profil

Albert Einstein-życiorys

poleca 85% 2988 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Albert Einstein urodził się w Ulm, w Niemczech w roku 1879. Wraz ze swoją rodziną mieszkał w wielu miejscach. Najpierw przenieśli się do Monachium, później do Mediolanu, a następnie do Szwajcarii.

Jego dzieciństwo przebiegało spokojnie, jako młody chłopak, za namową matki pobierał lekcje skrzypiec, do których od samego początku nie był "przyjaźnie" nastawiony. W wieku 17 lat zaczął studia w Wyższej Szkole Technicznej w Zurychu i w roku 1896 zdaje maturę, a jego zamiarem jest otrzymanie dyplomu nauczyciela matematyki i fizyki. Wraz z grudniem 1901 roku zaczął swą pierwszą prace-młodszy referent w Urzędzie Patentowym.

Rok 1905 był bardzo wzniosłym w życiu Alberta, najpierw napisał artykuł o podstawowych ideach teorii względności do czasopisma "Annalen der Physik", później w swych artykułach tłumaczy ruchy Browna, następnie publikuje artykuł przedstawiający pogląd, że promienie świetlne składają się z fotonów. W roku 1909 Einsteinowi udaje się zdobyć tytuł Profesora fizyki teoretycznej.

W roku 1915 ogłasza w Berlinie ogólną teorię względności, natomiast w roku 1921 otrzymuje nagrodę Nobla, nie za swą teorię, ale za "wkład w rozwój fizyki". Niestety w roku 1933 musiał opuścić Niemcy zmuszony sytuacją polityczną. Z Niemiec przeniósł się do Stanów, gdzie jest profesorem w Institute for Avancer Study. Do końca swojego życia pracował nad stworzeniem teorii, w której znajdowałaby się zarówno teoria względności jak i elektrodynamika. Niestety jego plany nie stały się rzeczywistością.

Albert był ogromnym pacyfistą, ale mimo to w roku 1939 wysłał do prezydenta USA list, ostrzegający prezydenta przed możliwością budowy bomby atomowej przez Niemców, który zapoczątkował budowę pierwszej bomby atomowej na świecie. W okresie prześladowań Żydów przez nazistów został on orędownikiem syjonizmu, dzięki czemu w roku 1952 zaproponowano mu prezydenturę w Izraelu, którą niestety odrzucił.

18 kwietnia 1955r. zmarł podczas snu w szpitalu w Princeton. Nie długo po śmierci filozofa jego nazwiskiem nazwano nowy, sztuczny pierwiastek.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta