profil

Metody złuszczania naskórka.

drukuj
satysfakcja 83 % 93 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Złuszczanie naskórka, inaczej peeling, eksfoliacja - zabieg stosowany w kosmetyce i dermatologii, polegający na usunięciu martwych komórek naskórka. Zabieg ma najczęściej na celu poprawienie wyglądu i stanu skóry, zapobieganie trądzikowi lub wrastaniu włosów w skórę po depilacji. W zależności od metody złuszczania, peeling dzieli się na mechaniczny, chemiczny lub mieszany. Ze względu na głębokość usuwanych warstw naskórka wyróżnia się także peeling powierzchniowy, średniogłęboki i głęboki. Słowem peeling określa się także ogólnodostępne środki kosmetyczne służące do złuszczania naskórka. I. PEELINGI KOSMETYCZNE:

1. Peelingi powierzchniowe - płytkie, działające tylko na warstwę rogową naskórka Scrub - wykonywany za pomocą kremu, żelu, emulsji,w których zawarte są drobinki ścierające (naturalne np. drobinki pestek brzoskwini, piasek, łupiny orzecha lub syntetyczne np. kuleczki nylonowe) Brushing - zabieg mechaniczny wykonywany w gabinecie kosmetycznym za pomocą aparatu wyposażonego w obrotowe szczoteczki lub zabieg wykonywany w warunkach domowych za pomocą szczoteczki do twarzy Peeling enzymatyczny - krem lub maseczka zawierająca enzymy rozpuszczające obumarłe komórki naskórka. Gommage - peeling wykonywany za pomocą preparatu,który po zaschnięciu delikatnie ściera się z twarzy (gumkuje się) Peel-of - maseczka,która zasycha na twarzy, tworzy błonkę, którą ściąga się w całości z twarzy razem z obumarłymi komórkami naskórka

2. Peelingi średniogłębokie i głębokie: Peelingi ziołowe (peeling azjatycki, green-peel, Polski Peeling Ziołowy) Neoderma Eksfoliacja AHA (bardzo dużo firm kosmetycznych ma w swojej ofercie tego typu peelingi) Eksfoliacja AHA BHA (np. VitaPeel firmy InterBiomedika) Mikrodermabrazja a). Peeling ziołowy: polega na wtarciu specjalnej mieszanki ziół w skórę. Zioła wywołują efekt przekrwienia skóry, odczyn zapalny, oraz stopniowe złuszczanie naskórka.. Peelingi ziołowe prawie zawsze zawierają tylko naturalne, roślinne składniki. Po zabiegu skóra jest mocno napięta i zaróżowiona. Po ok. 2 - 3 dniach naskórek zaczyna się łuszczyć. Wygląd skóry jest podobny do skóry poparzonej na słońcu - podobne zaczerwienienie, podobny proces "schodzenia" naskórka. W trakcie procesu łuszczenia, (czyli ok. 6-7 dni) nie stosuje się żadnych kosmetyków na twarz (można oczywiście używać krem pod oczy i na szyję).

Trzeba tylko stosować specjalny lotion przygotowany przez kosmetyczkę. Nie myje się twarzy przez te kilka dni, ponieważ woda niweczy proces łuszczenia. Peeling ziołowy poleca sie szczególnie osobom, które mają ślady po trądziku lub przebarwienia. Zabieg można zastosować również dla cery łojotokowej w celu jej uspokojenia i oczyszczenia. Już po pierwszym zabiegu widać ładne efekty: poprawia się wygląd cery, koloryt, skóra wygładza się. W przypadku głębszych blizn lub przebarwień trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzenia kilku zabiegów. Zabiegi można wykonywać tylko raz w miesiącu. Latem i zimą raczej nie powinno poddawać się tego typu zabiegom. Peelingi ziołowe pomagają w walce z rozstępami, rozszerzonymi porami skóry, zmniejszają zmarszczki, można również wykorzystywać te zabiegi jako element kuracji przeciw cellulitowi. Peelingu ziołowego nie można wykonać u osoby, która ma mocno rozszerzone naczynka, trądzik różowaty, aktywny trądzik młodzieńczy, stany alergiczne skóry. b). EKSFOLIACJA AHA - zabieg, który nie powoduje widocznego łuszczenia naskórka, przebieg kuracji zależy od firmy oferującej preparaty z kwasami AHA. Przeważnie kurację gabinetową poprzedza ok. dwutygodniowa kuracja w domu. Kosmetyczka dobiera kosmetyki z kwasami AHA odpowiednie dla typu cery klientki. Najczęściej są to: żel do mycia twarzy i krem przygotowujący skórę do zabiegów gabinetowych. Zabieg w gabinecie polega na nakładaniu specjalnych preparatów z zawartością AHA. c) EKSFOLIACJA AHA BHA - zabieg wygląda podobnie jak zabiegi z zastosowaniem AHA. Produkty mają bogatszy skład. Rzadziej zdarzają się podrażnienia skóry, złuszczanie jest łagodniejsze ( tak jak w przypadku AHA nie widać efektu łuszczenia naskórka).Także podczas takiej kuracji klientka powinna stosować kosmetyki zalecone przez kosmetyczkę. d). MIKRODERMABRAZJA - do złuszczania naskórka wykorzystywany jest specjalny aparat, naskórek ścierany jest za pomocą mikrokryształków, które bardzo szybko odsysane są wraz z obumarłymi komórkami naskórka. Metoda nie jest inwazyjna, nie daje też nieprzyjemnych odczuć, (chociaż zdarzają się wrażliwe osoby).Po zabiegu skóra jest zaróżowiona (przemijający efekt), zdecydowanie lepiej przyswaja kosmetyki, ponieważ poprawia się krążenie krwi w skórze poprawia się również dotlenienie skóry.Mikrodermabrazja przynosi bardzo dobre efekty, jeśli jest wykonywana systematycznie, 8-10 zabiegów, w odstępach tygodniowych. Mikrodermabrazja jest alternatywą dla innych zabiegów złuszczania, a w niektórych wypadkach może nawet zastąpić zabiegi chirurgii plastycznej. Peelingi wykonywane przez kosmetyczki mają mało inwazyjny sposób działania, chociaż niektóre z tych zabiegów mogą dawać nieprzyjemne odczucia.
II. PEELINGI DERMATOLOGICZNE Złuszczania wykonywane w gabinecie dermatologicznym to zdecydowanie intensywniejsze zabiegi. Dermatolodzy złuszczają nie tylko warstwy naskórka, ale docierają aż do skóry właściwej. Dermatologiczne peelingi dzielą się na: - mechaniczne - chemiczne - laserowe
1. Peeling mechaniczny - dermabrazja wykonywana jest za pomocą urządzenia ścierającego, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w zależności od powierzchni poddawanej temu zabiegowi, za pomocą tej metody można usunąć głębsze przebarwienia, po zabiegu skóra jest mocno zaczerwieniona i ten stan może utrzymywać się nawet do dwóch miesięcy, dermabrazja wykonywana jest tylko w szpitalach, zabieg polecany jest tylko dla osób, które mają bardzo duże problemy z wyglądem skóry.

2. Peeling chemiczny - wykorzystywane są do tych zabiegów wszelkie substancje mające działanie złuszczające, od tych delikatnie działających po bardzo silne preparaty.Najbardziej popularne są peelingi działające delikatnie (mimo wszystko silniej niż peelingi kosmetyczne). Bardzo dużym uznaniem cieszy się zabieg WEEKEND PEEL - ma działanie średnio-głębokie, pomaga usunąć przebarwienia, powierzchniowe zmarszczki, blizny po trądziku. Skóra musi mieć ok. 3-4 dni na rekonwalescencję. a). BLUE PEEL to zabieg o silniejszym działaniu: w składzie znajdziemy kwas trójchlorooctowy o stężeniu 15% i 20%. Błękit metylenowy sprawia, że można dokładnie ocenić głębokość działania tego zabiegu. Zabieg ten polecany jest osobom, które chcą odświeżyć skórę, zmniejszyć zmarszczki, pozbyć się przebarwień. Zabieg ten nie likwiduje blizn potrądzikowych. Gojenie skóry po Blue Peel trwa 7-10 dni. b). EXODERM to zabieg o najsilniejszym działaniu. Jest tak intensywny, że musi być wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania (infekcja wirusowa, uczulenia skórne, choroby serca, układu krążenia, ciemna karnacja, plamy bielacze). Zabieg bardzo poprawia stan skóry, pozwala likwidować głębokie przebarwienia i zmarszczki, skóra potrzebuje ok. 14 dniowego okresu rekonwalescencji, pozostaje czerwona przez kilka tygodni.

3. Peelingi laserowe - do wygładzania skóry stosowane są lasery CO2 lub yagowo-erbowy, światło emitowane przez te lasery pochłaniane jest przez wodę znajdującą się w naskórku i skórze, jeżeli temperatura wody osiągnie 100 st. C woda wyparowuje, a to prowadzi do zniszczenia komórek i usunięcia warstwy naskórka lub, jeśli działanie jest głębsze także skóry. Głębokość oddziaływania lasera jest ściśle kontrolowana, uszkodzenia zbyt głębokie mogłyby pozostawić blizny, działanie zbyt płytkie nie da pożądanego efektu. Lasery wykorzystuje się do zabiegów likwidacji zmarszczek, przebarwień, blizn potrądzikowych. Laserowe wygładzanie skóry jest zabiegiem dość bolesnym, w przypadku małych obszarów wystarczy znieczulenie miejscowe, gdy powierzchnia skóry poddawanej zabiegowi jest większa zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W zależności od rozległości zabiegu czas trwania wynosi kilka minut do nawet 1-2 godzin. Usuwana jest zniszczona skóra poprzez bardzo precyzyjne naświetlanie laserem bardzo małych obszarów. Skóra po takim zabiegu musi mieć czas, aby się zregenerować. Po zabiegu może być obrzęknięta i zaczerwieniona, pacjent odczuwa pieczenie skóry. Objawy te ustępują samoistnie. W ciągu 7-10 dni powstaje nowy naskórek, lekarz zaleca specjalne maści ochronne. Zaczerwienienie skóry utrzymuje się przez ok. trzy tygodnie. Zabiegów laserowych nie poleca się osobom o ciemnej karnacji, ze skłonnością do bliznowców, nie stosuje się tych zabiegów u osób, które w okresie ostatnich 12 miesięcy przyjmowały Roaccutane oraz u osób, które mają infekcję skóry. Po kuracji złuszczającej skórę trzeba bardzo chronić przed słońcem, przez ok. miesiąc w ogóle nie wolno się opalać (ani na słońcu, ani w solarium).Trzeba koniecznie stosować się do wszelkich zaleceń pielęgnacyjnych podanych przez kosmetyczkę lub dermatologa.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy