profil

Ćwiczenia oddechowe w relaksacji

drukuj
satysfakcja 82 % 74 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1.Ćwiczenia relaksacji oddechowej

Oddychanie stanowi ważną czynność, regulowaną automatycznie przez organizm. Tlen dostarczany przez płuca jest niezbędny do pracy wszystkich tkanek człowieka. Szczególnie wrażliwa na niedobór tlenu jest tkanka mózgowa. Niedostatek życiodajnego tlenu w pracy mózgu doprowadzić może do pogorszenia funkcjonowania centralnego ośrodka nerwowego, wywołać złe samopoczucie lub uporczywe bóle głowy.
To, że oddychamy automatycznie, a wielkość wentylacji płucnej zależy od ilości dwutlenku węgla w krwi i niedoboru tlenu w powietrzu, nie znaczy, że nie możemy wpływać aktywnie na efektywność oddychania. Nie wystarczy przebywać w atmosferze czystego powietrza, aby zapewnić organizmowi właściwe warunki wentylacji płucnej. Należy ćwiczyć umiejętność głębokiego, prawidłowego oddychania. Dobre oddychanie ułatwia pracę serca, lepsza mechanizm przemian ustrojowych, poprawia stan samopoczucia. O prawidłowym oddychaniu pamiętać musimy zarówno przy pracy, jak i podczas wypoczynku. Ćwiczenia oddechowe prowadzić należy zaraz po przebudzeniu, podczas marszu do szkoły czy pracy, kontrolować podczas pracy, w trakcie ćwiczeń rekreacyjnych i sportowych.
Większość z nas oddycha w sposób niezharmonizowany i powierzchowny, przez co wykorzystywana jest tylko nieznaczna część powierzchni płucnej. Ćwiczenia relaksacji oddechowej polegają na świadomym i dowolnym regulowaniu procesu oddychania. Zwraca się w tego rodzaju ćwiczeniach uwagę przede wszystkim na zmiany ciśnienie wewnątrz klatki piersiowej oraz jamy brzucha, w czym istotne znaczenie odgrywa mięsień przepony. Ćwiczenia te nie polegają na zwiększeniu wentylacji płucnej czy szybkości wykonywania ćwiczeń. Należy zwrócić uwagę na nieprzeciążanie układu oddechowego (hiperwentylacja) oraz racjonalne ustalenie wzajemnych proporcji poszczególnych faz oddechu z dostosowaniem ich do możliwości uczniów.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń oddechowych trzeba nauczyć chorego prawidłowego oddychania. Najczęstszym błędem jest wciąganie brzucha w czasie głębokiego wdechu. Aby tego uniknąć ćwiczący powinien położyć dłoń na nadbrzuszu i starać się oddychać tak, aby w czasie wdechu brzuch się uwypuklał, a w czasie wydechu- zapadał. Wdech musi się odbywać zawsze przez nos, a wydech przez nos lub usta. Należy usilnie dążyć do uzyskania rozluźnienia mięśni klatki piersiowej w razie ich nadmiernego napięcia. Osiąga się to przez masaż klatki piersiowej połączony z jej ?sprężynowaniem?, oklepywanie klatki piersiowej opuszkami palców lub przez ćwiczenia rozluźniające , np. za pomocą ruchów wahadłowych kończyn górnych. W ćwiczeniach oddechowych duże znaczenia ma dobór pozycji wyjściowej, która wpływa zarówno na pracę przepony, jak i na ruchy klatki piersiowej. Pozycja stojąca , półsiedząca, siedząca ułatwiają pracę przepony.

Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy