profil

Przeobrażenie wewnętrzne Marka Winicjusza z "Quo Vadis" H. Sienkiewicza.

poleca 85% 1058 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz Petroniusz

Witam, dzisiaj chciałbym przedstawić postać Marka Winicjusza, jednego z bohaterów powieści ?Quo Vadis? Henryka Sienkiewicza. Dlaczego postanowił się zmienić? Co można zrobić dla bliskiej sercem osoby? Jaka jest recepta na szcześliwe życie? Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć w tej pracy.
Marcus był bratem Petroniusza, jest to młody, przystojny młodzieniec, który prowadzi beztroskie życie, do czasu kiedy poznaje dziewczynę o imieniu Ligia i zakochuje się w niej. Za wszelką cenę chce ją posiąść, nastawia dla niej kark, innym razem narzuca się i jest zbyt nachalny w efekcie zniechęcając ją do siebie. Po pewnym zdarzeniu, zmienił swój stosunek do religii i chrześcijanin oraz podejście do życia oraz otaczających go ludzi.
Przed przeobrażeniem widzimy w nim pewnego siebie i zuchwałego Rzymianina, który żyje w dostatku i nie zna słowa bieda. Wie że dostanie wszystko czego zapragnie i nie dopuszcza do siebie odmowy. Chodzi w najlepszych szatach, nie gardzi kobietami, których wokół niego nie brakuje, ale nie przywiązuje się do nich emocjonalnie. Wzbudza respekt wśród swoich niewolników, zresztą jednego pod wpływem emocji zabijając, nie mając przy tym wyrzutów sumienia.
Przyczyną przemiany wewnętrznej, było poznanie Ligii, wyznawczyni Chrystusa. Dokładne zmiany zaszły w nim kiedy, próbował ją porwać. Wtedy wraz z Krotonem, wdarł się do miejsca w którym przebywała, kazał Krotonowi zabić Ursusa, niestety ten nie dał się i śmierć poniósł Kroto. Zobaczywszy że Marek chce zabrać dziewczynę, chciał napastnika pozbawić życia, ale Ligia powiedziała aby nie robił mu krzywdy i tylko obeszło się na zadrapaniach oraz złamanej ręce. Chłopak został opatrzony i pielęgnowany przez chrześcijan, a dziewczyna czuwała i rozmawiała z nim. W tym czasie wszedł w świat chrześcijan, zobaczył że to co inni mówili na ich temat, nie ma zupełnie pokrycia w rzeczywistości. Patrząc ile dobroci i miłości niesie ich nauka, zmienił swoje pogańskie przekonania i zwyczaje.
Po tym wydarzeniu nie tylko zrozumiał, że czynił źle, ale zmienił swój stosunek do ludzi i życia. Nie tylko nauczył się rozumieć innych ludzi, ale też zaczął im pomagać. Swoich niewolników zaczął traktować dosłownie jak członków rodziny. Ujrzał, jak niesprawiedliwie i okrutnie rządzi cezar, Winicjusz już nie był tym zimnym, szorstkim i pozbawionym skrupułów Patrycjuszem. Stal się kochającym, pełnym łagodności i dobroci chrześcijaninem. On nie tylko się wstydził swoich poprzednich zachowań, on po prostu nimi gardził.
Winicjusz jest już jakby nowym człowiekiem. Narodził się jakby drugi raz, jednak w Chrystusie. Przyjął chrzest i razem z ukochaną wyjechał do Sycylii, na prowincję gdzie miał posiadłość. Jak widać, nasz bohater dokonał tych wszystkich przemian w imię miłości do Ligii. Ta pierwsza postać, występuje w naszym życiu codziennym, często to my właśnie sami jesteśmy tym Markiem, postępując przeciwnie do przyjętych norm. Do drugiej osoby, po przemianie, dążymy przez całe swe życie; pracując nad sobą i starając się nie łamać przyjętych zasad. Życzę aby każdy w końcu każdy stał się takim drugim Markiem i znalazł osobę, z którą będzie mógł w szczęściu spędzić życie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury