profil

Obraz rewolucji w "Nie-Boskiej komedii" oraz w "Przedwiośniu".

drukuj
satysfakcja 82 % 60 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Bohater powieści zostaje zatrudniony przy grzebaniu rozkładających się zwłok i na własne oczy ogląda przerażające żniwo śmierci, ?czekał nieraz na samowolne egzekucje przypatrywał się nieopisanym szaleństwom ludzkim, gdy zabijano powolnie, wśród błagań skazańców o rychlejszą śmierć?. Podczas podróży do Polski bohaterowie widzą: rozkład wszelkich norm życia społecznego, drożyznę, głód, dezorganizację transportu, chaos i samowolę.

Równie przerażająca i okrutna okazuje się rewolucja oglądana z perspektywy jednostki i to bynajmniej nie fabrykanta, arystokraty i "krwiopijcy", a słabej, kruchej, schorowanej, samotnej kobiety. Matka Cezarego ukazana jest w powieści jako niewinna ofiara, w którą uderzył wicher historii. Rewolucja zabrała jej wszystko: dom, poczucie bezpieczeństwa, środki do życia, miłość syna. Zmusiła do wybiegów i podstępów, czuwania po nocach, ukrywania kosztowności, nielegalnego handlu.. Słaba kobieta podjęła beznadziejną walkę o przetrwanie i ocalenie jedynego dziecka. Nie zatraciła przy tym wrażliwości i uczuć, potrafi zdobyć się na litość i ryzykowanie życiem, by pomóc innym, bardziej cierpiącym. Siły biednej kobiety straszliwie szybko słabły. Gdy przyłapana na wydobywaniu biżuterii zakopanej w ziemi, potraktowana została jako "burżujka" i skierowana do robót publicznych w porcie, nie wytrzymała już poniżenia i ciężkiej pracy "pchnięta przez dozorcę, padła na drodze i skończyła życie". Miano ją pochować" we wspólnym rowie kontrrewolucjonist6w, lecz i tu syn wyżebrał ustępstwo. Pochowano burżujkę oddzielnie, na katolickim cmentarzu"

Prawie symbolicznego znaczenia nabiera pozbawienie zmarłej obrączki. Dla Cezarego jest to punkt zwrotny. Zrozumiał, że i jego rewolucja pozbawiła wszystkiego. Najpierw stracił ojca, za którym straszliwie tęsknił, mimo że początkowo cieszył się ze swobody, jakiej dotąd nigdy nie zaznał. Chodził na wiece bolszewickie, upajał się hasłami, wymierzał sprawiedliwość, ?nie na samych wiecach i zebraniach bywał młody Baryka...? Nie widział troski matki, nie dostrzegał jej starań, by zapewnić mu codzienny chleb. Dopiero aresztowanie, a potem śmierć matki otrzeźwiły go. Zaczął dostrzegać cierpienia niewinnych ludzi, nadużycia przedstawicieli nowej władzy, śmierć tysięcy niewinnych osób. Poczuł się straszliwie samotny. Pozbawiony domu, bliskich, środków do życia, otępiały, złamany fizycznie i duchowo, grzebał zwłoki zamordowanych.

"Nie-Boska komedia" i "Przedwiośnie", to dwa utwory wyrosłe z zupełnie różnych epok literackich. Fabularna część różni się, jest ukształtowana epoką, w której dane dzieło powstało, lecz sens i przesłania płynące z dzieł są bardzo podobne. Temat Rewolucji, walki o władzę od dawna interesował człowieka, gdyż żądza władzy jest najsilniejszą i to ona najczęściej powoduje wielkie zmiany na świecie. Wpływ ma zarówno na sprawy polityczne, jak i na kulturę. Głównym podobieństwem, które rzuca się od razu w oczy jest zło, jakie niesie, ze sobą rewolucja. Giną niewinne osoby, cywile, którzy nie mają nic wspólnego z toczącymi się walkami, a płacą taką samą cenę. Taka konstrukcja obrazu rewolucji miała być ostrzeżeniem dla ludzi, aby nie zaniechali wielkich reform ekonomiczno-społecznych. Nie rozwiązane problemy społeczne, nędza milionów, rażąca niesprawiedliwość i wyzysk mogły pchnąć zdesperowane masy na drogę rewolucji.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
12.5.2008 (16:46)

Dużo konkretnie i na temat BRAWO

Teksty kultury