profil

Świadkowie Jehowy w społeczeństwie polskim

drukuj
satysfakcja 39 % 77 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

ŚWIADKOWIE JEHOWY W SPOŁECZEŃSTWIE POLSKIM
? RELIGIA UWAŻANA ZA SEKTE

1. Pojecie ?religii?

Tradycyjnie przyjmuje się, że termin religia pochodzi od łacińskiego słowa ? religio. Jest to jednak sprawa dyskusyjna, bowiem istnieją jeszcze inne łacińskie formy, w których można doszukiwać się pochodzenia słowa religia (relegere, religare, reeligere). Najogólniej jednak mozna zdefiniować, że religia wyraża, określa i opisuje system wierzeń oraz praktyk ukierunkowanych na świat duchowy lub nadprzyrodzony, który istnieje i funkcjonuje w społeczności ludzkiej. Religia manifestuje także relację jednostki do różnie pojmowanego sacrum, czyli sfery świętej i boskiej.

Religia posiada wiele elementów, które wyrażają jej cechy oraz charakter. Najważniejszy z nich to doktryna, czyli zespół prawd wiary, zwanych dogmatami. Innym elementem religii jest jej kult, czyli czynności rytualne. Religia jest najczęściej zorganizowana w sposób społeczno-instytucjonalny. Jest to przede wszystkim wspólnota religijna, znana np. w chrześcijaństwie jako kościół oraz osoby zajmujące się organizacją życia religijnego, czyli kapłani lub ? najogólniej ? duchowni.
Jak dowodzi współczesna filozofia religii, psychologia i teologia osoba ludzka posiada naturalną potrzebę określenia się wobec wyczuwalnej sfery sacrum. Relacja jednostki do sacrum skupia się wokół poczucia świętości - chęci zbliżenia się do sacrum, poczucia lęku, czci czy dystansu wobec niego.

Badaniem religii zajmują się religioznawstwo. Fenomenem religii zajmują się także inne nauki: filozofia (filozofia religii, filozofia Boga), socjologia religii, geografia religii, etnologia, etnografia i teologia.
Religia dzieli się ze względu na podmiot objawienia na religię naturalną i objawioną. Ze względu na stosunek do istoty wyższej (Bóg, bóg, bogowie, bóstwo) na monoteizm, politeizm, henoteizm, panteizm i animizm. Ze względu na zasięg oddziaływania religia dzieli się na: religie uniwersalistyczne, narodowe i plemienne.

Religia w świecie

Obecnie na świecie istnieje ponad 4000 różnych wyznań religijnych. Około 14% całej populacji nie przyznaje się do żadnej wiary.

Do religii największych pod względem liczby wyznawców należą:
? Chrześcijaństwo - 33%
? Islam - 22%
? Hinduizm - 15%
? Buddyzm - 6%
? Chińskie religie tradycyjne - 4%
? Religie pierwotne - 4%

Do najbardziej znanych wierzeń należą następujące religie świata:
? Buhaizm
? Buddyzm
? Chrześcijaństwo
? Dżinizm
? Hinduizm ? Islam
? Judaizm
? Konfucjanizm
? Nowe ruchy religijne
? Religie pierwotne
? Shinto
? Sikhism
? Taoizm
? Zoroastryzm

2.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (15) Brak komentarzy
26.12.2011 (01:10)

tekst bardzo ogolny.Sama jestem SJ bardzo mnie boli to ze nie mowi sie o nas prawdy.A jesli juz komus sie uda cos powiedziec to niestety...sami wiecie Drodzy Czytelnicy ,istna nagonka i przekrecanie faktow

17.10.2011 (07:31)

Calkowicie zmanipulowany teks, nieprawdziwy, nie korzystajcie z niego bo sie przejedziecie. WIdac ze ktos kopiowal i wklejal czesci stron internetowych zamiast samemu zbadac temat.

28.6.2011 (13:52)

Porozmawiajcie z kimś kto był i szczęśliwie wyrwał się z tej SEKTY! Nie są to ludzie tacy za jakich uchodzą i jakimi się przedstawiają! Są po prostu ludżmi ... zakłamanymi, brudnymi, zawistnymi itd. po co zakładają maski, dla pieniędzy które dostają za zwerbowanie kolejnej ofiary?!

Typ pracy