub inaczej mięśniem wiązadełkiem soczewkowym.

TĘCZÓWKA> część naczyniówki tworząca ze źrenicą jakiś rodzaj współpracy. Tak to sobie nazwę. Jej ubarwienie zależy od ilości zgromadzonego barwnika.

ŹRENICA> zależna od skurczów tęczówki - zwęża się i rozszerza. Jest to "dziura", pusta przestrzeń, która swoją ciemna, czarną barwę zawdzięcza ubarwieniu NACZYNIÓWKI. To właśnie przez źrenicę do oka wpada światło.

NACZYNIÓWKA> warstwa silnie unaczyniona, ciemny barwnik zapobiega odbijaniu się światła pochłoniętego z zewnątrz w gałce ocznej. Ponadto zaopatruje gałkę w tlen.

SIATKÓWKA> nie, to nie ten sport... za to wyściela gałkę oczną od wewnątrz. Jest

wyposażona w miliony receptorów, które odbierają obraz i poprzez

PLAMKĘ ŚLEPĄ> (nie reaguje na światło - brak receptorów) łączącą gałkę oczną z

NERWEM WZROKOWYM> który przesyła impulsy do mózgu aby ten mógł przetworzyć obraz.

w SIATKÓWCE znajdują się także CZOPKI i PRĘCIKI.

CZOPKI> jest ich znacznie mniej, w centralnym miejscu siatkówki następuje ich nagromadzenie i tworzą PLAMKĘ ŻÓŁTĄ(widzenie w tym polu jest najlepsze) a odpowiedzialne są za widzenie kolorów i trochę kształtów. Czopki rozróżniają barwę zieloną, czerwoną i niebieską. W zależności od koloru światła odpowiednia ilość czopków jest pobudzana i informacje zostają przekazane do mózgu.

PRĘCIKI> znajdują się w pobliżu brzegów siatkówki, odpowiadają za widzenie przy słabym oświetleniu i nie "rozróżniają" barw.

CO TO AKOMODACJA?

I tu skupimy się znów na SOCZEWCE.

Jak już zaznaczyłam jest ona elastyczna i może zmieniać kształt. Pomaga jej w tym mięsień rzęskowy, który kurcząc się i rozkurczając zmienia jej naciągnięcie. Gdy przedmiot oglądany jest BLISKO mięsień się spina i soczewka się "rozciąga" czyli ulega takim zaokrągleniom co pomaga w skupieniu wzroku na nieoddalonym przedmiocie. Natomiast gdy oglądamy np. krajobraz mięsień ten rozluźnia się co powoduje wzrost ciśnienia w gałce ocznej i soczewka ulega rozciągnięciu.

W SKRÓCIE: PRZEDMIOT BLISKO->SPIĘCIE MIĘŚNIA RZĘSKOWEGO->WZROST CIŚNIENIA NA TWARDÓWKĘ-> NACIĄGNIĘCIE WIĄZADEŁKA SOCZEWKOWEGO->ROZCIĄGNIĘCIE SOCZEWKI

DALEKO - odwrotnie

Mamy także do czynienia z wieloma wadami oka:

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ

Objawy: promienie światła załamują się przed siatkówką co wynika z posiadania zbyt silnych mięśni gałki ocznej, które nie potrafią się dostatecznie wyluzować:P

KOREKTA: SOCZEWKI WKLĘSŁE

DALEKOWZROCZNOSĆ:

Objawy: promienie światła załamują się za siatkówką

KOREKTA: SOCZEWKI WYPUKŁE

ASTYGMATYZM:

Objawynieprawidłowe wysklepienie rogówki, nieostry obraz ponieważ promienie ząłamują się asymetrycznie

KOREKTA: SOCZEWKI CYLINDRYCZNE

KURZA ŚLEPOTA:

Objawy: brak witaminy A

DALTONIZM

OBJAWY: ślepota na barwy: czerwoną, zieloną bądź błękitną, uwarunkowane genetycznie występuje aż u 8% mężczyzny i 0,5% kobiet.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy