profil

Jakie znaczenie ma dla ciebie Biblia?

drukuj
satysfakcja 54 % 66 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Święta księga. Takie podejście do tego największego z dzieł literackich w historii ma większość z nas. Trudno by było znaleźć dorosłego człowieka, który nigdy nie zetknął się choćby z kilkoma słowami zaczerpniętymi z Biblii. Jest ona bowiem obecna bardzo często i głęboko zakorzeniona w naszej kulturze i historii. W ciągu wielu tysiącleci ogarnęła ona niemal cały świat razem z religiami, które się na niej opierają, głównie chrześcijaństwem. Jest jedyną księgą tak często przez wszystkich cytowaną, doczekała się ona tysięcy wydań i przekładów na całym świecie. Te nieporównywalne fakty świadczą o znaczeniu, jakie ta "Święta księga" miała i ma dotychczas dla całej ludzkości. Opierają się na niej żydzi, dla których najważniejszy jest Stary Testament. W nim znajdują oni historię swojego narodu, liczne prawdy mądrościowe i wiedzę o Bogu, czyli wszystkie podstawy swojej religii i wskazówki do życia codziennego. Dla chrześcijan Biblia ma nie mniejsze znaczenie niż dla żydów, lecz najważniejszy jest tu Nowy Testament. To w nim znajduje się istota wierzenia chrześcijan: życie i nauczanie Jezusa, które wypełnia słowa Starego Testamentu, a przez to uczy wyznawców Chrystusa właściwego postępowania, odpowiedniego stosunku do Boga i bliźnich i wiele więcej. Takie znaczenie ma Pismo Święte dla grup ludzi, których łączy wspólna religia. Jakie natomiast znaczenie ma Biblia dla pojedynczej osoby? Czym jest ona dla mnie?

Z Biblią stykam się niemal codziennie. Ze względu na jej wielki wpływ na całą ludzkość, niedawno zainteresowałem się nią, aby poszerzyć swoje wiadomości na jej temat. Nigdy wprawdzie nie przeczytałem jej w całości, lecz uważam, że większość jej fragmentów jest mi znana. Przeczytałem wiele książek, które pomogły mi zrozumieć istotę Pisma Świętego i znaczenie większości zawartych w niej tekstów. Poznałem również wpływ, jaki ta Święta księga wywarła na rozwój zarówno kultury polskiej, jak i kultury całego świata. Nawet posiadając całą tę wiedzę, nie jest mi łatwo odpowiedzieć na pytanie, jakie znaczenie ma ta Wielka księga dla mnie samego. Postaram się jednak rozwinąć parę istotnych argumentów, które pomogą Czytelnikowi zrozumieć moje stanowisko.

Warto pamiętać, że Pismo Święte jest nie tylko zbiorem podstawowych praw, zasad i reguł dla człowieka wierzącego, ale również księgą zawierającą nieliczne, ale ważne fakty historyczne. Nie mam tu na myśli na przykład opisu stworzenia świata, gdyż jego autor nie miał na celu spisania faktów historycznych, lecz moralne pouczenie czytelników. W Biblii pośrednio poznajemy świat starożytny i prawa, jakimi się rządził. Wiele cudów, jakie są opisane w Piśmie Świętym, na przykład przejście Mojżesza przez Morze Czerwone wskazuje, że ludzie żyjący w starożytności tak bardzo wierzyli w Boga, iż dla nich wszystko było możliwe.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
3.9.2009 (19:50)

to jest to dzięki :):) 5 zapewnione

3.9.2009 (16:09)

dzieki wielkie .!

22.10.2008 (08:31)

faja praca ! ;] stawiam szóstke, ale i tak nie wierze w to, ze ty wierzysz w to co tu napisales :D pozdro

Gramatyka i formy wypowiedzi