profil

Utylizacja

poleca 85% 227 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

UTYLIZACJA - jest to wykorzystywanie lub zniszczenie surowców odpadowych lub materiałów, które straciły wartość użytkową; np. makulatury w papiernictwie, złomu w hutnictwie, fekalia do nawożenia.
Dzięki istnieniu metod gwarantujących aż 90% odzysk surowców wtórnych z odpadów pozbywamy się ze środowiska znaczącej ilości odpadów potencjalnie niebezpiecznych i problemowych do samodzielnego zagospodarowania.
Najprostszą metodą postępowania z odpadkami jest po prostu wyrzucanie ich na wysypisko. Jednak wielkie hałdy śmieci są nieestetyczne, a ich sąsiedztwo jest szkodliwe dla zdrowia. Śmieci, po posortowaniu i oddzieleniu wszystkiego, co można wykorzystać wtórnie, są mielone, zgniatane a następnie układane warstwami na specjalnie przygotowanym wysypisku. Sprasowane odpadki zajmują znacznie mniej miejsca, a to pozwala na zmniejszenie rozmiarów wysypiska. Niestety, technika ta jest dosyć kosztowna.

Dlatego stosuje się też inne sposoby usuwania śmieci, oto przykłady niektórych z nich:

SPALANIE
Śmieci w temperaturze pomiędzy 750 stopni C a 1000 w specjalnym piecu jest najskuteczniejszą metodą zmniejszania ich objętości. Popioły, powstające podczas spalania, spadają przez otwory w ruszcie i są usuwane z pieca, po czym wywożone na wysypisko.
Największą wadą spalania odpadków, jest to, że przy okazji produkuje się poważne ilości sadzy i dymu. Aby zminimalizować zanieczyszczenie atmosfery spowodowane spalaniem śmieci, muszą być stosowane różne metody oczyszczania emitowanych gazów.

SORTOWANIE
Duże ilości odpadów papierowych, metalowych, plastykowych i szklanych są wykorzystywane powtórnie w procesie recyklingu (utylizacji).
Wysuszone śmieci są spalane bez dostępu powietrza w celu otrzymania takich przydatnych substancji jak tlenek węgla, metan, wodór, oleje mineralne, smoła czy węgiel drzewny. Oddziela się także szkło, aluminium i inne metale nieżelazne w procesach wykorzystujących ich różne własności fizyczne. Jeden z rodzajów separatorów działa w ten sposób, że sproszkowane śmieci spadają na taśmociąg poruszający się pod górę; materiał o większej gęstości opada na dół, a lżejszy wędruje do góry. Jeżeli spalamy śmieci, to metale i szkło topią się i opadają, jako najcięższe, na samo dno pieca, skąd mogą być łatwo zbierane.

BATERIE
Wykorzystujemy powszechnie w wielu urządzeniach, takich jak np. odbiorniki radiowe, odtwarzacze mp3, zegarki elektroniczne, urządzenia elektryczne, itp. Są one akumulatorami energii, a gdy zostają wyczerpane stają się odpadami. Zużyte baterie zaliczane są do grupy odpadów niebezpiecznych (podobnie jak przeterminowane leki, przepracowane oleje samochodowe).
Na terenie Krakowa baterie można wrzucić do specjalnych pudełek ustawionych w szkołach oraz podczas organizowanych przez Urząd Miasta Krakowa obchodach Dnia Ziemi w Nowej Hucie oraz w czasie corocznego Festiwalu Recyklingu na Błoniach i w szkołach.

*Dlaczego baterie należy oddzielać od pozostałych odpadów?
Baterie zaliczane do odpadów niebezpiecznych należy bezwzględnie oddzielać od innych odpadów, ponieważ zawarte w nich składniki (w szczególności metale ciężkie) w kontakcie z glebą lub wodą powodują ich skażenie. Dla przykładu jedna bateria z zegarka elektronicznego jest w stanie skazić 1m3 gleby i zatruć 400 l wody.
*Dlaczego lepiej jest używać baterii odnawialnych?
Baterie odnawialne, popularnie zwane akumulatorkami są lepsze, ponieważ można jest używać, wielokrotnie poprzez ładowanie. Ich żywotność w zależności od użytych składników waha się pomiędzy 100 a 1000 cykli ładowania. Najlepiej widać to na przykładzie telefonu komórkowego zaopatrzonego w baterie akumulatorową, czyli wielokrotnego ładowania.
Czy wiesz, że wyprodukowanie 1 tony papieru, to ścięcie 17 drzew
i zanieczyszczenie 440.000 litrów wody?!
Czy wiesz, że wyprodukowanie 1 tony papieru, to ścięcie 17 drzew
i zanieczyszczenie 440.000 litrów wody?!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty