profil

"Ten obcy" recenzja powieści Ireny Jurgielewiczowej

poleca 82% 2920 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Irena Jurgielewiczowa to współczesna pisarka, autorka powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Urodziła się 13 stycznia 1903 roku w małej mieścinie ? Działoszynie. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Po wojnie wykładała na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, a od roku 1954 poświęciła się literaturze. W swojej Twórczości pokazuje problemy młodych ludzi. Najpopularniejsze jej utwory to między innymi: ?O chłopcu, który szukał domu?, ?Niespokojne godziny?, ?Wszystko inaczej?. Należy zaznaczyć, że powieść pt.: ?Ten obcy? została umieszczona na międzynarodowej liście honorowej imienia Hansa Christiana Andersena.
?Ten obcy? jest książką o ciekawej i pouczającej przygodzie wakacyjnej czworga przyjacioł. Irena Jurgielewiczowa wskazuje na szereg niepokojących młodzież problemów, a w szczególności: problem przyjaźni oraz stosunki między dziećmi i dorosłymi. Pisarka stara się pomóc w rozwiązaniu tych kłopotów.
Akcja powieści rozgrywa się w Olszynie nad rzeką Młynówką, gdzie czworo przyjaciół spędza wakacje. Odkryli oni tam małą wysepkę na rzece. Początek akcji jest bardzo dokładnie określony ? ?11 lipca, we wtorek, w dzień dżdżysty i chłodny?, a koniec jej miał koniec w sierpniu. Niecałe dwa miesiące wakacji przyniosły ?załodze? wyspy i jej nowemu przyjacielowi wiele wzruszeń i przeżyć oraz wpłynęły na zmianę postaw dzieci.
Głównymi bohaterami książki są uczniowie szkół podstawowych: Pestka Ubyszówna, Ula Zalewska, dwaj kuzyni Marian Pietrzyk i Julek Miler oraz nieco od nich starszy ?ten obcy?, Zenek Wójcik.
Pestka to dziewczyna energiczna, zawsze wesoła, pewna siebie. Lubi kiedy się ją podziwia. Wszyscy uważali, że jest ładniejsza od swojej przyjaciółki Uli, lecz gdy została wyróżniona przez Zenka, Pestka poczuła zazdrość i niechęć do dziewczyny, ale i po mimo to nadal była dobrą koleżanką. Dziewczynki są pokazane jako postacie kontrastowe tak samo w wyglądzie jak i w charakterze. Ula w przeciwieństwie do Pestki była cicha, nieśmiała, spokojna.
?Obcy? ? Zenek Wójcik, był moim zdaniem wartościowym chłopcem. Uciekł z domu z powodu pijaństwa ojca, chcąc odszukać wujka, u którego miał nadzieję znaleźć opiekę. Załodze wyspy zaimponował samodzielnością i zaradnością. Choć wiele wycierpiał, nigdy nie mówił źle o swoim ojcu. Zenek darzył szczerą przyjaźnią czwórkę wakacyjnych przyjaciół. Okazał się nawet zdolnym do bohaterstwa, gdy z narażeniem życia ratował syna ogrodniczki. Był wrażliwy i czuły na krzywdę wyrządzaną zwierzętom. Nie zawahał się stanąć w obronie psa włóczęgi, gdy dwóch wyrostków obrzucało go kamieniami. Przykre doświadczenia w życiu uczyniły go bardzo nieufnym wobec ludzi i trudno było mu nawiązywać nowe znajomości. Z wdzięcznością przyjął pomoc od taty Uli i sierżanta Kowalskiego w odszukaniu wujka. Pojechał do niego z ogromną radością, aby się uczyć i uczciwie pracować.
Wspólne wakacje bardzo dobrze wpłynęły na każdego z nich. Pestka stała się mniej zarozumiała i nie była tak pewna siebie. Marian nauczył się tolerancji wobec innych. No i oczywiście Zenek, który zwłaszcza dzięki Uli, zaczął ufać starszym, odzyskał wiarę w ludzi i uniknął niebezpieczeństwa, jakie mu groziło, to jest zejścia na drogę przestępstwa.
Czasami rozmyślam sobie dlaczego autorka dała swej powieści tak osobliwy tytuł ? ?ten obcy?? Przecież nie ma na świecie ludzi nam obcych. Należy zobaczyć jak poświęcenie całej załogi uratowały ?obcego? chłopaka, który stał się najlepszym ich przyjacielem.
Książka autorstwa Ireny Jurgielewiczowej jest przede wszystkim piękną opowieścią o przyjaźni i miłości, która rozwija się powoli i na początku bardzo ciężko ją dostrzec. ?Ten obcy? to powieść bardzo interesująca, zwłaszcza dla ludzi młodych takich jak ja. Możemy doszukać się w niej prawdy o samym sobie i swoich problemach. Kiedy czytałam tę książkę napływały mi łzy do oczu, ponieważ to bardzo mądra i wzruszająca powieść o miłości i tolerancji.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty