profil

Mickiewicz rozkochany w mistrzu z Weimaru.

poleca 89% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz Goethe

Rozkochany w mistrzu z Weimaru Adam Mickiewicz wołał do przyjaciół : „Czytajcie Goethego!” Kolejne utwory niemieckiego pisarza stawały się biblią romantyków. Przejrzyj jeszcze raz „Cierpienia młodego Wertera”, balladę

Adam Mickiewicz rozkochany w mistrzu z Weimaru wołał do przyjaciół : ?Czytajcie Geothego!? Sądzę, iż skoro najznakomitszy polski wieszcz kieruje w stronę swoich przyjaciół tak bezpośrednie słowa, w których zachęca do lektury Geothego to, to jest bardzo ważny znak, aby w szczególny sposób zainteresować się przesłaniem jakie niesie ze sobą treść utworów Geothego. Mickiewicz nie tylko w słowach ale i także w swoich dziełach okazywał swoje zafascynowanie mistrzem z Weimaru..W IV części ?Dziadów? poeta przytacza postać Wertera, bohatera powieść ?Cierpienia młodego Wertera?, ?Pustelnik : (...) Księże, a znasz ty żywot Heloisy?/ Znasz ogień i łzy Wertera? (...)?. Ten fragment utwierdza mnie w przekonaniu, iż dzieła Geothego zawierają nadzwyczajną, godną uwagi treść, bo przecież dość rzadkie są przypadki w literaturze, w których pisarz przywołuje bohatera utworu innego autora. Myślę, że przesłanie zawarte pracach literackich mistrza z Weimaru przemawiają również do współczesnego czytelnika., aczkolwiek nie w ten sam sposób co wówczas, gdy były wydawane. Wynika to z tego, iż zmieniły się czasy, w których obecnie żyjemy a wraz z nim ludzie. Teraźniejszy człowiek róźni się wielu kwestiach od typowego romantyka, dlatego współcześni ludzie odbierają inne przesłanie aniżeli ich przodkowie.
Johann Wolfgang Goethe w swojej powieści ?Cierpienia młodego Wertera? przedstawia tragizm tytułowego bohatera polegającego na nieszczęśliwej miłości oraz wybujałej uczuciowości i wrażliwości. Werter aby spełnić swoje uczucie musiałby poświęcić szczęście innej osoby. Ponadto główny bohater nie potrafił pogodzić się z rzeczywistością, był w niej zagubiony a na dodatek jego emocje dominowały nad racjonalnym postępowaniem, co w efekcie prowadzi do szokującego zakończenia powieści ? do popełnienia samobójstwa przez Wertera. Myślę, iż w dzisiejszych czasach ?Cierpienia młodego Wertera? mogą nam pokazać konsekwencje nieszczęśliwej miłości. A to jest bardzo ważne we współczesnym świecie, gdyż ludzie często zapominają jakie mają szczęście, że mogą bez przeszkód oddać się swojemu uczuciu. Nie muszą się martwić, iż są np. wyznawcami różnych religii lub pochodzą z odmiennych klas społecznych. Innym przykładem niespełnionej miłości może być dramatyczna historia Tristana i Izoldy. Powieść ?Tristan i Izolda? opowiada o ludziach z różnych klas społecznych - dzielnym rycerzu i księżniczce, którzy zostali połączeni silnym, bezwarunkowym uczuciem. Było to brzemienne w skutkach dla obojga bohaterów, ponieważ mimo, iż nie mogli żyć bez siebie, zostali skazani na cierpienie i życie w oddaleniu. Tristan i Izolda próbowali również uciec przed miłością, co było nieskuteczne, gdyż to tylko potęgowało wzajemną tęsknotę. Sądzę, że przytoczona przeze mnie historia ?Tristana i Izoldy? tylko potwierdza moją opinię, iż współcześni ludzie mogę w pełni cieszyć się miłością, nie myśląc o różnicach kulturowych bądź ekonomicznych. Niestety wszystkie pary najczęściej zapominają o zasadach jakie panowały nie dawno, bo przecież prawie sto lat temu, i nie doceniają wolności wyboru partnera jaka jest obecnie. Ponadto kiedyś przy wyborze męża nie kierowano się uczuciem lecz pozycją społeczną oraz majątkiem. Dbano także o to, ażeby nie dochodziło do mezaliansu, czyli do zawarcia związku małżeńskiego między ludźmi z różnych warstw społecznych. Myślę, iż Goethe poprzez utwór ?Cierpienia młodego Wertera? pokazuje również współczesnym ludziom, że nie można budować własnego szczęścia kosztem innego człowieka. Tak jak postąpił Werter, który nie próbował rozbijać małżeństwa ukochanej kobiety aby móc się z nią związać. Niestety w dzisiejszym świecie wiele osób to zwykli egoiści kierujący się tylko i wyłącznie własnym szeroko pojętym interesem. A to nie jest postawa życiowa godna pochwały, gdyż nie można wznosić własnego szczęścia za wszelką cenę. Warto także pamiętać o tym, iż podczas walki o ukochaną osobę możemy ją nieświadomie skrzywdzić. Nie bał bym się wysunąć stwierdzenia, że Werter był świadomy skutków wojny o własne szczęście, i może właśnie dlatego jej nie podejmował.
Innym dziełem Geothego, który zawiera w swojej treści godne uwagi przesłanie jest ?Faust?. Utwór nawiązuje do postaci pewnego alchemika Fausta. Główny bohater stawia sobie za cel stworzenie złota. Jednakże dramat opowiada j o czymś innym. Faust chciałby rozszyfrować zagadkę życia a mianowicie postanawia zdemaskować człowieka i sens jego istnienia. Charakterystyczną cechą głównego bohatera jest aktywność. Faust chce wszystkiego sam doświadczyć. Następnie po zawarciu paktu z diabłem zyskuje młodość oraz możliwość poruszania się w czasie i przestrzeni. Tytułowy bohater uważa, że nauka nic nie daje, co w rezultacie prowadzi do odrzucenia przez niego wiedzy książkowej, racjonalnej i teoretycznej. Faust jest świadomy, iż człowiek sam nie może poznać świata.. Jednakże całe życie dąży do poznania pewnych racji. Jest zafascynowany tym co go otacza oraz tym co się przed nim odkrywa. Tragizm głównego bohatera polega na tym, że ucząc się przez całe życie nie uzmysłowił sobie, iż nic nie wie. Fausta dręczyło to, że musiał skorzystać z pomocy diabła aby móc poznać świat. Goethe za pośrednictwem dramatu ?Faust? pragnie pokazać, iż ludzka natura nakazuje człowiekowi zdobywać wiedzę, ale nie daje mu do tego żadnych narzędzi oprócz rozumu i zmysłów, które bardzo łatwo można oszukukać. Jednakże pomimo tych trudności ludzie starają się poznać odpowiedź na odwieczne pytanie, jaki jest sens istnienia istoty ludzkiej. Wiele osób w poszukiwaniu rozwiązania zagadki nie cofnęło by się przed niczym. Jestem przekonany, że niektórzy ludzie byliby nawet gotowi podpisać pakt z diabłem, ażeby tylko znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytanie. Ale największy tragizm Fausta nie polegał na zawarciu umowy z diabłem, lecz na tym, iż nie potrafił sobie uzmysłowić swojej nie wiedzy. Przez cały czas był bardzo pewny swojego zasobu wiadomości, ponieważ sądził, że skoro całe swoje życie poświecił nauce to już tę mądrość posiadł. Ale był w błędzie. Goethe poprzez dramat ?Faust? chce pokazać odbiorcom, iż nie powinni być tak pewni swojej wiedzy, ponieważ człowiek dopiero posiądzie mądrość gdy sobie uświadomi jak mały jest jego zasób wiedzy. Niestety musi upłynąć wiele czasu, aby jakaś osoba świadomie przyznała się do tego, że nic nie wie.
Kolejne dzieło Goethego, na które warto zwrócić uwagę to ballada ?Król elfów?. Utwór opowiada o ojcu i jego umierającym synu wracających nocą przez las. Pomiędzy mężczyzną a chłopcem zostaje nawiązany dialog. Syn mówi, iż widzi króla elfów i postrzega go jako rzeczywistą postać. Natomiast ojciec zaprzecza, że to co widzi chłopak jest nie jest realne i próbuje wytłumaczyć synowi jego wyobrażenia. Następnie król olszyn grozi młodzieńcowi, iż jeśli dobrowolnie do niego nie przyjdzie, to zostanie zabrany siła. Pod koniec ballady syn umiera. Pisarz poprzez balladę ?Król elfów? chce uzmysłowić odbiorcy istnienie dwóch równoległych światów racjonalnego oraz irracjonalnego. Goethe pragnie pokazać ludziom, iż czasami nie można używać tylko rozumu, ale trzeba spojrzeć na coś oczyma wyobraźni. We współczesnym świecie ludzie starają się wszystko wytłumaczyć w sposób naukowy czyli racjonalny przy czym często zapominają, że istnieje coś takiego jak wyobraźnia, która w wielu sprawach jest o wiele prostszym sposobem na wytłumaczenie różnych skomplikowanych zjawisk i reakcji zachodzących w przyrodzie. Bo przecież nie każdy człowiek to wybitny naukowiec, który potrafi w racjonalny sposób odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące nauki. Dlatego najczęściej jest tak, iż człowiek nie mający na co dzień doczynienia z nauką używa wyobraźni, jako najprostszej metody do wytłumaczenia różnych zjawisk. Myślę, że w doskonały sposób możliwości wyobraźni przedstawia obraz Francisco de Goya ?Gdy rozum śpi, budzą się upiory?. Dzieło malarskie przedstawia śpiącego mężczyznę, którego podczas snu nawiedzają upiory stworzone prawdopodobnie przez jego wyobraźnie.
Uważam, że dzieła Johanna Wolganga Goethego można uznać za arcydzieła, ponieważ przesłanie jakie zawierają w swojej treść jest ponad czasowe dzięki czemu utwory są uniwersalne i nigdy nie tracą swojej aktualności. Ponadto każda praca Goethego wnosiła coś nowego do literatury niemieckiej i światowej, co nie jest bez znaczenia. Po za tym nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz mówił do swoich przyjaciół : ?Czytajcie Goethego!? co tylko świadczy o tym, że arcydzieła Goethego są niezwykle i godne uwagi. Myślę, iż każdy humanista powinien bardzo dokładnie przeczytać chociaż te trzy dzieła mistrza z Weimaru, które zostały poruszone w mojej pracy, gdyż zawierają treści zasługujące na uwagę.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut

Teksty kultury