profil

Motyw buntu. Omówienie ogólne.

poleca 85% 322 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski Kamienie na szaniec

Motyw buntu.
?(?) aby istnieć, człowiek musi się buntować? (A. Camus)

Literatura
? Adam i Ewa ?Biblia. Biblijna para wbrew woli Stwórcy sięgnęła po owoce z zakazanego drzewa. Poprzez konsumpcję owoców z drzewa wiadomości dobrego i złego pierwsi rodzice zdobyli wiedzę, dzięki której mogli odróżnić dobro od zła. Niestety, za brak okazania posłuszeństwa Bogu zostali wypędzeni z raju. Od tego momentu bramy raju zamknęły się przed człowiekiem ? bunt przeciwko zasadom, które ustanowił Bóg, a także przeciw Jemu samemu.
? Prometeusz ? mitologia grecka - Prometeusz jest uważany za symbol buntu przeciw bogom. Został on ukarany przez Zeusa, za to że skradł ogień i podarował go ludziom. Prometeusz został przywiązany do skał Kaukazu, gdzie każdego ranka przylatywał sęp i wyjadał dobroczyńcy ludzkości wątrobę, która później odrastała.
? ?Romeo i Julia? ? William Szekspir. Najsłynniejsza para literackich kochanków , mimo że ich rodziny łączyła żywa nienawiść, postanowiła być ze sobą za wszelką cenę. Oczywiście, wszyscy wiemy , jak to się skończyło. Jednak w tej powieści również możemy dostrzec motyw buntu ? przeciwko obowiązującym zakazom, regułom, młodzi pokonują tą barierę, nie zważając na to, jakie uczucie łączy ich familie, decydują się być razem.
? ?Kamienie na szaniec? ? Aleksander Kamiński. Rudy , Alek i Zośka buntują się przeciwko okupantom, Niemcom. Postanawiają walczyć o wolność, o to, by ich ciemiężcom , jak najtrudniej było zdobyć Stolicę. Odznaczają się niezwykłą odwagą, niezłomnością, uporem. Prawdziwi buntownicy.
? ?Ptasiek? ? William Wharton ? główny bohater, Ptasiek, ucieka od ponurej rzeczywistości dzięki obsesyjnej miłości do ptaków. Dla niego otaczający go świat jest pełen brudu, ludzie są źli ? oprócz jego najbliższych, tylko świat ptaków ma dla niego jakiś sens, ucieka w niego, wkrótce trafia do szpitala psychiatrycznego. To piękny obraz walki o swój świat, o to, by żyć, jak tylko się chce. Utwór ten pokazuje też destrukcyjną stronę tego zjawiska (buntu), bo przecież prowadzi on do zupełnego zamknięcia Ptaśka.
? ?Syzyfowe prace? ? Stefan Żeromski . Żeromski pokazał w swojej powieści dorastanie młodzieży w warunkach zaborów, edukację w szkołach, gdzie przeprowadza się proces wynaradawiania młodych Polaków. Uczniowie klerykowskiego gimnazjum dochodzą jednak do wniosku, że należy walczyć o polskość, o to, by nie dać wyplenić z siebie swojej narodowości. Chłopcy buntują się przeciwko zaborcom, ?Figa? , jako gorliwy chrześcijanin, reaguje, gdy nauczyciel obraża jego uczucia religijne, Bernard Zygier recytuje dzieło Mickiewicza ? ?Redutę Ordona? ?, która jest zabronione. Powoli w nich wszystkich budzi się gdzieś zagubiona polskość, zwłaszcza w Marcinie Borewiczu. Autor pokazał, jak młodzi ludzie buntowali się przeciwko rusyfikacji.
? ?Rok 1984? ? George Orwell ? bunt przeciwko władzy, niewoli, bohater chce wyrwać się ze świata, w którym nie ma uczuć, bunt przeciwko rzeczywistości, w której nie ma miejsca na emocje.
? ?Buszujący w zbożu? ? J.D. Salinger ? bunt przeciwko rzeczywistości, regułom, jakim w niej panują, przeciwko sztuczności ludzi, zakazom, nakazom.
? ?Antygona? ? Sofokles - Król Kreon rozkazuje pogrzebać jednego z braci Antygony zgodnie z honorami, a drugiego rzucić sępom na pożarcie. Tytułowa bohaterka buntuje się przeciw tej decyzji. Kreon postępuje zgodnie z prawem i obyczajami ? zdrajca nie zasługuje na pogrzeb. Jednak Antygona nie może się z tym pogodzić, bo zbyt mocno kocha swojego brata. Sama chowa Polinejkesa i płaci za to życiem. W wyniku swojego buntu odrzuca nawet pomoc Ismeny. Samotnie walczy o swoje racje, a w końcu popełnia samobójstwo, nie czekając na spełnienie wyroku. (bunt przeciwko decyzji Kreona, bohaterka chce za wszelką cenę pogrzebać brata.)

? ?Tango?- Sławomir Mrożek ? Stomil i Eleonora, straszne pokolenie buntuje się przeciw tradycji i konwenansom swoich rodziców. Chcą być wolni, bez reguł, nakazów, zakazów, wyznają młodzieńcze ideały. Natomiast przeciwko ich zachowaniu, sprzeciwia się ich syn Artur. Nie chce mieć tak zdeprawowanych rodziców, pragnie, aby w domu panowały zasady, tradycje, chce powrotu do dawnych norm. ?Tango? Mrożka dowodzi, iż bunt dotyczy każdego człowieka, tylko każdy może się buntować przeciwko czemuś innemu i w inny sposób.
? ?Cierpienia młodego Wertera? Johann Wolfgang Goethe - bunt przeciwko obyczajom, które niszczą miłość.
? ?Mała apokalipsa? Tadeusz Konwicki - bunt przeciwko ustrojowi i władzy.

Filmy :
? Lot nad kukułczym gniazdem
Sztuka (malarstwo)

? Piotr Bruegel Wieża Babel (Bóg sprzeciwiający się człowiekowi ? pomieszanie języków);
? Malarstwo futurystyczne (jako bunt przeciwko tradycji w sztuce).
Bunt to sprzeciw przeciwko jakimś zasadom, obyczajom, regułom. Można podzielić to zjawisko na bunt indywidualny, najczęściej jest to sprzeciw jednostki wobec otaczającej ją rzeczywistości, tego, jakie zasady w niej panują, nie wyraża ona zgody na to, co się wokół niej dzieje. Bunt zbiorowy, natomiast, najczęściej występuje w historii ? znamy przecież takie działania jak: zrywy narodowowyzwoleńcze, powstania. Można wyróżnić różne rodzaje buntu : przeciwko Bogu, schematom, regułom, władzy, wojnie, złu. W każdym człowieku istnieje cząstka odpowiedzialna właśnie za buntownicze zachowanie. W naturę człowieka wpisany jest bunt, dlatego nie potrafi on zaakceptować w pełni wszystkiego, co proponują, rozkazują mu inne jednostki. Nie ma więc uniwersalnej postawy buntowniczej, gdyż każdy z nas inaczej wyraża swój sprzeciw.?(?) aby istnieć, trzeba się buntować? napisał Camus, myślę , że to prawda. Bunt sprawia, że przyjmujemy aktywna, nie bierna postawę wobec życia. Chcemy coś zrobić, a nie stać w miejscu. Ludzie mogą się buntować przeciw wszystkim i wszystkiemu.

[Historia Solidarności, ich walki o władzę, bunt przeciwko niesprawiedliwej, brutalnej, fałszywej rzeczywistości, walka o swoje prawa do wolności, bunt przeciwko niewoli , cenzurze, zahamowaniu wpływów z Zachodu.
Historia dzieci wrzesińskich, era dzieci ? kwiatów - hippisów, bunt w epoce romantyzmu ? przeciwko sile umysłu, ważniejsze stały się uczucia. ]

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut