profil

Królestwo Zwierząt

drukuj
satysfakcja 53 % 134 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Temat:

Królestwo Zwierząt

1. Charakterystyka
2. Podział na grupy i ich różnorodności oraz pula świata zwierząt w przyrodzie
3. Specyfika Rozmnażania
4. Przystosowanie do życia na terenach
5. Bytowanie śródlądowe zarówno jak i wodnolądowe z podziałem

1. Charakterystyka
Powstanie zwierząt na ziemi i początki ich rozwoju ewolucyjnego określa sie na około 2 miliardy lat wstecz. Liczbę gatunków dotychczas poznanych i opisanych szacuje sie na około 1,5 mln lat. Tworzą one królestwo zwierząt. Zwierzęta te to organizmy jedno lub wielo komórkowe o komórkach nie otoczonych ścianą nie komórkowa. Podstawową cecha żywych organizmów wspólną nie tylko dla wszystkich zwierząt jak i dla roślin jest tak zwana przemiana materii. Polega ona na tym że organizm pobiera z zewnątrz potrzebna substancje przetwarza je a następnie przyswaja. Staja sie one składnikami budulcowymi ciała zwierzęcia albo - magazynowane - stanowia materiały zapasowe. Równocześnie zachodzi w organizmie rozkład substancji złożonych; w wyniku powstaje potrzebna do życia energia, zbędne zaś substancje zostają wydalone na zewnątrz. Królestwo zwierząt dzieli się na dwa podkrólestwa: beztkankowce i tkankowce. Do podkrólestwa beztkankowców należą zwierzęta nie wykazującej budowy tkankowej. Do podkrólestwa tkankowców należą zwierzęta o budowie tkankowej, np. parzydełkowce, płazińce, nicienie, pierścienice, stawonogi, mięczaki, szkarłupnie i strunowce.

2. Podział na grupy i ich różnorodności oraz pula świata zwierząt w przyrodzie

Sześć głównych gromad:
- ssaki
- ptaki
- owady
- gady
- płazy
- ryby

Ssaki - kręgowce ciepłokrwiste. Ciało ich pokryte jest zwykle włosami lub sierścią. Poruszają się na 4 kończynach, za wyjątkiem ssaków morskich i człowieka. SA żyworodne, małe rodzą się prawie całkowicie ukształtowane i żywią się mlekiem matki. Oddychają płucami. Do gromady ssaków należy około 5000 gatunków.

Ptaki - są zwierzętami ciepłokrwistymi. Ich ciało porośnięte jest piórami. Maja 2 pary kończyn: dolne i górne, dzięki którym większość z nich może latać. Maja twardy, zrogowaciały dziób, okrywający bezzębne szczęki. Oddychają płucami. Istnieje około 8 600 gatunków ptaków, począwszy od 2 - 3 centymetrowego kolibra, a skończywszy na ponad dwumetrowym strusiu.

Owady - są niewielkimi bezkręgowcami, należącymi do typu stawonogów. Ich ciało podzielone jest na trzy segmenty: głowę, tułów, odwłok. Mają trzy pary odnóży, a ponadto zazwyczaj skrzydła. Oddychają za pomocą tchawek. Owady składają jaja, z których wylęgają się larwy, przeobrażające się następnie w poczwarkę, a potem w dorosłego owada. Istnieje ponad milion gatunków owadów.

Gady - są to kręgowce zimnokrwiste, wyposażone w cztery kończyny lub ich pozbawione.

Załączniki:
Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: królestwo_zwierząt.doc
Komentarze (4) Brak komentarzy
12.4.2011 (16:09)

Od wczoraj płazy to bezkręgowce @@

28.2.2011 (18:41)

od kiedy płazy to bezkręgowce??

18.1.2009 (17:20)

we jaki żal.To choć mogłeś jeszcze napisać jakie są zwierzęta jajorodne i żyworodne

Typ pracy