profil

Udowodnij, że bursztyn od dawna wzbudza niesłabnące zainteresowanie wśród ludzi

poleca 85% 194 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Od wieków znane są cudowne właściwości bursztynu, co znaczy, że od dawna wzbudza niesłabnące zainteresowanie wśród ludzi. Pozwolę sobie przytoczyć kilka istotnych argumentów potwierdzających postawioną przeze mnie tezę.

Na początku warto jednak wspomnieć, że nazwa ?bursztyn? pojawiła się w Polsce w XVII wieku. Wywodzi się ona z starogermańskiego słowa ?Bernstein?, co dosłownie znaczy ?płonący kamień?. Sam bursztyn, a raczej najstarsze nieliczne wyroby bursztynowe pochodzą z późnego paleolitu z jaskiń mieszkalnych znajdujących się na obszarach Francji, Austrii i Niemiec. Bursztyn zwany jest również jantarem, sukcynitem, elektronem czy ?złotem Bałtyku?.

W starożytności zdobył popularność dzięki właściwościom przyciągania, które wówczas uważano jako siłę nadprzyrodzoną. Sporządzano z bursztynu amulety, zazwyczaj chroniące przed chorobą. Ozdabiano nim sprzęt, wyrabiano naszyjniki, pierścienie i broszki w nadziei, że zapewni młody wygląd. Można więc stwierdzić, że najwcześniejszą rolą, jaką pełnił bursztyn, była pomoc w uzyskaniu powodzenia i szczęścia.

Mieszkańcy Północnej Polski płacili bursztynami za broń i narzędzia, a nalewką bursztynową leczyli bóle głowy, katar, kolkę i zapalenie oka. Obecnie Nalewką bursztynową obniża się ciśnienie tętnicze, wspomaga wydzielanie żółci, hamuje rozwój bakterii, ułatwia gojenie ran, aktywizuje układ immunologiczny i zapobiega tworzeniu się zmarszczek, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie. Wiedzieli już o tym azjatyccy mnisi, którzy wykonywali swoje różańce właśnie z tego materiału.

Bursztyn jest niezwykłym obiektem badawczym, który często zawiera organizmy zatopione w żywicy, od mrówki, po jaszczurkę i igły drzew, dostarczając naukowcom informacji o życiu na Ziemi sprzed 40 milionów lat. Jest żywicą, która ma najlepsze własności pod względem obróbki, a wyroby wykonane z niej są trwałe.

Ze względu na swoje właściwości bursztyn ma zastosowanie w preparatach kosmetycznych. Słynna na seria kosmetyków polskich "Pollena Ewa wyprodukowała bursztynową linię "Bioenergetic" ze zmikronizowanym bursztynem i zachowanymi jego właściwościami energetycznymi. Bioenergetic stał się sensacją na światowym rynku kosmetycznym zdobywając między innymi Złoty Medal na Światowej Wystawie Wynalazków i Innowacji Eureka 2000 w Brukseli. Aktywność bursztynu doskonale regeneruje skórę zmęczoną, pobudza jej metabolizm, zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Zwolennicy bursztynu pokładają wielkie nadzieje w tej wspaniałej roślinnej żywicy.

Bursztyn oprawiony w srebro, złoto, brąz przedstawia się niezwykle pięknie i oryginalnie. Jest połączeniem piękna i siły natury, stał się amuletem. Wpatrując się w bursztyn oglądamy nieskończone piękno barw, odcieni i upływającego czasu milionów lat zastygłego w złotej roślinnej żywicy. Bursztyn od wieków służył do zdobienia wielu przedmiotów zarówno użytkowych jak i dekoracyjnych. W wieku XVII i XVIII z bursztynu robiono świeczniki, puchary, serwisy, ołtarzyki. Dom bursztynowy znajdujący się w Gdańsku posiada niezwykłą zastawę stołową, która powstała z kilogramów bursztynów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty