profil

Charakterystyka Lady Makbet.

drukuj
satysfakcja 74 % 67 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Lady Makbet jest jednym z głównych bohaterów tragedii W.Szekspira pt. ?Makbet?. Jest ona żoną tytułowego bohatera dramatu, Makbeta - wodza wojsk szkockich.
Scena I aktu V rozgrywa się w zamkowych komnatach nocą.. Lekarz rozmawia z damą dworu na temat dziwnego zachowania się Lady Makbet, która lunatykuje oraz mówi przez sen. Oboje zastanawiają się, co może być przyczyną takiego zachowania, nie znając prawdy o zbrodni dokonanej przez nią i jej męża..
Lady Makbet jako kobieta żądna władzy, gdy dowiedziała się o przepowiedniach czarownic zbudziła w sobie uśpione ambicje Swoje uczucia okazywała w sposób bezsprzecznie niemoralny, zachęcając męża do zdobycia korony i popełnienia zbrodni, które miały ułatwić mu panowanie.. Razem z mężem zabija króla Dunkana. W konsekwencji budzi się w niej poczucie winy, które nie pozwala zapomnieć o dokonanej zbrodni
Tragizm tej postaci polega ciągle dręczących ją koszmarach nocnych oraz wyrzutach sumienia, nad którymi stara się zapanować. By udowodnić swemu mężowi, iż jest silna i że ich tajemnicy nikt nie odkryje Pewnej nocy, podczas gdy lunatykowała wypowiedziała takie słowa:
?(...) Wstydź się, mój mężu, wstydź się! Żołnierz, a boi się. Czego mamy się bać ? choćby, kto i widział, ? kiedy nikt nas, władców, nie może pociągnąć do odpowiedzialności?? Dramatem dla Lady Makbet jest również znaczne oddalenie się od męża po dokonaniu zabójstwa. Jednakże zachowane resztki człowieczeństwa powodują, że odczuwane przez nią wyrzuty sumienia stały się powodem chodzenia i mówienia przez sen. Ciągle śni ona o tej nocy, gdy razem z mężem popełnili królobójstwo. Zdała sobie również sprawę z nieodwracalności tej sytuacji mówiąc ?... Co się raz stało, to się nie odstanie...?Szekspir w tym monologu Lady Makbet przedstawia ją jako osobę, którą nie przerażają już tragiczne konsekwencje..
Wszystkie kłamstwa i udawanie doprowadzają Lady Makbet do obłędu, szaleństwa. Postanawia sama wymierzyć sobie karę przyjmując zasadę ?oko za oko, ząb za ząb? i popełnia samobójstwo.


Lady Makbet przed dokonaniem zbrodni była przykładną żoną, opiekunką domowego ogniska. Dbała o honory pani domu i sławę męża. Posiadała cechy średniowiecznej damy. Z pozoru wydawała się być kobietą uczciwą, szczerą. Jednak była to tylko maska, pod którą skrywała się kobieta żądna władzy, bezwzględna i przebiegła.

To właśnie ona była motorem działań swego męża wpływała na jego decyzje.
Sytuacja przedstawiona w tej scenie uzmysławia nam jak straszne są konsekwencje popełnionej zbrodni dla bohaterów. Zbrodnia zmieniła ich życie w koszmar, a nękające wyrzuty sumienia doprowadziły do obłędu.
Użyte w monologu epitety przenośnie, porównania i personifikacje podkreślają tragizm wypowiedzi.

Lady Makbet przez wieki była uważana za uosobienie zła, jednak we mnie wywołuje współczucie. Jest symbolem tragedii tych ludzi, którzy pod wpływem okoliczności życiowych wkroczyli na złą drogę i już nie mogli z niej zejść.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Epoka
Teksty kultury