profil

Wycieczka turystyczna do Krakowa i okolic

poleca 85% 113 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wycieczka turystyczna do Krakowa i okolic

Organizator: Biuro turystyczne ? Aniołek?
ul.Mazowiecka 9c
44-562 Katowice
www.aniolek.pl
Tel.: (0 56) 256-23-56
Tel.: (0 56) 256-23-57

Czas trwania wycieczki: 3 dni
Termin wycieczki: 7-9.06.2008r
Liczba uczestników: 40 osób (uczestnicy)
Opieka: 3 osoby przewodnik ( 2 osoby jako opieka i 1 pilot)

Środek transportu: LUX autokar, wyposażony w toaleta, Video, TV, barek (odpłatnie)
Wyżywienie : 3 razy dziennie
Nocleg: Schronisko PDNM Daisy w Krakowie ( pensjonat należący do Hotelu Księży z Krakowa)

Cena wycieczki: 320zł od osoby

PROGRAM WYCIECZKI

Celem imprezy jest pokazanie młodzieży, że Polska to kraj bardzo atrakcyjny i nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby zwiedzić okolice pełne niezwykle cennych zabytków i przeróżnych osobliwości.
Warto przyjechać tu dla prawdziwych zamków, malowniczych ruin, spacerów po wspaniałych rynkach, dla szlachetnej architektury, zabytkowych kościołów i cysterskich opactw. Można tropić tutaj zagadkowe ślady historii naszego kraju oraz zobaczyć ?od kuchni? jak żyli królowie za czasów Piastów.

RAMOWY PLAN WYCIECZKI

Dzień 1

9:30 - wyjazd autokarem z Rudy Śląskiej
13:30 - dojazd do Krakowa, zakwaterowanie w hotelu Aniołki
14:00 - obiad i podwieczorek
15:30 - Zwiedzanie Wawelu. Wzgórze Wawelskie jest najważniejszym monumentem polskiej kultury i historii. Już u schyłku X w. był tutaj ośrodek władzy książęcej, a na początku XI w., rezydencja biskupów. W XIV w. zbudowano okazały zamek i katedrę w stylu gotyckim. W XVI w. Zwiedzanie zaczniemy od:
? Katedry - jest ona największa w tej części Europy nekropolią królów i bohaterów narodowych. Spoczywają tu prawie wszyscy polscy władcy - od Władysława Łokietka do Augusta II. Katedra to też symbol ciągłości państwowości polskiej: odbyło się tu 37 koronacji królewskich. Początki budowli sięgają XI w. Gotycką bryłę otacza 21 kaplic gotyckich, renesansowych i barokowych. We wnętrzu królewskie sarkofagi, srebrna konfesja św. Stanisława, wczesnorenesansowe stalle, czarny krucyfiks św. Jadwigi. W katedralnym skarbcu włócznia św. Maurycego ofiarowana Bolesławowi Chrobremu przez cesarza Ottona III podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 roku.

Katedra na Wawelu
? Grobowiec - w Krypcie Wawelskiej pochowanych jest większość władców dawnej Polski. Pierwszymi monarchami pochowanymi na Wawelu byli: Mieszko syn Bolesława Śmiałego, Bolesław Kędzierzawy, Kazimierz Sprawiedliwy, Bolesław i Leszek Biały, obok monarchów pochowane w kryptach są też ich rodziny. A w jej wnętrzu obejrzymy:
o Kryptę św. Leonarda - jedno z najstarszych miejsc w katedrze. Krypta powstała przed rokiem 1118, w którym pochowano w niej biskupa krakowskiego Maurusa. Spoczywają tu m.in. Jan III Sobieski, Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko i Władysław Sikorski. W 1946 r. odprawił tu swą pierwszą mszę prymicyjną młody ksiądz Karol Wojtyła. W krypcie pochowany był marszałek Józef Piłsudski, ale po dwóch latach, w 1937 r., jego trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.


Krypta św. Leonarda ? po lewej stronie widoczny jest grobowiec Jana III Sobieskiego

? Skarbiec i zbrojownia - zajmuje one część wschodniego i północnego skrzydła parteru Wawelu. Skarbiec znajduje się za zakrystią. Został zbudowany w latach 1481-1500 przez muratora Hanusza Blatfusa z Koszyc. Polichromię ścian i sklepienia wykonał w 1901r. Józef Mechoffer. Skarbiec koronny od renesansowej przebudowy aż do 1795 zajmował pomieszczenia na parterze w północno-wschodnim narożniku, dokładnie w tym miejscu, w którym znajduje się dzisiaj. Od XIV w. skarbiec koronny oddzielono od katedralnego i regalia złożono na zamku królewskim, gdzie starannie przechowywane, wyjmowane były tylko z okazji koronacji.

Zbrojownia - sala z uzbrojeniem ochronnym Skarbiec Koronny - fragment ekspozycji,
Sala Jadwigi i Jagiełły

? Zamek Królewski jest majestatyczna, potężna rezydencja królewska posadowiona na Wzgórzu Wawelskim. Połączenie gotyku i renesansu, dzieło włoskich mistrzów architektury z wyjątkowej urody dziedzińcem arkadowym. W środku komnaty i apartamenty królewskie z salą Poselską (słynne rzeźby głów mieszczan w kasetonie sufitu) oraz arrasami flamandzkimi utkanymi z wełny, jedwabiu, złota i srebra. Zachowało się 138 tych tkanin z 356 zakupionych przez króla Zygmunta Augusta. To jedna z największych europejskich kolekcji. W zamkowym skarbcu Szczerbiec - miecz koronacyjny polskich królów, a w zbrojowni najbogatsza w kraju kolekcja oręża.
o Reprezentacyjne Komnaty Królewskie główna ekspozycja wnętrz zamkowych obejmuje kilka pomieszczeń parteru, a przede wszystkim reprezentacyjne sale na II piętrze pałacu.W trzech komnatach na parterze, stanowiących apartament wielkorządców krakowskich, zachowały się renesansowe drewniane stropy. Kamienne portale zostały w części zrekonstruowane w okresie międzywojennym; oryginalne, renesansowe, obramienia drzwiowe zdobią zaś sień w klatce schodowej Poselskiej, łączącej parter z prywatnymi apartamentami królewskimi na I piętrze i salami II piętra. II piętro pałacu w skrzydle wschodnim i północnym mieści reprezentacyjne sale. Pierwotne stropy zostały zniszczone w czasie pożaru zamku w roku 1702 i w okresie okupacji austriackiej, na początku XIX wieku. W trzech salach, na południe od schodów Poselskich, zachowały się duże partie renesansowych fryzów ściennych (uzupełnione przed II wojną światową), a strop wielkiej sali zwanej Poselską zadziwia 30 rzeźbionymi głowami ludzkimi. Najcenniejszym elementem ekspozycji renesansowych komnat, jedynym zachowanym z ich pierwotnego wystroju, są arrasy, utkane w Brukseli na zamówienie Zygmunta Augusta w 3. ćwierci w. XVI, o tematyce biblijnej, bądź z ornamentem groteskowym oraz z herbami Polski i Litwy. Są tu również dużej wartości artystycznej obrazy i meble włoskie, głównie toskańskie, z w. XVI oraz portrety polskich monarchów.Wnętrza w skrzydle północnym, po pożarze w roku 1595, zostały odnowione na zlecenie Zygmunta III Wazy przez architekta Jana Trevano i malarza Tomasza Dolabellę. Ognia uniknęła sala Senatorska, największa w zamku, w całości obecnie obwieszona arrasami. W pozostałych wnętrzach zachowały się marmurowe portale i okazały kominek w stylu wczesnego baroku rzymskiego, a także stiuki sklepienne, m.in. w kaplicy królewskiej. Pseudobarokowe stropy, z okresu międzywojennego, są wypełnione plafonami znanych i cenionych ówczesnych polskich malarzy ? kolorystów, ściany zaś pokrywają kurdybany z w. XVIII, pochodzące z zamku króla Augusta III w Moritzburgu koło Drezna. W wieży, zw. Zygmunta III, znajduje się tzw. Gabinet holenderski, z obrazami szkół niderlandzkich.

Salon wielkorządcy Sala Pod Planetami

o Prywatne Apartamenty Królewskie obejmują sale na pierwszym piętrze zamku - prywatne pokoje królewskie, komnaty świty dworskiej i pomieszczenia dla gości. Na południe od schodów Poselskich, cztery komnaty stanowiły apartament przeznaczony dla gości królewskich. W tej części pałacu zachowały się renesansowe stropy modrzewiowe, a w dwóch salach również pierwotne malowane barwne fryzy ścienne. Szczególną uwagę zwracają gotycko-renesansowe portale, dzieło mistrza Benedykta. Wyposażenie pochodzi z epoki renesansu; są to dzieła północnoeuropejskie i włoskie, w tym arrasy pejzażowo-zwierzęce i groteskowe króla Zygmunta Augusta. W dwóch ostatnich salach wyróżniają się obrazy włoskie z dawnej kolekcji Lanckorońskich. Ponad 60 obrazów z tej kolekcji tworzy studiolo w salce gotyckiej wieży zwanej Jordanką. W północno wschodnim narożniku zamku, z gotyckimi pomieszczeniami, znajduje się urokliwa, tajemnicza Kurza Stopka; w wieży Łokietkowej mieściła się niegdyś sypialnia Zygmunta Starego, a opodal także gabinet w wieży Zygmunta III, z bogatą dekoracją stiukową z czasu około roku 1600. W okresie międzywojennym wieku XX w tej części pałacu urządzono prywatny apartament prezydenta Ignacego Mościckiego, o czym przypomina zrekonstruowana sypialnia prezydencka w wieży Duńskiej. W północnym skrzydle pałacu znajdują się dwie sale z eksponatami z czasów panowania w Polsce dynastii Wettinów, w tym interesujący zbiór porcelany miśnieńskiej, sreber oraz dywany dworskie. Dwie ostatnie sale, w tym reprezentacyjna kolumnowa, urządzone są w stylu klasycystycznym.

Sala kolumnowa Sypialnia gości królewskich

o Trasa Ogródek Królewski udostępniony we wrześniu 2005 r. ogródek na górnym tarasie przy elewacji wschodniej zamku jest pierwszym elementem, odtwarzanego renesansowego zespołu ogrodowego, istniejącego niegdyś w tej części wzgórza. Odkryte podczas prac archeologicznych relikty królewskiego ogrodu pozwoliły zrekonstruować w znacznym stopniu układ ceglanych ścieżek i regularnych rabat. Wzmianki historyczne, z których wynika istnienie ?skrzyń? w ogrodach wawelskich, stały się podstawą do zastosowania, często spotykanych w tamtym czasie, tzw. rabat skrzyniowych, w których prezentowano kolekcje roślin. W pozostałej części, wobec braku materialnych śladów pierwotnej kompozycji, zaprojektowano inne, charakterystyczne dla XV i XVI stulecia, rozwiązania: partery ornamentowe o prostych wzorach oraz łąkę kwietną z trejażem. Elementy architektury ogrodowej wykonano w oparciu o ikonografię z XV i XVI w. Pierwotny klimat ogrodu starano się odtworzyć zarówno kompozycją nasadzeń jak i roślinnością, stosując m.in. bukszpan zarysowujący parter ornamentowy, lawendę, kocimiętkę, rutę, rozmaryn, marzankę, różę francuską i wiele innych.

? Spacer po starym mieście
18:30 - powrót do hotelu
19:00 - ognisko z pieczeniem kiełbasek
czas wolny

Dzień 2

7:30 - śniadanie
8:30 - wyjazd do Wieliczki. Zwiedzanie
? Kopalni soli ?Wieliczka? - to najstarsze na ziemiach polskich przedsiębiorstwo solne, którego początki sięgają średniowiecza. Przez całe stulecia była źródłem bogactwa kraju i materialnym fundamentem kultury - dzisiaj jest najchętniej odwiedzanym polskim obiektem turystycznym. Kilkusetletnia eksploatacja złoża soli kamiennej ukształtowała obecny układ przestrzenny wyrobisk górniczych. Skryte pod miastem, usytuowane na dziewięciu poziomach, sięgają głębokości 327 m. Podziemna Wieliczka to blisko 300 km chodników i ok. 3000 komór. Część udostępniona do zwiedzania obejmuje 3,5 kilometrowy odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m. Wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęt, zachowane ślady prac górniczych dają wyobrażenie o zmaganiach ludzi z żywiołami, ich pracy, pasjach, wierzeniach. Wieliccy górnicy pozostawili po sobie dziesiątki rzeźb i płaskorzeźb solnych. Po zwiedzaniu turyści odpoczywają w kompleksie komór 125 m pod ziemią, gdzie znajdują się sklepy z pamiątkami, poczta, restauracja. W podziemiach wielickiej kopalni organizowane są konferencje, bankiety, śluby, bale sylwestrowe, koncerty, imprezy sportowe... Gościom często towarzyszą legendarne postacie kopalni: Skarbnik, Księżna Kinga, koncertuje orkiestra górnicza, odbywają się pokazy rzeźbienia w soli. Pobyt pod ziemią jest szczególnie korzystny dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych oraz z alergią. Schorzenia te leczy się w Podziemnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Leczniczym, w komorze Jezioro Wessel. Wielicka kopalnia została w 1976r. wpisana do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później, w 1978r. znalazła się na Pierwszej Światowej Liście Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO, a w roku 1994 uznana została przez Prezydenta RP za Pomnik Historii Narodowej.

Kaplica św. Kingi Komora Weimar

? Muzeum Żup Krakowskich jest to jedno z największych muzeów górniczych Europy. Znajduje się w oryginalnych wyrobiskach podziemnych, ponad 700 letniej zabytkowej kopalni soli w Wieliczce, która w 1978 roku została wpisana przez UNESCO na pierwszą Międzynarodową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Muzeum jest państwową instytucją kultury utworzoną w 1951 r., jej celem jest ochrona i popularyzacja dziejów górnictwa solnego w Polsce. Ilość eksponatów muzealnych sięga liczby 19.260. Obok typowych zabytków, które można spotkać również w innych muzeach technicznych, występują tutaj unikatowe w skali światowej obiekty, takie jak zespół maszyn i urządzeń górniczych do transportu pionowego i poziomego, nieznane poza Wieliczką na kontynencie europejskim, oraz zbiory geologiczne zawierające okazy soli i skał towarzyszących wraz z pozostałościami fauny i flory mioceńskiej, liczne mapy i plany kopalniane oraz materiały archeologiczne dokumentujące początki warzelnictwa solnego na ziemiach polskich.


Sala Gotycka Ekspozycja archeologiczna
13:30 - powrót do hotelu
14:00 - obiad z podwieczorkiem

15:30 - spacer po Krakowie i zwiedzanie:
? Sukiennic - zabudowania handlowe sytuowane najczęściej na środku rynku, mieszczące kramy z suknem. W Polsce ich najlepszym przykładem są sukiennice w Rynku Głównym w Krakowie. Jest to długa hala targowa wzniesiona w końcu XIV w., 1556-1560 przebudowana w stylu renesansowo-manierystycznym (G.M. Padovano, S. Gucci).1875-1879 sukiennice przebudowano ponownie, nadając im charakter reprezentacyjnej budowli municypalnej (usunięcie przybudówek, dodanie neogotyckich podcieni i ryzalitów - T. Pryliński) o funkcjach handlowych i muzealnych (na piętrze zbiory Muzeum Narodowego).

Sukiennice w Krakowie
? Wysłuchanie hejnału mariackiego, z nim wiąże się równie pewna legenda. Mówi o jednym ze strażników miasta czuwającym na wieży hejnałowej Kościoła Mariackiego w czasie najazdu tatarskiego w 1240 roku. Gdy zauważył on nadciągające wojska tatarskie zaczął grać hejnału, który miał ostrzec mieszkańców i obrońców miasta przed nadciągającym niebezpieczeństwem. Strażnik przypłacił jednak swoją czujność życiem. Strzała jeźdźca tatarskiego ugodziła grającego strażnika w gardło, a melodia urwała się w pół taktu. I chociaż Kraków został w czasie tego najazdu niemal całkowicie zniszczony, to ostrzeżenie strażnika pozwoliło przygotować się do obrony miasta i nie poddać go bez walki. Na pamiątkę tego wydarznia i bohaterskiej postawy strażnika melodia hejnału urywa się w pół taktu.
? Kościoła Mariackiego ? Parafialny kościół miasta Krakowa od 1223r. Wielokrotnie przebudowywany, obecnie gotycki, ceglano-kamienny. Pomiędzy wzniesione ok. 1288-1320 wieże zachodnie a zbudowane ok. 1355-65 3-przęsłowe prezbiterium jest wstawiony w 1392-97 4-przęsłowy korpus z nawą główną. Po jego bokach dostawiono w 1423-46 po trzy kaplice i po jednej kruchcie. W podziemiach zachowane są resztki kamiennej bazyliki romańskiej z 1221-22 r. Dość ciemne, smukłe wnętrze wypełnione jest bogatym wyposażeniem, głównie barokowym. Prezbiterium o wysokich oknach, nakryte jest sklepieniem gwiaździstym. Dwie wieże z wieloma kondygnacjami okien. Wyższa północna z nadbudówką nakrytą hełmem późnogotyckim z wieńcem 8 wieżyczek oraz iglicą ze złoconą koroną. Z niej wygrywany jest co godzinę słynny hejnał. W niej również obejrzymy:

Kościół Mariacki

o Ołtarz Wita Stwosza - zabytkowy obiekt sakralny. Wit Stwosz przyjechał do Krakowa z Norymbergi w 1477 roku specjalnie, aby na zamówienie, rajców krakowskich wyrzeźbić ołtarz główny dla Kościoła Mariackiego. Pracę rozpoczął około 25 maja 1477 a ukończył w lipcu 1489 roku. Za robotę mistrz otrzymał 1808 florenów, sumę równą rocznemu budżetowi miasta Krakowa. W ciągu dwunastu lat powstał gotycki pentaptyk o rozmiarach 11 na 13 metrów, złożony z predelli, szafy środkowej, dwóch skrzydeł nieruchomych i dwóch zamykających szafę oraz zwieńczenia sięgającego sklepienia świątyni. Konstrukcję zrobił z drewna dębowego, rzeźby odkuł w drewnie lipowym.

Ołtarz Zaśnięcia NMP
? Wejscie na wierze mariacka i poznanie historii dzwonu Zygmunta
o Dzwon Zygmunta został tak nazwany na cześć swojego fundatora Zygmunta I Starego, jest najsłynniejszym polskim dzwonem. Dzwon został wykonany w 1520 roku przez Jana Behama z Norymbergi, a na wieży został zawieszony 9 lipca 1521. Miejsce, w którym wisi nazwano Wieżą Zygmunta. Dzwon waży 10980 kg, a samo jego serce 300kg, aby zadzwonił potrzebna jest siła 8-10 osób.


Dzwon Zygmunta

? Bramy Floriańskiej ? brama zbudowana z kamienia i ma 34,5 metra wysokości. Pochodzi z początku XIV w-ok.1300r. Zawsze była reprezentacyjną bramą miasta. Tędy wjeżdżały orszaki królewskie i zagranicznych poselstw, podążające na Wawel. Nad bramą wejściową(od strony Barbakanu) znajdował się kiedyś orzeł zastąpiony w 1882 r. tarczą z orłem piastowskim projektu Jana Matejki. Wewnątrz znajduje się klasyczny ołtarz z początku XIX w. z późnobarokową kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Piastowskiej. Od strony miasta widnieje płaskorzeźba przedstawiająca św. Floriana. Jest to jedna z czterech baszt, które wraz z fragmentem murów obronnych i Barbakanem przetrwały wyburzenie fortyfikacji miejskich w początkach XIX w.

Brama Floriańska
18:30 - powrót do hotelu
19:00 - potańcówka w rytmie disco

Dzień 3

9:00 śniadanie
10:00 - 3 godzinny pobyt w aquaparku
13:00 - powrót do hotelu
13:30 - obiad z podwieczorkiem, wykwaterowanie z hotelu
15:00 - piesza wędrówka przez OPN.
? Zwiedzenia Groty Łokietka. Jaskinia Łokietka jest po Smoczej Jamie najpopularniejszą jaskinią Polski znaną od bardzo dawna. Najstarsza wzmianka o jaskini, S. Piskorskiego pochodzi z roku 1691. W roku 1783 został sporządzony opis tej jaskini przez miejscowego plebana, na zlecenie prymasa Polski M. J. Poniatowskiego, prezesa Komisji Edukacji Narodowej. Zamysłem Prymasa było, by opisy parafii były pomocne "dla ułożenia mapy kraju". I tak w Dolinie Prądnika - informuje opis jednej z parafii - "Jaskinie nadspodziewanie naturalne dwie: (...) Druga jaskinia pod nazwiskiem - Jama Królewska - znajduje się nad tymże Promnikiem w lesie do Czajowic należącym z prawej strony rzeki Promnika. Ta zamyka w sobie wielką miejsca obszerność i manowców wiele na różne strony skłaniających, atoli nie jest tak szykowna jak pierwsza (Jaskinia Ciemna). Obiedwie te jamy i inne mniej znaczne miały być schronieniem i ocaleniem ludzi tam się przechowujących podczas panującego w tym kraju powietrza i rozmaitych niegdyś nieprzyjacielskich najazdów". Już z końcem XVIII wieku, kiedy Ojców stał się popularny, jaskinia ta stanowiła miejscową atrakcję, choć wtedy zwiedzano raczej pobliską Jaskinię Ciemną (również dostępną obecnie dla turystów). W XIX wieku powstało wiele literackich opisów Jaskini Łokietka, lub jak wtedy ją nazywano Jaskini Królewskiej. Jednym z nich jest szczegółowy opis z przewodnika A. Grabowskiego z 1866 roku. Pierwsze badania przeprowadził w jaskini J. Zawisza w roku 1872. Następne w latach 1896 i 1899 przeprowadził S. Czarnowski, który wykonał wykopy w Przedsionku i Sypialni. Jaskinia uznana została za zabytek w roku 1924. Oświetlenie elektryczne założono w jaskini dopiero w 1987 roku.

Grota Łokietka

? Bramy Krakowskiej - jedna z kilku skalnych bram w Ojcowskim Parku Narodowym. Jest najpiękniejszą i najbardziej znaną. Znajduje się w Dolinie Prądnika i zamyka wylot Wąwozu za Krakowską Bramą do tej doliny. Nazwa pochodzi od tego, że dawniej prowadził tędy szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. W 1928 r wmurowano na niej tablicę pamiątkową z okazji wybudowania nowej drogi z Krakowa do Ojcowa biegnącej dnem Doliny Prądnika, jednak z powodu protestów przyrodników tablicę usunięto w 1935 r.

Brama Krakowska

18:00 - przejazd autokarem do Zamku w Pieskowej Skale

? Zamek w Pieskowej Skale ? powstał w XIV w. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego i wchodził w skład systemu obronnego na granicy ze Śląskiem. Strażnica ta strzegła także ważnej drogi handlowej łączącej Kraków z Wrocławiem i biegnącej doliną Prądnika. Od końca XIV w. zamek pełnił rolę rezydencji kilku możnych rodów polskich. Jako pierwsi w historii Pieskowej Skały zapisali się Szafrańcowie, którzy rozbudowali niewielką strażnicę, dobudowując na stromym wzniesieniu zamek dolny z dwoma cylindrycznymi basztami od wschodu, a potem w XVI w. przekształcając tę część zamku zgodnie z duchem epoki. Dziedziniec zamku został wówczas ozdobiony arkadowymi krużgankami w stylu płn.-włoskim i ozdobiony dekoracją rzeźbiarską o charakterze niderlandzkim (galeria maszkaronów i kartusze herbowe). W XVII w. Michał Zebrzydowski polecił dobudować od strony wschodniej umocnienia bastionowe w systemie nowowłoskim. Powstał w ten sposób dziedziniec zewnętrzny. W XVIII w., kiedy to zamek znajdował się w rękach rodziny Wielopolskich, Pieskowa Skała była miejscem słynnych polowań. W okresie rozbiorów zamek stał się ulubionym celem wycieczek ludności Królestwa Kongresowego i zwany był Muzeum Polski. Pod koniec XIX w. powstał tu pensjonat z ekskluzywną restauracją. Po II wojnie światowej zamek został przejęty przez skarb państwa i przeprowadzono w nim gruntowne prace remontowe pod kierunkiem prof. A. Majewskiego. W 1970 r. w komnatach Pieskowej Skały otwarto muzeum-filię Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Obejrzenie wystawy w Muzeum.

Zamek w Piaskowej skale

? Muzeum w Zamku w Pieskowej Skale - Zamek w Pieskowej Skale to najlepiej zachowana rezydencja obronna na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i jedyna funkcjonująca jako muzeum. Na skutek burzliwych dziejów zamku nie zachowały się tu historyczne wnętrza, a zbiory artystyczne właścicieli uległy rozproszeniu. Wszystkie prezentowane w muzeum zamkowym eksponaty są własnością Zamku Królewskiego na Wawelu. Nowa aranżacja plastyczna sal muzealnych (wystawę otwarto w 2000 r.) jest dziełem Małgorzaty i Macieja Radnickich.

Ekspozycje
23:00 - powrót do Rudy Śląskiej

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 18 minut