profil

Wojna depcze prawa człowieka. Udowodnij tezę w oparciu o 3-4 poznane teksty kultury.

poleca 85% 147 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Niemcy Ernest Hemingway Kamienie na szaniec

Każda wojna depcze prawa człowieka. Nawet takie podstawowe jak prawo do wolności, spokojnego życia czy do wyrażania własnego zdania, opinii.
Postaram się przybliżyć tę myśl poprzez poznane mi teksty kultury.
Zacznę od książki Aleksandra Kamińskiego pt.: ?Kamienie na szaniec?. Opowiada ona o młodych chłopcach, którym wybuch wojny przeszkodził w dalszym zdobywaniu wiedzy. Czy wyobrażacie sobie, jak by to było gdybyśmy nie mogli chodzić do szkoły? Pewnie większość dzisiejszej młodzieży, która ma tę możliwość, skakała by z radości. Jednak tamci młodzieńcy stracili prawo do tego. Prawo do edukacji, które jest jednym z podstawowych praw człowieka.
Prawo do własnego zdania, bo to teraz opiszę, w czasie gdy w Polsce panowali okupanci, można by było powiedzieć że w ogóle nie istniało. Dobrze widać to w utworze ?Niemcy? Leona Kruczkowskiego. Mówi on nam o ludziach, a właściwie jednej rodzinie, której członkowie bojąc się o własne życie, nie mają możliwości wyrażenia własnych poglądów. W pewnym momencie widać, ze przestali ?samodzielnie myśleć? i zdanie władzy było ich zdaniem.
Ostatnim utworem, który pragnę omówić jest ?Stary człowiek przy moście? Ernesta Hemingwaya. Tutaj poznajemy starszego człowieka, któremu wojna zabrała wszystko to co miał i co kochał, a mianowicie jego zwierzęta. Później, gdy już nie miał sił na dalszą wędrówkę siedział strapiony, martwiąc się o ich los. Wyraźnie widać jak walka artylerii depcze jego prawo do spokojnego życia na które zasługuje przecież każdy.
Myślę, że tych parę przykładów przybliżyło wam tragizm wojny. Wojny która nie ma skrupułów dla naszych praw.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta