profil

Dzieje Starego Testamentu. Kształtowanie się tak zwanego kanonu

poleca 85% 639 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zgodnie z opinią badaczy Pisma Świętego, pierwsze jego zapisy sięgają początków piśmiennictwa i najprawdopodobniej zostały na skałach. (w Księdze Wyjścia opisany jest Mojżesz, z dwiema skalnymi tablicami na których spisany by dekalog). Przyjęto, że Stary Testament powstawał w XII-I r.p.n.e.
Między poszczególnymi księgami Starego Testamentu występują różnice językowe, stylistyczne i kompozycyjne. Wskazuje to na kilku autorów, różny czas powstania i wykorzystanie różnych źródeł. W oryginalnej formie Stary Testament został spisany w trzech językach (hebrajskim, aramejskim i greckim), które należą do grupy języków semickich, znacznie różniącej się od grupy języków indoeuropejskich. Pierwszym tłumaczeniem Starego Testamentu jest ?Septuaginta? ? tłumaczenie siedemdziesięciu?.
?Kanon biblijny to oficjalny spis (katalog ) ksiąg natchnionych?. W czasach świętego Klemensa Rzymskiego, zaczęto ?katalogować? księgi natchnione, czyli takie, które bez żadnych wątpliwości powinny być czytane podczas liturgii. W ten sposób powstał kanon biblijny. Liczba zawartych w nich ksiąg jest różna w zależności od wyznania. Kanon judaistyczny zawiera trzydzieści dziewięć, a katolicki czterdzieści sześć ksiąg. Według chronologii powstania Stary Testament obejmuje:
- Torę (pięcioksiąg) w skład której wchodzą księgi: Rodzaju, Wyjścia, Liczb, Kapłańska, Powtórzonego Prawa (ich autorstwo przypisywane jest Mojżeszowi, choć na te tezę nie znaleziono żadnego potwierdzenia),
- Księgi Proroków, których jest dwadzieścia jeden, należą do nich między innymi księgi: Jozuego, Samuela, Jeremiasza, Jonasza i Zachariasza,
- Pisma, w których skład wchodzi trzynaście ksiąg, na przykład księgi: Psalmów, Przysłów, Hioba, Kochelta,
- Katolicki Kanon obejmuje ponadto siedem innych ksiąg, między innymi księgi: Tobiasza, Mądrości, Mądrości Syracha i występuje w nim podział według zawartych w księgach treści:
- historyczne (dwadzieścia jeden ksiąg),
- dydaktyczne (dziewięć ksiąg),
- prorockie (szesnaście ksiąg).
Stary Testament, uważany jest za wyznacznik dwóch najstarszych religii świata ? judaizmu i chrześcijaństwa. Zawierają się w nim najstarsze prawdy i tradycje hebrajskie. Opowieści mówiące m. in. o stworzeniu świata i człowieka, budowie wieży Babel, wyjściu Izraelitów z Egiptu, czy potopie przeplatają się z przepisami dotyczącymi kultu religijnego, życia społecznego i gospodarczego, zgodnie z ówczesną filozofia. W starożytności, średniowieczu i czasach nowożytnych Biblia, a zwłaszcza Stary Testament (uznawany za Słowo Boże) była i jest największym autorytetem w sprawach wiary, moralności, a także naukach przyrodniczych i społecznych. Zdarzało się, że interpretacje tekstów biblijnych prowadziła do potępienia nowych teorii naukowych, np. heliocentryzmu, czy ewolucjonizmu.
Stary Testament, jak i cala Biblia jest dziełem o dużych walorach literackich, co wynika z różnorodności ksiąg i utworów w niej zawartych. Tłumaczenia ksiąg Starego Testamentu, cechowały się pięknym i wykwintnym stylem, co wywarło ogromny wpływ na rozwój literatury zarówno polskiej (styl biblijny w literaturze polskiej opiera się na Biblii ks. Jakuba Wujka z XV w.) jak i światowej. Mimo niedokładności i sprzeczności, Stary Testament to źródło poznania dziejów i doktryn religijnych starożytnego Izraela, oraz początku chrześcijaństwa, a także podstawa twórczości artystycznej, która w dużej mierze opiera swoją tematykę na motywach biblijnych. Watki, zwroty i przypowieści biblijne, stały się nierozerwalna częścią literatury pięknej, a także dziel plastycznych i kompozycji muzycznych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty

Podobne tematy