profil

Harry Potter- Streszczenie

drukuj
satysfakcja 71 % 199 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Streszczenie:

Dursley'owie są normalną szczęśliwą rodziną. Pewnego dnia Vernon zauważa wiele dziwnych zjawisk, wydaje mu się też, że ludzie rozmawiają o siostrzeńcu jego żony Harrym Potterze. Wybija sobie te "bzdury" z głowy. W nocy Albus Dumbledore spotyka się z Minerwą McGonagall i oznajmia jej, że Sami-Wiecie-Kto naprawdę zniknął, a jego pogromcą jest Harry Potter. Potem na latającym motorze przyjeżdża Rubeus Hagrid i zostawia małego Pottera pod domem Dursley'ów. Wujostwo nie traktuje Harry'ego dobrze, często też wuj i ciotka oskarżają go o różne dziwne rzeczy. Gdy Harry miał już prawie jedenaście lat, dostaje list, ale wuj nie pozwala mu go przeczytać. Później Potter regularnie dostawaje listy, ale Dursley bjest nieugięty; każe nawet swojej rodzinie wyprowadzić się do chatki na skale. Tam znajduje ich Hagrid, wręcza Potterowi list, opowiada historię o nim i Sami-Wiecie-Kim oraz oznajmia, że Harry jest czarodziejem, a jego rodzice nie zginęli w wypadku, tylko zostali zamordowani przez Lorda Voldemorta. Dzień później gajowy Hogwartu zabiera go na Pokątną, żeby wyjąć pieniądze ze skarbca i zrobić zakupy - Harry ma rozpocząć naukę w Hogwarcie, Szkole Magii i Czarodziejstwa. Podczas wizyty w Banku Gringotta Hagrid opróżnia też tajemniczą skrytkę i dodaje, że to "ściśle tajne".

1 września Harry udaje się na stację King's Cross, żeby pociągiem pojechać do szkoły. Ma problem - na bilecie napisane jest, że pociąg odjeżdża z peronu dziewięć i trzy czwarte. Pomaga mu czarodziejka - przejście znajduje się w żelaznej barierce! Podczas podróży Harry zaprzyjaźnia się z Ronem Weasley'em, który opowiada mu o świecie czarodziejów. Po dotarciu do zamku profesor McGonagall wyjaśnia uczniom, że każdy z nich zostaje przydzielony do jednego z czterech domów: Gryffindoru, Ravenclawu, Hufflepuffu lub Slytherinu. Tiara Przydziału chciała, żeby Harry był w Slytherinie - chłopak zaś nie ma ochoty zawędrować do tego domu. W końcu trafia do Gryffindoru. Podczas przmówienia profesor Dumbledore, dyrektor Hogwartu, mówi, że wstęp na korytarz na trzecim piętrze jest zabroniony.

Potterowi podoba się Hogwart - wspaniałe uczty, duchy, znikające drzwi, ruchome schody. Nie wszyscy są jednak mili. Nauczyciel eliksirów, profesor Snape, wyraźnie go nienawidzi. Na pozostałych lekcjach jest już trochę lepiej, co nie zmienia faktu, że nauczyciele dużo wymagają. Pewnego dnia Harry i Ron dowiadują się, że w Banku Gringotta miało miejsce włamanie. Chłopcy podejrzewają, że chodzi o kryptę 713 - tę, którą wcześniej opróżnił Hagrid. Harry szybko przekonuje się, że nie tylko Snape go nie lubi - woźny Filch nienawidził wszystkich uczniów, ale Draco Malfoy to już była gruba przesada. Od początku gardzi Harrym, nigdy nie marnuje okazji, żeby go upokorzyć lub obrzucić jakimś przezwiskiem.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy
15.11.2011 (17:03)

o jej jak dobrze że jest to streszczenie to nie muszę tej gupiej książki czytac dzieki wielkie

16.10.2011 (15:35)

OMG ! ^^
Bardzo mi się to przydało ! ; D
Dzięki Ci wielgachne ! ; )

5.4.2011 (14:12)

fajne dzięki

Formy wypowiedzi