profil

Dzieciństwo Joasi i Judyma

poleca 85% 2694 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

Różne powroty do krainy dzieciństwa. Porównaj ich obrazy zawarte w podanych fragmentach ?Ludzi bezdomnych? Stefana Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworu, określ wpływ dzieciństwa na postawy bohaterów.

Dzieciństwo to magiczny okres w życiu człowieka. Każdy urwis pragnie wtedy poznawać świat, zadaje nurtujące go pytania i nabywa różnych umiejętności. Jest to czas, który rzutuje na naszą przyszłość i wszelkie podejmowane decyzje, jak zauważamy to u Joasi i Tomasza. Niestety nie wszyscy wspominają miło dzieciństwo, niektórzy muszą borykać się z przeciwnościami losu, już od samego poczęcia.

Taką osobą był właśnie Tomasz Judym, syn alkoholika ? szewca i chorej kobiety. Dom rodzinny wspomina zdecydowanie negatywnie : ?suterena, wilgotny grób pełen śmierdzącej pary. Ojciec wiecznie pijany, matka wiecznie chora. Zepsucie, nędza i śmierć?? W późniejszym czasie, po śmierci matki Tomaszkiem opiekowała się ciotka ? kobieta lekkich obyczajów, która wykorzystywała go jako ?chłopca na posyłki?. Mimo wielu upokorzeń Judym się przełamał. Udało mu się zdobyć wykształcenie medyczne i wyjechać do Paryża na praktyki. Dzieciństwo Joanny Podborskiej było równie dramatyczne, jak poprzednie. Dziewczyna została sierotą w bardzo młodym wieku. Musiała od dziecka myśleć o swojej edukacji i pomocy młodszym braciom. Przy pomocy ubogiej ciotki skończyła gimnazjum, a następnie została guwernantką i właśnie dzięki temu poznała Judyma. W obu przypadkach to właśnie dzieciństwo wykreowało postawy bohaterów. Tomasz pochodzący z dzielnicy nędzy nie umiał odnaleźć się w cywilizowanym świecie, jak i korzystać z jego dobrodziejstw. Na siłę chciał wszystkim pomagać, uszczęśliwiać ich, próbował naprawić świat co może być porównane do skazanej na porażkę walki z wiatrakami. Odrzucił miłość wspaniałej kobiety, stawiając przed to dobro bliźniego, co nie wyszło mu na dobre. Joasia w przeciwieństwie do Judyma umiała poradzić sobie w życiu. Fakt, że musiała wychowywać się sama nauczył ją zaradności i samodzielności. Potrzebowała miłości, ale nie szukała jej nachalnie co dawało jej możliwość bycia kobietą dumną pełną godności.

Dzieciństwo jest najwspanialszym momentem naszego życia. To od niego zależy nasze przyszłe obcowanie z innymi, czy radzenie sobie z różnego rodzaju problemami. Jak zauważyliśmy ciężkie dzieciństwo może wpłynąć negatywnie, jak i pozytywnie na naszą postawę, świetnie ukazał to Żeromskich postaciami Joasi i Judyma.

KP

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty