profil

Muzyka w starożytnej Grecji

poleca 85% 1126 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W starożytności nastąpił rozwój muzyki. Powstały przede wszystkim
liczne instrumenty strunowe i dęte drewniane. Poznano wiele pojęć i stworzono muzykę wokalną, tzw. spiew jednogłosowy.
Twórcą pierwszej szkoły muzycznej był Terpendet, działający w Sparcie. Przypisuje mu się między innymi:
zwiększenie w lirze liczby strun z czterech do siedmiu, i autorstwo wielu pieśni bie-
siadnych.
Wiele terminów muzycznych, które powstały w Grecji, funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Np.:
- Hymny - pieśni podniosłe, uroczyste, ku czci Boga, bóstw, ojczyzny, idei lub wartości
- Ody - utwory liryczne przeznaczony do śpiewania chóralnego lub solowego
Melodia ? element utworu muzycznego, przejawiający się w następstwie uporządkowanych dźwięków rytmicznych, tworzących formalną całosć
Grecy wykształcili skalę diatoniczną (siedmiostopniową). Składa się ona z kolejno po sobie następujących po sobie dźwięków, które odpowiadają białym klawiszom w fortepianie. Wyrózniamy kilka skal, które brały swoją nazwę od terenów wokół których powstały(Jonia ? skala jońska, Eolia ? skala eolska).
Instrumenty skonstruowane w starożytnej Grecji to, m.in.
Fletnia Pana - to instrument pasterski złożony z szeregu piszczałek. W Grecjii piszczałki były równej długości, by osiągnąć z nich różne dźwięki wypełniano je woskiem, którym najczęściej również łączono je ze sobą.
Tympanon- bęben ręczny. Zwykle trzymany był w lewej ręce i uderzany palcami prawej. Membrana była ze skóry, nie wiadomo jednak czy z surowej czy wyprawionej. Skóra rozpięta była na skorupie, która miała 15 cm głębokości, więc czasami mówi się o tympanonie jako o ?bębnie kotłowym?.
Czynele - to talerze perkusyjne. Były grubsze i mniejsze od dzisiejszych. Dźwięk był stosunkowo wysoki, podobny do niewielkiego dzwonka.
Krotala-kołatki - Krotala to dwie drewniane płytki, które przypuszczalnie łączył napięty skórzany zawias, po zwolnieniu ucisku płytki odskakiwały i klekotały. Kołatki miały wzmocnić rytm melodii.

Grecy wierzyli, że muzyka pochodzi od bogów, którzy także ją wykonywali. Z bogami mogli konkurować ludzie. Do X w. p.n.e. rozwija się głównie taniec i pantomima, ale obok nich również muzyka instrumentalna. Od X - VIII w. p.n.e. muzyka poszerza się o śpiew. W okresie późniejszym pojawia się muzyka chóralna. W okresie klasycznym muzyka zaczyna wiązać się z widowiskami teatralnymi. Teoria muzyki greckiej stała się podstawą muzycznych teorii średniowiecza.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty