profil

Atmosfera - źródła i skutki jej zanieczyszczeń

poleca 85% 426 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Za zanieczyszczenia atmosfery, odpowiedzialne są wybuchy wulkanów, pożary lasów, dymy i gazy z ognisk domowych. Dopóki jednak nie zaczęło przybywać źródeł emisji gazów, które powstawały na skutek rozwoju społeczno-gospodarczego, te czynniki nie stanowiły poważnego zagrożenia.
Najniebezpieczniejsze substancje to: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu, chlor, freon, metale ciężkie, rtęć, ołów itd.
To głównie działania człowieka niekorzystnie wpływają na atmosferę. Postaram się przybliżyć problem zanieczyszczenia Zielonej Planety, jego skutki oraz możliwości człowieka w zakresie zmniejszania zanieczyszczeń.
Prawdopodobnie najbardziej znanym nam skutkiem zanieczyszczeń Ziemi, jest dziura ozonowa, czyli efekt zniszczenia delikatnej warstwy atmosfery, która chroni przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Powstaje i powiększa się na skutek ulatniania się do atmosfery niektórych związków chemicznych. Warstwa ozonowa niszczona jest też przez sztuczne satelity Ziemi i przez rakiety, które przecinają ją swym lotem.
Kolejnym skutkiem zanieczyszczeń jest efekt cieplarniany, który powstaje poprzez zwiększenie emisji dwutlenku węgla oraz innych związków do atmosfery. Gazy, takie jak para wodna, metan, czy dwutlenek węgla są naturalną barierą, która uniemożliwia odpływ energii z powierzchni Ziemi. Gazy te utrudniają wypromieniowanie, przez co wzrasta temperatura powietrza, a klimat stopniowo się ociepla. Wynikiem efektu cieplarnianego, jest większa liczba burz tropikalnych, poziom mórz podnosi się, a obszary pustynne się poszerzają.
Smog ? to mgła dymna, powstająca na skutek łączenia się dymu i mglistej pary wodnej. Jej powstawanie związane jest z nadmierną emisją dwutlenku węgla oraz innych gazów i pyłów. Chmura dymna zawiera ogromną ilość zanieczyszczeń, a ze względu na duże stężenie niektórych związków chemicznych, jest ona niebezpieczna dla zdrowia i życia.
Główną przyczyną powstawania smogu, jest emisja zanieczyszczeń z palenisk domowych domków jednorodzinnych, opalanych węglem, a nie ? jak by się wydawało- przez przemysł, który jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o źródło zanieczyszczeń. Wskazane jest zastąpienie węgla gazem ziemnym, szczególnie w rejonach silnie zanieczyszczonego powietrza.
Kwaśne deszcze - to opady atmosferyczne zawierające siarkę, fluor, azot itd. Składniki niebezpiecznych opadów emitowane są do atmosfery, podczas spalania węgla. Poprzez reakcje chemiczne, zachodzące w powietrzu, którym ulegają te związki powstaje kwas siarkowy i azotowy. Docierają one na powierzchnię ziemi wraz z opadami, w postaci tzw. kwaśnych deszczów.
Negatywne znaczenie mają też spaliny pojazdów mechanicznych. Urządzenia te oprócz dwutlenku węgla oraz związków azotu i siarki, emitują do atmosfery również różnego rodzaju metale ciężkie.
Efektem dziury ozonowej, jest każdego roku powiększająca się liczba osób chorująca na raka, czy cierpiąca na choroby skóry. Efekt cieplarniany z biegiem lat zagraża bardziej naszej planecie. Może on doprowadzić do osuwania i roztopienia się lodowców. Grozi on również podwyższeniem temperatury powietrza. Kwaśne deszcze niszczą przede wszystkim samochody, których jest coraz więcej. To właśnie te pojazdy wprowadzają do atmosfery najwięcej dwutlenku węgla i innych niebezpiecznych gazów. Jeśli chodzi o smog, to nawet nie zdajemy sobie sprawy jaki jest niebezpieczny. Toksyczne związki, które składają się na tą chmurę dymną, mają duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Często ludzie mieszkający w terenach, w których występuje to zanieczyszczenie, nawet nie zwracają na nie uwagi.
Myślę, że żyjąc w XXI w. i mając tak wielkie możliwości, jeśli chodzi o oczyszczanie Zielonej Planety, powinniśmy korzystać ze sposobów chronienia jej. Np. dzięki sortowaniu śmieci oszczędza się część energii potrzebnej do produkcji nowych opakowań, co z kolei redukuje wydzielanie CO2 do atmosfery. Powinniśmy oszczędzać energię przez używanie jak najbardziej energooszczędnych produktów, takich jak pralki, lodówki czy żarówki. Poprawiając izolację domów zmniejszamy wykorzystanie ogrzewania, czyli spalamy mniej węgla, gazu i ropy. W rezultacie do atmosfery trafia mniejsza ilość CO2. Emisję tych niebezpiecznych gazów do atmosfery, możemy zmniejszyć też mniej korzystając z samochodów, a więc spacerująca, jeżdżąc rowerem, czy korzystając z publicznych środków lokomocji.
Ludzie mają największy wpływ na to co dzieje się z Ziemią, a przede wszystkim na zanieczyszczenia atmosfery. Problem ten z każdym rokiem staje się większy i niebezpieczniejszy. Jeśli ludzie nadal będą swoimi działaniami, przyczyniać się do coraz większej emisji gazów do atmosfery, to świat za kilkaset lat będzie wyglądać dużo gorzej? Jesteśmy w stanie zapanować nad zanieczyszczeniami i zmniejszać je i powinniśmy to robić, jeśli chcemy, aby nasze dzieci, wnuki i ich dzieci mogły cieszyć się pięknem tej wspaniałej, choć już tak bardzo zanieczyszczonej planety.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty