profil

Zwierzęta drapieżne w Polsce

drukuj
satysfakcja 69 % 284 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

SSAKI DRAPIEŻNE
Tutaj są opisy niektórych ssaków drapieżnych występujących w Polsce.
Wilk
Wilki występują głównie na północy, wschodzie i południowych wschodzie, ale pojedyncze osobniki spotyka się na całym obszarze Polski. Żyją w stadach przewodzonych przez silną samicę. Polują parami lub całym stadem o zmierzchu. Ich główne pożywienie to zwierzęta kopytne, dzikie i hodowlane. W lecie żywią się także płazami, jajami ptasimi i jagodami. W zimie mogą atakować zwierzynę hodowlaną. Ich futro zmienia się zależnie od pór roku. W kwietniu pod koniec 60 dniowej ciąży samice rodzą 4 do 5 młodych. Wilki są pod ochroną. Odgrywają one pożyteczną rolę atakując zwierzęta chore i regulując liczebność zwierząt roślinożernych w lasach.
Lis
Lisy są to zwierzęta pospolite w całej Polsce. Zamieszkują przede wszystkim lasy i pola. Głównym pożywieniem lisów są gryzonie polne, zające, króliki, ptaki, jaszczurki, żaby, ryby, owady i padlina. Chętnie podkradają się też do kurników. Ich futro zmienia się zależnie od pór roku.
Samice od marca do kwietnia po 51-54 dniowej ciąży rodzą od 4-7 młodych. Wyrządzają szkody atakując drób, ale także są bardzo pożyteczne tępiąc szkodliwe gryzonie.

Ryś
Rysie występują w Karpatach i w Puszczy Białowieskiej. W nocy polują na gryzonie i ptaki. Czasem próbują też polować na ssaki kopytne. Prowadzą osiadły tryb życia, kiedy zabraknie im jedzenia wędrują w inne miejsce. Wyrządzają szkody napadając na owce. Ich futro zmienia się zależnie od pory roku. Ciąża u samic trwa 9-10 tygodni i młode rodzą się w kwietniu lub maju. Jest ich od 2-5. Rysie to zwierzęta chronione. Obecnie w naszym kraju prowadzi się akcję reintrodukcji rysia na tereny niegdyś przez niego zajmowane np. do Puszczy Kampinoskiej.

Żbik
Żbiki występują w Karpatach. Są bardzo podobne do domowych kotów. Zamieszkują duże, dzikie kompleksy leśne. Dzień przesypiają a w nocy polują na gryzonie i ptaki. Ciąża u samic trwa od 63 do 68 dni i w maju lub kwietniu rodzi się 3-6 młodych. Żbiki to zwierzęta chronione.

Kuna leśna
Kuny występują w całej Polsce. Zamieszkują lasy liściaste i mieszane. Na łowy wychodzą w nocy i polują na wiewiórki, dzikie króliki, gryzonie, ptaki. Żywią się też czasem jajami, jagodami, owadami a nawet miodem.

W maju po 9 miesiącach ciąży samicy rodzi się od 2-5 młodych. Okres chroniony od to 21.II do 30 IX.

Kuna domowa
Kuna domowa zwana jest także kamionką. Występuje w całej Polsce, ale wszędzie jest gatunkiem rzadkim. Na łowy wychodzi w nocy, rzadko w dzień. Jej głównym pożywieniem są; szczury, myszy, gryzonie polne, ptaki i ich jaja, jaszczurki, żaby i owady. W lecie kuny chętnie żywią się owocami. W maju po 9 miesięcznej ciąży rodzą się młode. Przeważnie jest ich od 2-7 małych. Kamionka to zwierzę chronione.

Niedźwiedź brunatny
Niedźwiedzie żyją w dużych kompleksach leśnych w Karpatach wschodnich i Tatrach. Zimę przesypiają w kotlinach tzw. gawrach, wyścielonych mchem i liśćmi. Niedźwiedzie są aktywne w nocy. Żywią się wszystkim. Ich pokarm stanową jagody, grzyby, owies, brukiew, żołędzie, owady, miód, jaja ptasie, ryby, żaby i ssaki. Chętnie też polują na góralskie owce. Szczególnie intensywnie żerują jesienią, aby zgromadzić jak najwięcej tłuszczu którego potrzebują na czas zimowego snu. Ciąża u niedźwiedzi trwa 7 miesięcy. Jedno lub dwa młode rodzą się w ciągu zimowego snu. Niedźwiedzie to zwierzęta chronione i obecnie bardzo rzadkie.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
30.1.2010 (21:35)

a coś o wilkach było by jeszcze??

Rozkład materiału