profil

Trądzik różowaty

poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

TRĄDZIK RÓŻOWATY - jest zaliczany do nerwic naczynioruchowych skóry twarzy. Objawia sie nawrotowym lub stałym rumieniem twarzy, wysiewem grudek i krostek oraz przerostem gruczołów łojowych. Przyczyna nie jest znana. Czynnikami usposabiającymi są:
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe
- zaburzenia hormonalne
- zaburzenia naczynioworuchowe (zmienne temperatury, działanie bodźców
emocjonalnych)
Choroba przebiega w 3 fazach, które mogą sie na siebie nakładac:
- faza 1 - w okresie początkowym pojawiajace sie zmiany maja charakter rumieniowy
z przemijającym zaczerwienieniem się twarzy
- faza 2 - w obrebie stale utrzymujących sie ognisk, coraz bardziej zaczerwienionych,
zaznacza sie postepujace rozszerzenie naczyn skóry (teleangietkazje)
- faza 3 - w miare postepu choroby, w obrebie ognisk zapalnych rozwijają się
grudki zapalne oraz płytkie krosty albo wykwity mieszane.

Trądzik różowaty występuje wyłącznie na twarzy. Zmiany pojawiają się początkowo na nosie, później na policzkach, na środkowej części czoła i brody, oraz dalej w kierunku okolic podszczękowych. Ogniska maja zwykle symetryczny układ. Chorzy skarżą się na uczucie gorąca i przekrwienia twarzy, jednak motywem leczenia sa wzgledy estetyczne. Z czasem dochodzi do zgrubienia skóry, szczególnie w obrebie policzków.
Przebieg jest zmienny. Do zaostrzenia objawów dochodzi wiosną, a chorzy dostrzegają pogorszenie sie wygladu skóry na skutek stresu i zmeczenia.
W około 50% przypadków występują powikłania oczne. Do objawów trądzika różowatego nalezy tez zajęcie rogówek oczu. Zapalenie to rozwija sie czesciej u mezczyzn.

Postać przerosła trądzika różowatego - w rzadkich przypadkach dochodzi do przerostu gruczołów łojowych i tkanki łącznej skóry. Miejscem przerostu jest skóra nosa. Powoduje to jego zniekształcenie spowodowane rozwojem miekkich, guzowatych tworów.
Powikłanie to rzadko pojawia sie przed 40. rokiem życia i występuje jedynie u mężczyzn.

Rosacea lupoides - to odmiana tr. róż, polegająca na wysiewach żółtobrunatnych spoistych guzów. Leczenie objawowe. Nalezy dążyć do usunięcia lub złagodzenia czynników, takich jak:
- stres
- spożywanie gorących pokarmów i napojów
- stosow. używek (pap, kawa, alk, itp)
- zaburzenia układu pokarmowego (wzdecia, zaparcia, niedokwaśność żołądka)

W gabinecie kosmetycznym zaleca sie terapię z zastosowaniem prądu stałego, serię galwanów
z naświetleniami lampą sollux z niebieskim filtrem oraz serie jontoforezy na witaminę C, wapń i wyciąg z ruty. W przypadku pogorszenia się stanu chorobowego pod wpływem słońca, zaleca sie jego unikanie i stosowanie środków ochronnych.

Podaje się witaminy przeciwłojotokowe (C, PP, B2). W razie nasilenia zmian krostkowych stosuje się leczenie tetracykliną lub metronidazolem wg wskazań lekarza. U chorych bez postaci zapalnej stosuje sie papkę siarkową lub siarkę w żelu. Przy zmianach rumieniowych i grudkowych zaleca się delikatne
masaże i naświetlenia lampą sollux z niebieskim filtrem oraz elektrolizę lub elektrokoagulację trwale rozszerzonych naczyń.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty