profil

Czy warto czytać poezję?

poleca 85% 346 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

?Czy warto czytać poezję??

Odpowiedź na pytanie, zawarte w temacie, pozornie wydaje się być łatwą. Większość z nas zapewne odpowiedziałaby twierdząco. Czy za tą odpowiedzią idzie jednak rzeczywiste przekonanie o zaletach płynących z czytania poezji?
Moim zdaniem, warto czytać poezję. Moją tezę postaram się poprzeć kilkoma argumentami.
Według definicji poezji podanej w ?Słowniku języka polskiego?, poezja to: ? (?) utwór literacki, którego domenę tematyczną stanowią wewnętrzne przeżycia, doznania, emocje (?)?. Możemy, więc dojść do wniosku, że poezja to utwór naładowany emocjonalnie, opisujący rzeczywistość poprzez przeżycia bohaterów. Zawarty w wierszach ładunek emocji powoduje, że czytanie poezji uwrażliwia. Dzięki niej dostrzegamy drobne rzeczy, które sprawiają nam radość, choćby takie jak śpiew ptaków, zapach traw, nieomal słyszymy szelest liści.
Jako drugi argument, chciałabym podać fakt, iż poezja znosi różnice pomiędzy ludźmi. Poezja jest sztuką uniwersalną, traktującą problemy dotyczące każdego z nas. Istnieje wiele rodzajów poezji: religijna, patriotyczna, miłosna. Każda wyzwala w nas różne emocje. Rolą poezji patriotycznej, jest podtrzymywanie narodu w trudnych chwilach. Poezja religijna dotyczy tolerancji religijnej i uniwersalizmu pewnych zasad. Poezja miłosna, wyzwala w nas szczególne emocje. Czytając ją, przypominamy sobie nasze dzieciństwo, miłość jaką otoczyli nas nasi rodzice. Poeta, tworząc wiersz, nie bierze pod uwagę odbiorcy, pisze tak, jak każe mu jego wnętrze. To, jak czytelnik odczyta myśli zawarte w wierszu, zależy od jego doświadczeń życiowych, przeżyć duchowych, a nawet nastroju chwili. Od czytającego wiersz zależy więc interpretacja utworu. Nie da się jednak pominąć bardzo ważnego elementu ? uczuć poetów skierowanych do ojczyzny. Rola tych ważnych uczuć jest nie do przecenienia. Najpiękniejsze utwory poetyckie powstały bowiem z miłości: do Boga, Ojczyzny, do ludzi. Od tradycji czy historii kraju, w jakim wychował się i wzrastał poeta, zależy w znacznym stopniu jego styl.
Poezja stanowi dużą część programu nauczania w naszych szkołach na każdym szczeblu edukacji. Już w pierwszych klasach szkoły podstawowej, poznawaliśmy proste wiersze, czy rymowanki. W gimnazjum naszą uwagę, skupiają już nieco trudniejsze i bardziej skomplikowane utwory, takie jak ?Testament? Juliusza Słowackiego. Myślę, że poezja jest w stanie rozwijać naszą wyobraźnię. Ilość środków stylistycznych, jaką możemy znaleźć w utworach literackich, pobudza naszą fantazję i skłania do tworzenia zupełnie nowych wersji ?historii? zapisanej przez autora.
Myślę, że powyższe rozważania potwierdziły tezę, którą postawiłam na początku. Poezja niejednokrotnie wydaje nam się trudną i niezrozumiałą, ale uważam, że warto ją czytać i poświęcić jej czas.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty