profil

Park narodowy Yellowstone

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-16
poleca 85% 2834 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Park narodowy Yellowstone- położony w USA, na terenie trzech stanów: Idaho, Montana, Wyoming. Park obejmuje część Gór Skalistych wraz z dolinami rzek Yellowstone i Snake Park ten został utworzony ustawą Prezydenta Granta z 1 marca 1872 roku jako pierwszy w historii park narodowy. Jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie. - Park usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym na głębokości 8 km znajduje się ogromna komora magmowa (dł. 70 km, szer. 30 km). Park Narodowy jest rozcięty głębokim wąwozem rzeki Yellowstone. W 1978 roku Park Yellowstone został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.

Yellowstone obejmuje eliptyczny płaskowyż pochodzenia wulkanicznego otoczony górami. Cuda Yellowstone powstały w wyniku trzech erupcji wulkanicznych, z których ostatnia nastąpiła 600 tys. lat temu. Erupcja była olbrzymia, trudno sobie wyobrazić skalę tego kataklizmu, nie jakie pojęcie można zyskać jedynie, porównując go z wybuchem Krakatau (między Sumatrą a Jawą) w 1883 roku. Huk tamtej eksplozji było słychać odległości 1610 km, a w powietrze został wyrzucony pył w takich ilościach, że przez 3 lata utrzymywał się w atmosferze wokół całej Ziemi, po przeciwległej stronie planety (w Londynie) powodując krwawe zachody słońca. Zniszczeń w okolicy Krakatau wprost nie da się opisać, cóż więc powiedzieć o wybuchu Yellowstone, który był ze 100 razy silniejszy. Po wybuchu pośrodku Yellowstone ziała wielka dymiąca kaldera, szer. 45 km dł. 76 km i gł. 1 km. Część kaldery wypełniła się w wyniku kolejnych erupcji, tym razem nieeksplozywnych, zatarły się też jej niegdyś wyraźne krawędzie. Resztę śladów pousuwały lodowce, pokrywające obszar gór skalistych w plejstocenie. Nie wszystko jednak zniknęło. Sporą część starej kaldery w pełnia dziś jezioro Yellowstone.

Jest to nadzwyczajne miejsce - piękno przyrody wręcz zadziwia. Ukryte pod lasami i łąkami geotermiczne ciepło wybucha niezliczoną ilością gorących źródeł, gejzerów - wypływająca z głębi ziemi woda niemal w temperaturze wrzenia - robią niezapomniane wrażenie. Wydobywająca się para z ziemi, jeziorka w kolorach tęczy, bulgoczące źródła błotne oraz odgłosy buchających od czasu do czasu gejzerów wprowadzają niespotykany nigdzie indziej nastrój. Podczas zwiedzania parku bezustannie towarzyszy wszechobecny zapach siarki. pochodzący od mocno mineralizowanych wód. Podziemne ciepło roztapia zimowy śnieg i dzikie zwierzęta mogą żywić się zimą trawą.

Na ponad 890 tys. ha żyje około 20 tys. jeleni wirginijskich, 3,5 tys. bizonów i setki mniejszych przedstawicieli zwierzyny płowej, a także łosie, owce kanadyjskie, kozły górskie, antylopy widłorogie, niedźwiedzie czarne, niedźwiedzie grizzly, kojoty, łabędzie trąbiące, żurawie kanadyjskie, pelikany dzioborogie, inne ciekawe gatunki.

Najniższe tereny parku znajdują się na wysokości 500 m n.p.m. a najwyższe szczyty gór sięgają powyżej 3000 m n.p.m..

Park Yellowstone położony jest Wododziale Kontynentalnym, co oznacza, że wody z jego północnej części rzeki Missouri i Atlantyku, wody zaś części południowej wpadają do Oceanu Spokojnego. Rzeka Yellowstone wpływa do jeziora Yellowstone, największego naturalnego słodkowodnego jeziora w Stanach Zjednoczonych, znajdującego się na wysokości powyżej 2100 metrów. Jezioro to ma to ma długość 32 km i szerokość 22 km. Długość linii brzegowej ukształtowanej przez lodowiec żłobiący surowe materiały pochodzenia wulkanicznego, wynosi 180 km.

Rzeka opuszcza jezioro i kieruje się na południe, by spaść przez Wyższy Wodospad Yellowstone. Po krótkim wytchnieniu Niższy Wodospad Yellowstone zrzuca wody z wysokości 94 metrów do Wielkiego Kanionu Yellowstone. Malowniczy kanion opada o 300 metrów z poziomu płaskowyżu do znajdującej się niżej rzeki. Jego jaskrawe barwy są wynikiem reakcji chemicznej wywołanej gorącymi wodami podziemnymi w skałach wulkanicznych.

Przyroda zgotowała w Yellowstone kolejne fantastyczne zjawisko związane z niezwykle silną aktywnością geotermiczną. Gorące źródła i gejzery zostały utworzone przez wody powierzchniowe nasączające porowate skały, w których woda zostaje ogrzana podciśnieniem i wyrzucona z powrotem na powierzchnię. Przegrzana woda tworzy zarówno gejzery jak i gorące źródła. Przy gwałtownym spadku ciśnienia kanalik wodny zamienia się w parę gejzeru. W Yellowstone znajduje się ponad 3000 wspaniałych gejzerów, ale najsłynniejszym jest Old Faithful. Wybucha on z zadziwiającą punktualnością, co 81 min., wyrzucając wodę na wysokość 30 do 50 metrów. Inne gejzery na terenie parku nie są tak regularne, ale za to bardziej potężne. Niektóre wyrzucają słupy wrzącej wody na wys. 75 m. Gorące źródła w przeciwieństwie do gejzerów powstają z gorących wód pomagmowych, wydobywających się z głębi ziemi na obszarach działalności wulkanicznej. Takie wody mogą tworzyć fumarole, składające się głównie z pary wodnej z domieszkami dwutlenku węgla, fluoru, chloru, wodoru, azotu, par siarki, także siarkowodoru, chlorowodoru, które występują w kraterach i szczelinach czynnych wulkanów. Park jest największym obszarem cieplnym na świecie.

Park Narodowy Yellowstone uchodzi za raj pierwotnej przyrody. Pasma górskie, rzeki, gorące źródła, gejzery, wulkany, wodospady i jeziora tworzą zapierające dech w piersiach, zadziwiające zjawiska przyrody.

Wielki pożar.


Na znacznym obszarze Yellowstone martwe, osmolone przypominają o pożarze z 1988 r. - największym jaki zdarzył się w Górach Skalistych w ciągu 50 lat. Spłonęło wtedy 321 tys. hektarów czyli 36% całego obszaru parku. Przez całe lato w Yellowstone pracowało ok. 25 tys. strażaków, dziesiątki helikopterów i ponad 100 wozów strażackich.

Paradoksalnie, tego typu klęski mają swe dobre strony. Naturalne pożary lasów przyczyniają się do wzrostu sprawniejszych, lepiej przystosowanych do życia gatunków- na pogorzelisku wyrasta zdrowy las, z najmocniejszych nasion, jakie przetrwały pożar. Jednak nie wszystko zostało z niszczone. Gejzery, wodospady, stada zwierząt i wielkie połacie lasu ocalały. W wielu miejscach w ogóle nie ma śladów kataklizmu. Przemieszane z pogorzeliskami, umożliwiają analizę porównawczą życia środowiska nietkniętego ogniem i tego, które powstaje z popiołów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut