profil

Informacje o Nowym Wiśniczu

poleca 85% 639 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nowy Wiśnicz (jidysz: ???????? Vishnitsa) - miasto w woj. małopolskim, w powiecie bocheńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Wiśnicz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. tarnowskiego. Położone jest na Pogórzu Wiśnickim przy drodze wojewódzkiej nr 965 z Bochni do Limanowej, w odległości 8 km od Bochni.

Według danych z 31 grudnia 2006, miasto miało 2741 mieszkańców.

Historia
W XII wieku Nowy Wiśnicz był notowany jako wieś klasztorna. W XIV wieku był własnością Kmitów, a następnie Lubomirskich. Jako miasto założone zostało w 1616 roku przez Stanisława Lubomirskiego. Obecnie zamek w Nowym Wiśniczu powrócił do rodu książąt Lubomirskich herbu Szreniawa odmiana (Drużyna). Herb ten jest jednocześnie herbem Nowego Wiśnicza.

Zabytki
Główną atrakcją turystyczną miasta jest zamek w Nowym Wiśniczu, a poza tym:

klasztor karmelitów bosych (obecnie więzienie)
kościół pw Wniebowzięcia NMP
ratusz oraz dwór "Koryzynówka", w którym mieści się muzeum poświęcone życiu i twórczości Jana Matejki. Stoi tam pierwszy pomnik Jana Matejki wzniesiony w Polsce.

Przyroda i turystyka
Miasto leży na obszarze Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Walorami miasta są cenne zabytki architektoniczne i nieskażona przyroda. W bliskiej okolicy znajduje się kilka obiektów chronionej przyrody:

Rezerwat przyrody Kamień Grzyb, z głazem w kształcie grzyba o wysokości ok. 7 m znajdujący się na południe od Nowego Wiśnicza
Pomnik przyrody Kamienie Brodzińskiego z grupą ciekawych kształtem skał zbudowanych z piaskowca istebniańskiego, na wzniesieniu Paprotna, położony na granicy Lipnicy Murowanej i Rajbrotu
Skałki Chronowskie - pomnik przyrody nieożywionej; piaskowce wychodnie znajdujące się w wierzchowinowych partiach Kobylej Góry (na terenie wsi Chronów, przy granicy z Borówną).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta