profil

Nowoczesne Platformy Dostępu, Przekazu Informacji

poleca 85% 139 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji, i jej powszechność stanowią jeden z warunków realizacji praw człowieka, oraz konstytucyjnych praw obywateli.
Obecnie człowiek posiada możliwości czerpania wiedzy z różnych udostępnionych mu środków informatycznych. Tak, więc obecne położenie jednostki, jeśli chodzi o dostęp do informacji, jest znacząco rozbudowany, zaś jego możliwości wzbogacane są o coraz bardziej nowsze technologie.
Współczesna technologia informacyjna wyrosła na bazie zastosowań komputerów i odgrywa przełomową rolę w działalności zawodowej pojedynczego człowieka i w życiu społeczeństw. W takim razie szczególna uwaga skupiona powinna zostać na osiągnięciach dokonanych w dziedzinie informatycznych.
Więc przede wszystkim przy rozpatrywaniu tej tematyki rozpatrywać należałoby takiego typu osiągnięcia jak:
? Internet,
? Intranet,
? Sieć bezprzewodowa LAN,
? Sieci GSM.
W kilku słowach można powiedzieć o każdym z tych wymienionych, że:
Internet:
(z angielskiego, dosł. Między sieć) - globalna ogólnoświatowa sieć komputerowa. Podwaliny pod jej powstanie położono na początku lat 60. XX wieku, kiedy amerykańska firma RAND Corporation prowadziła badania nad możliwościami dowodzenia i łączności w warunkach wojny nuklearnej. Na podstawie jej raportów podjęto badania nad skonstruowaniem sieci komputerowej mogącej funkcjonować pomimo zniszczenia jej części.
Internet jest logicznie połączony w jednorodną sieć adresową opartą na protokole IP (Internet Protocol), jest w stanie zapewnić komunikację przy użyciu TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol). Dostarcza, lub wykorzystuje publicznie usługi wyższego poziomu oparte na komunikacji i związanej z nią infrastrukturze.
Przyłączenie komputera do Internetu możliwe jest z wykorzystaniem wielu technologii, które pozwalają urządzeniu komunikować się z pobliską bramką posiadającą stałe połączenie z innymi systemami w Internecie. Typowe rozwiązania wykorzystują linie telefoniczne (modemy, cyfrowe linie ISDN, modemy ADSL), inne technologie przewodowe (transmisja przez sieci energetyczne, telewizję kablową) oraz bezprzewodowe (GPRS, łącza satelitarne).
Jak się sami możemy przekonać, z powszechną możliwością korzystania z sieci przez każdego człowieka jest jeszcze jak na razie ograniczona. Wiadomo jednak, że i an to da się sposób załatwić a było to za sprawą tzw. Kawiarenek internetowych, które stały się zarazem miejscem spotkań rzeszy ludzi ?buszujących po sieci?, lecz i także ludzi znających się ze świata prawdziwego:


(Przykładowe stanowiska dostępu do Internetu.)
Jednakże jak się dowiedzieć możemy z dzienników telewizyjnych osoby, które posiadają już dostęp do ?sieci? nie zawsze wykorzystują go jedynie do celów poznawczych.
Bywają przypadki, gdy zostają naruszone zabezpieczania banków i osoba niepowołana zostaje posiadaczem wiadomości zawartych o posiadaczu konta, a także posiada możliwość zarządzania tym kontem(może dokonywać przelewów na swoje konto itp.) . Tak więc stanowi to poważne zagrożenie dla tzw. dostępności do informacji niejawnych. Stwierdzono nawet, iż czyny takie są czynami podlegającymi każe pozbawienia wolności, bądź też zasługują na wysokie grzywny.
Internet a WWW:
Internet i World Wide Web nie są synonimami: Internet jest zbiorem sieci komputerowych połączonych za pomocą kabli miedzianych, światłowodów, połączeń bezprzewodowych itp.; WWW jest zbiorem dokumentów i innych zasobów połączonych hiperłączami i URLami. WWW jest dostępne poprzez Internet, podobnie jak wiele innych usług, np. E-mail
Intranet:
Jest siecią komputerową ograniczająca się do komputerów np. w firmie lub organizacji. Po zamontowaniu serwera umożliwiającego korzystanie w obrębie sieci LAN z usług takich jak strony WWW, poczta elektroniczna etc., czyli usług typowo internetowych, można mówić o sieci intranet. Do intranetu dostęp mają zazwyczaj tylko pracownicy danej firmy.
Intranet przypomina Internet, z tym jednak zastrzeżeniem, że jest ograniczony do wąskiej grupy osób (np. pracowników firmy).
Kiedyś intranety działały tylko w zamkniętych sieciach wewnętrznych firm. W obecnych czasach intranet wychodzi poza firmę (można się zalogować do zasobów firmy z sieci Internet np. poprzez login i hasło lub bardziej zaawansowane zabezpieczenia).
W początkowej fazie rozwoju intranety były biuletynami informacyjnymi (niektóre firmy mogły zrezygnować z dotychczasowego biuletynu wydawanego w formie drukowanej). Obecnie intranet może pełnić więcej funkcji, na przykład umożliwiać dostęp do innych systemów firmy.
Intranet obecnie składa się między innymi z:
~ systemu sprzedaży
~ systemu wymiany danych dla działów firmy (księgowości, działu kadr, magazynu itp.)
~ systemu pracy grupowej
~ systemu obsługi klienta i CRM
~ biuletynu informacyjnego
Sieci GSM:
GSM (ang. Global System for Mobile Communications, pierwotnie Groupe Spcial Mobile) jest najpopularniejszym obecnie standardem telefonii komórkowej. Sieci oparte na tym systemie oferują usługi związane z transmisją głosu, danych (na przykład dostęp do Internetu) i wiadomości w formie tekstowej lub multimedialnej.
Podstawowe usługi w systemie GSM to:
Transmisja mowy: Do transmisji mowy, telefon w systemie, GSM używa cyfrowego kanału radiowego przydzielonego mu na czas połączenia przez Kontroler Stacji Bazowych
Transmisja danych: Pierwsze specyfikacje GSM opisywały przesyłanie danych o prędkości transmisji 9,6 kb/s.
Obecne nowe możliwości pojawiły się wraz z rozwojem technologii GPRS, która została zintegrowana z siecią GSM i stała się częścią tego standardu. Oferuje ona pakietowe przesyłanie danych, dzięki czemu użytkownik nie zajmuje tylko dla siebie całego kanału cyfrowego i płaci za faktycznie wysłane/odebrane dane.

Sieć Bezprzewodowa LAN:
Sieć bezprzewodowa LAN (ang. Wireless LAN) ? sieć lokalna zrealizowana bez użycia przewodów.
Używane dziś powszechnie przewodowe sieci LAN umożliwiają wzajemne łączenie np. komputerów PC z wykorzystaniem do tego celu różnych typów kabli i światłowodów. Natomiast WLAN to sieć lokalna zrealizowana bez użycia przewodów. Sieci tego typu wykonywane są najczęściej z wykorzystaniem fal radiowych, jako medium przenoszącego sygnały, ale również z użyciem podczerwieni. Do komunikacji za pomocą fal radiowych wykorzystuje się pasmo 2,4 GHz lub rzadziej 5 GHz.
Szybkość przesyłania danych zależna jest od użytego standardu i odległości pomiędzy użytymi urządzeniami. Na całość infrastruktury sieci bezprzewodowych składają się następujące elementy:
? ~karty sieciowe ? najczęściej typu PCI, USB lub PCMCIA
? ~punkty dostępowe (ang. Access Point)
? ~anteny
? ~kable, złącza, konektory, przejściówki, rozdzielacze antenowe, terminatory
Do zalet sieci bezprzewodowych należy:
? ~mobilność ? końcówki mogą się przemieszczać
? ~łatwość instalacji ? nie trzeba kłaść przewodów
? ~elastyczność ? łatwe dokładanie nowych końcówek
? ~zasięg ? od kilku metrów (w budynkach) do kilkudziesięciu kilometrów
? ~szybka rozbudowa i modyfikacja struktury sieci.
Miejsca coraz powszechniejszych instalacji sieci WLAN:
? ~Transport ? wymiana informacji przy transporcie towarów, przemieszczania ładunków uaktualnianie znaków drogowych itp.
? ~Handel ? szybkie zmiany w organizacji wnętrz
? ~Opieka zdrowotna ? możliwość uzyskiwania przez lekarzy i personel szybkiego dostępu dodanych pacjenta oraz korzystania z konsultacji, a także zdalnego używania komputerowo sterowanego sprzętu medycznego
? ~Usługi finansowe ? łatwa organizacja usług bankowych i operacji handlowych
? ~Edukacja ? dostępność uniwersyteckich komputerów z różnych punktów uczelni
? ~Produkcja ? możliwość zdalnego sterowania pracą robotów

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut