profil

„Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego – w błędzie trwać”

poleca 85% 2119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Teza: ?Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego ? w błędzie trwać?

Argumenty:
1. Każdy człowiek ma prawo do błędów jak i do naprawiania ich.
2. Im wyższa życiowa poprzeczka i obszerniejsze aspiracje, tym większe możliwość popełnienia błędów.
3. Nieumiejętność przyznawania się do błędów, a tym samym brak chęci zwalczenia ich świadczy o głupocie i tchórzostwie.
4. Ucząc się na własnych błędach doskonalimy sami siebie

Jest rzeczą powszechnie znaną, że człowiek nie jest doskonały i większość jego życiowych doświadczeń łączy się z najrozmaitszymi błędami. Świadomość o tym nie powinna zniechęcać nas do działań, a niestety bardzo często tak się dzieje; Powinna ona być powodem do determinacji i wytężonej pracy. Człowiek powinien stawiać sobie wysokie poprzeczki bez względu na przeszkody, które mogą go spotkać na drodze do celu, bo każdy błąd da się naprawić. W pełni zgadzam się ze słowami Rzymskiego filozofa Cycerona.
Powinniśmy też wiedzieć, że ludzie o rozszerzonych możliwościach umysłowych mają większe pole do popisu we wszelkich działaniach i tym samym częściej mogą popełniać błędy. Są to ludzie mądrzy, którzy potrafią stanąć z błędem twarzą w twarz i stoczyć z nim walkę, w efekcie zwycięską. Najpierw trzeba się przyznać do błędu, dopiero później z nim wygrać ? a to przynosi zawsze pozytywne skutki i jest jednym z czynników budujących autorytet.
Człowiek głupi to taki, który ma świadomość popełniania błędów, ale brak mu wystarczającej pokory, aby przed innymi, a także przed samym sobą, do tego się przyznać. Innymi słowy nie chce on stanąć w prawdzie, ale woli trwać w mirażach półprawd, czy nawet kłamstw. Taka postawa z biegiem czasu zawsze okazuje się niekorzystna, a uciekanie przed prawdą wprowadza jeszcze większy zamęt w moralności człowieka.
Im więcej przeżyjemy, tym większą mądrość mamy w głowie. Radzenie sobie z porażkami to wg. mnie jedna z podstaw szczęśliwego życia. Poza tym usuwanie błędów, które niszczą nam wykreowany obraz fantastycznej rzeczywistości powoduje, że jesteśmy bliżej ideału i samorealizacji, do której każdy z nas dąży.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty