profil

Opis Baroku

poleca 85% 120 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

'Młodziez dziecinne swe lata nie przy lutniach i tancach, ale w obozie trawi; szlachta nie wstydzi sie uprawiac roli; chroni miejskich rozkoszy, ktore wojowniczego ducha oslabiaja" - Tak posel Jerzy Osolinski przedstawil Polakow w oczach papieza Urbana VIII w 1663 roku,

W wieku XVII i XVIII panował wzorzec cywilizacyjno-kulturowy o nazwie 'sarmatyzm'.
Kronikarze udowadniali iz Polska szlachta wywodzi sie od starozytnego plemienia Sarmatow. Twierdzili iż od niego to przejelismy: poboznosc, zamilowanie do rzemiosla rycerskiego, moralnosc i patriotyzm. Dla szlachty sarmatyzm był przywiązaniem do wolności, dążeniem do ograniczenia władzy królewskiej i obroną szlacheckich tradycji. W życiu polegał na konserwatywnych zwyczajach prowincji. Ceniono sobie obrzędy gościnności ('Gość w dom, Bóg w dom'), wystawność sąsiedzkich przyjęć, ducha patriarchaizmu w rodzinie i stosunkach społecznych (czyli sposobie życia opartym na poszanowaniu starszeństwa, związków rodzinnych i tradycji). Szczególnie silnie rozbudowano kościelne obrzędy dewocyjne (dewocja - przesadna pobożność).
Ksiadz Wojciech Debolecki w dziele o nazwie ' Wywod jedynowlasnego panstwa swiata' pisal iz Polska jest najstarszym krajem swiata i ze to wlasnie w naszym jezyku Bog przemawial do Adama i Ewy w raju.
Nalezy przypomniec ze w polowie XVI wieku Polska liczyla ok. milion kilometrow kwadratowych. Bylismy drugim co do wielkosci krajem w Europie i mielismy sporo problemow. Posiadalismy bardzo watla strukture polityczna, oraz powazne konflikty spoleczne. W tamtym okresie zaledwie 40% ludnosci bylo Polakami, państwo było wielowyznaniowe, powiększał się konflikt między chłopstwem i stanem szlacheckim, a dodatkowo nękali nas Kozacy.

SZKOLNICTWO I NAUKA:

Akademia Krakowska straciła na swej świetności, jednak nadal podtrzymywała kontakty z nuką europejską. Nie powodziło się zakładanie nowych placówek np. szkoły inżynieryjno-wojskowej która była zakładana 5 razy! Niepowodzenie było głównie spowodowane brakiem środków finansowych. Sukcesami mogła się natomiast pochwalić pierwsza Izba Lekarska, czyli rodzaj organizacji medykow założona w 1612 roku.

WRAŻENIA I ZDOBIENIA:

W XVII wieku magnateria doszła do szczytu swej potęgi, stając się fundatorem setek lokalnych kościołów i klasztorów. 'Zadaniem sztuki barokowej było olśnienie widza i wprawienie go w podziw' dlatego też budowle zachwycały swym pięknem, monumentalizmem, bogactwem dekoracji, efektem światłocienia. Zadziwiająco piękne były także rezydencje magnackie min. Zamek Królewski i zamek Ujazdowski (letni) Zygmunta III w Warszawie.
To wtedy Warszawa zaczeła przejmować rolę stolicy. Zaczynają powstawać kolejne rezydencje magnackie min. Zamek Lubomirskich w Łańcucie (1641), Zamek Krzyżtopór w Ujeżdzie (1627) który został okrzyknięty najwspanialszą rezydencją magnacką i należał do Krzysztofa Ossolińskiego.
Niestety po wojnach szwedzkich zamek ten już nie istnieje, a oglądać możemy tylko jego ruiny.


Praca jest mojego autorstwa, lecz pisana była na podstawie 'Ilustrowane Dzieje Kultury I Nauki Polskiej' Wiesława Kota (wydawnictwo: Podsiedlik-Raniowski i Spółka)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Historia Polski