profil

Jaki masz kolor? - napisz wypracowanie w dowolnej formie

poleca 85% 390 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

?Jaki masz kolor??

Czym byłby świat gdyby pozbawić go kolorów? To one właśnie są przedmiotem dyskusji, wyznacznikiem zachowań, elementem kultury czy źródłem informacji. Czy można wyobrazić sobie życie bez kolorów? Niebo bez błękitu, Słonce bez czerwieni i żółci, drzewa bez zieleni? O tym jak wielki wpływ na moje postępowanie, samopoczucie mają kolory mogę przekonać się w każdej chwili. Kolor jest uniwersalnym językiem świata. Żółty w połączeniu z czarnym ostrzega przed niebezpieczeństwem, biały zapewnia o czystości a czerwony to sygnał dużych emocji. Ciało człowieka jest podatne na oddziaływanie barw, często jednak nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kolory są odzwierciedleniem naszej duszy i charakteru. To one mówią o naszych pragnieniach, słabościach i temperamencie.

Moim ulubionym kolorem jest niebieski. Bardzo lubię gdy otacza mnie wiele przedmiotów o takiej właśnie barwie. Niebieski jest najbardziej popularnym kolorem. Ten kolor informuje o potrzebie dokonania czegoś nowego, oryginalnego, wyraża pragnienie, aby inni dostrzegali naszą mądrość. Z definicji, osoba która lubi ten kolor, umie opanowywać emocje, kontrolować swoje uczucia, pragnie, aby ją doceniano. Inne osoby w jej obecności nabierają powagi. Jest osobą oszczędną w słowach, ubiera się powściągliwie, jest nieśmiała i bardzo wytrwała. Ciemnoniebieski oznacza duża wiedzę, religie i podróże. Jest to barwa prawdy. Symbolizuje osobę, która kocha dzieci. Jasnoniebieski dotyczy sfery duchowej człowieka. Charakteryzuje osobę, lojalną, na której można polegać. Mój charakter zgadza się z opisanymi wyżej cechami przyporządkowanymi kolorowi niebieskiemu, więc jak widać kolory odzwierciedlają (a przynajmniej w moim przypadku) ludzki charakter.
Każdego dnia moje samopoczucie jest inne. Czasem trudno jest mi określić jak się czuje, nie mówiąc już o tym, żebym z samopoczucia czy nastroju wyciągnęła jakieś wnioski na przyszłość - choćby najbliższą. Jednak na podstawie samopoczucia mogę pokusić się o określenie tego, na co jestem narażona albo, do czego mam predyspozycje w danym dniu. Można to określić na podstawie koloru wyrażającego moje samopoczucie w danej sytuacji.
Kiedy jestem bardzo szczęśliwa, w moim życiu wydarza się coś nie zwykłego to swój nastrój mogę utożsamić z kolorem żółtym ? tak jak piękne, wiosenne słoneczko. Mam wtedy pozytywne nastawienie do życia. Jestem pełna energii i radości. Czuje, że mogę wykorzystać 110% swojego intelektu. Mam świetny nastrój aby podejmować wyzwania, jestem pełna ufności w swoje siły. W takich chwilach powinnam nie zastanawiać się zbyt długo - po prostu działać, a na pozytywne efekty nie trzeba będzie czekać zbyt długo. Nie marnować sił i energii na jakieś bezsensowne konflikty - skupić się raczej na pozytywnych działaniach - takich, które wniosą w moje życie coś pozytywnego.
Kiedy w moim życiu nie wydarza się nic nadzwyczajnego, jest zwykły spokojny dzień moje samopoczucie mogę skojarzyć z kolorem ciemnoniebieskim. W takich dniach mój nastrój sprzyja podejmowaniu ważnych decyzji. Jestem pełna wewnętrznego spokoju i nie targają mną żadne skrajne emocje. Stabilizacja - to dobre określenie na stan mojego ducha. Moje uczucia są czyste, sprecyzowane, zdecydowane i silne. Nie mam wątpliwości ale jednocześnie łatwo jest mi dostrzec prawdziwą istotę rzeczy. Dlatego decyzje, które wtedy podejmuje są równie wyważone jak umysł. Są one precyzyjne, klarowne i zdecydowane.

Są też ciężkie chwile, trudne momenty w moim życiu. Kiedy jestem zła i zdenerwowana to moje samopoczucie najbardziej pasuje do koloru fioletowego. Odczuwam frustrację. Jednak staram się nie poddawać negatywnym uczuciom. Spędzam czas na czymś co dobrze wpływa na moje samopoczucie. Umawiam się z przyjaciółmi albo wybieram się na spacer. Dążę do odrzucenia frustracji i skupiam się na czymś pozytywnym.
Kolorystyka, którą się otaczam, ma ogromny wpływ na mój nastrój, samopoczucie. To odpowiednie kolory podnoszą poziom energii, działają orzeźwiająco. Sprawiają, że w ich otoczeniu czuje się odprężona, wypoczęta. Barwy pobudzają lub wyciszają, dodają energii lub przygnębiają, inspirują, bądź rozpraszają. Kolory przyjmują też niezliczone kształty. Sprawiają, że moja przestrzeń życiowa, pomieszczenia, w których codziennie przebywam, nabierają zupełnie indywidualnego stylu, co bezpośrednio przekłada się na moje samopoczucie. Ja zazwyczaj lubię się otaczać kolorem niebieskim, zielonym i żółtym.
1. niebieski - dodaje lekkości, spokoju, relaksu, pobudza do pracy. Kolor chłodny. Jest symbolem zarówno lodowatej, zimowej pogody, jak i rześkiego powietrza. Wskazany dla wyczerpanych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku. Sprzyja samodzielności, wspiera intuicję, ułatwia podejmowanie decyzji.
2. zielony - odprężający, kolor wiosennych wzgórz. Wywołuje uczucie spokoju i bezpieczeństwa. Zieleń nie powoduje ani pasywnych, ani aktywnych odczuć. Zalecany dla nadmiernie aktywnych, mających trudności z podejmowaniem decyzji i zachowaniem jasności sądów, zwiększa optymizm, wiarę w siebie i innych.
3. żółty - kolor ciepła, barwa gorących plaż i letnich wspomnień. Wywołuje w nas radość i pobudza do życia. Jest najjaśniejszym kolorem, swoistym zastrzykiem pewności siebie, poleca się go osobom, które unikają podejmowania decyzji. Rozładowuje napięcia i konflikty. Jego przesyt powoduje jednak irytację, pogarsza samopoczucie.

Moje codzienne życie pozbawione kolorów byłoby bardzo trudne. Informacja poparta grafiką i kolorem jest łatwiejsza do zrozumienia i przyswojenia. Wykorzystanie koloru przynosi wymierne korzyści. Oczywiście wykorzystanie właściwego koloru. Niewłaściwe dobranie koloru może równie dobrze przynieść wręcz odwrotny efekt. Barwy używane są w każdej dziedzinie naszego życia i to właśnie one dają mi siłę, kiedy budzę się w piękny słoneczny dzień, kiedy podziwiam zalesione górskie szczyty jesienią mieniące się wspaniałą kompozycją barw, czy też wtedy, gdy patrzę w bezmiar niebiesko-zielonego oceanu. Świat dzięki kolorom jest piękny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut