profil

Opis obrazu Paolo Uccello - Święty Jerzy ze smokiem

drukuj
satysfakcja 67 % 447 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Przede mną widnieje malowidło Paolo Uccello?a pt. ?Święty Jerzy ze smokiem?. Autor dzieła, z pochodzenia Włoch, uważany jest za twórcę perspektywy, o czym świadczyć może opisywany przeze mnie obraz.
Na pierwszym planie widzimy trzy postacie ? wręcz wygłodzoną kobietę, strasznego smoka i odważnego mężczyznę na białym rumaku. Uwięziona dama o blond włosach ubrana jest w ciągnącą się po ziemi niebiesko - różową suknię. Na nogi założyła charakterystyczne czerwone buty. Wyróżnia się szczupłą sylwetką i bladą cerą. Tuż obok niej, przed jaskinią stoi potężny, zielony smok, który zapewne zniszczył okolicę. Widać długi, kręcony ogon. Zwierzę posiada dwa skrzydła a na nich błękitno ? białe i czerwono ? niebieskie okręgi.
Z paszczy spływa krew. Jest to efekt celnego uderzenia piką mężczyzny ubranego
w srebrzystą zbroję. Smok zdaje się być, nieugięty. Mimo wszystko ostre pazury i zęby nie przestraszyły dzielnego rycerza, widniejącego po prawej stronie dzieła. Przyjechał
na swym białym koniu, w celu uratowania królewny. Pewnie siedzi na pomarańczowym siodle, trzymając koniec broni w oku potwora. Czuje, że to on wygrał walkę.
W głębi widzimy jaskinię, która z pewnością nie jest dziełem natury. Obok niej, po prawej stronie, rośnie kilka ciemnych drzew. Zapewne zostały zatrute przez straszną, lecz już pokonaną, bestię. Nad nimi unosi się kłębek dymu. Tło stanowi niebieskie niebo. Wokół jaskini ziemię wyłożono kamieniami. Na miejscu bitwy podłoże jest zniszczone przez smoka.
Twórczość Uccello całkowicie odróżnia się od innych, tworzonych w drugiej połowie XVIII wieku. Brakuje pogodnych barw, wszędzie widać ponure kolory. Mimo to praca ma swój urok, lecz uważam, że autor bardziej powinien popracować nad postacią smoka, która nie wygląda zbyt realistycznie. Poza tym, praca jak najbardziej mi się podoba.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy
30.12.2011 (13:55)

praca troche sie przyda ale i tak musze ja przerobić bo on musi być na 3 strony.
No wiem: żal.pl

25.1.2011 (20:40)

,,...autor bardziej powinien popracować nad postacią smoka, która nie wygląda zbyt realistycznie."
A jest coś takiego jak realistyczny smok? xD

13.1.2011 (18:57)

Dzięki !!!!!!!

Gramatyka i formy wypowiedzi