profil

"Quo Vadis" plan wydarzeń.

poleca 85% 1988 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz Quo Vadis streszczenie

1Marek Winicjusz spotyka piękną wychowanka Pomponii Grecyny i Aulusa Plaucjusza- Ligię. Będąc pod wielkim wrażeniem urody dziewczyny opowiada o niej swemu krewnemu i przyjacielowi- Petroniuszowi.
2Obaj udają się powtórnie do domu Plaucjusza, Marek wyznaje dziewczynie swoje uczucie, jednak ta nie chce zostać jego kochanką.
3Petroniusz postanawia pomóc Markowi w zdobyciu Ligii. Wykorzystując swoje wpływy na dworze Nerona nakłania cesarza, aby zabrał Aulusowi opiekę nad Ligią, która przebywa u niego jako zakładniczka cesarstwa, i sprowadził ją do pałacu.
4Podczas uczty w pałacu cesarza, Winicjusz stara się uwieść Ligię. Cnotę dziewczyny ratuje jej sługa- Ursus, który bojąc się o los dziewczyny postanawia porwać ją po uczcie, kiedy słudzy Marka będą ją prowadzić do niego do domu. Poppea- żona Nerona oferuje swoje wdzięki Markowi, ten jednak, nie poznając cesarzowej, odmawia jej, narażając się na jej gniew.
5Marek poznaje prawdziwe, królewskie pochodzenie Ligii- opowiada mu o tym niewolnica Nerona- Akte, która opiekuje się dziewczyną na dworze.
6Po uczcie chrześcijanie uprowadzają Ligię. Zawiedziony i wściekły Marek postanawia znaleźć dziewczynę. Jego starania nie przynoszą efektu, wynajmuje więc usługi Chilona Chilonidesa, który za pieniądze ma mu dostarczać informacji o miejscu pobytu Ligii.
7Chilon odnajduje Ligię wśród chrześcijan. Spotyka tu także Glaukosa, którego kiedyś zdradził i sprzedał w niewolę. Chcąc się pozbyć niewygodnego świadka swojej ciemnej przeszłości stara się wmówić Ursusowi, że Glauk jest wrogiem chrześcijan, i że ten powinien go zabić.
8Chilonides prowadzi Marka Winicjusza do Katakumb, gdzie odbywa się spotkanie chrześcijan z przybyłym do Rzymu Piotrem apostołem. Potem śledzą Ligię i Ursusa aż do ich domu. Marek stara się porwać dziewczynę, jednak raniony przez Ursusa traci przytomność.
9Młody Rzymianin odzyskuje przytomność w domu chrześcijan. Znajduje się pod czułą opieką Ligii. Odkrywa swoje prawdziwe uczucie do dziewczyny. Przebywając wśród wyznawców Chrystusa poznaje także ich sposób życia, ich wiarę, wartości. Stara się zrozumieć fenomen tej wiary, tak bardzo innej od tego, co obserwował na co dzień w Rzymie.
9Marek i Ligia wyznają sobie miłość. Błogosławi ich święty Piotr.
10Za namową obrażonej przez Marka podczas uczty Poppei Neron każe Markowi udać się wraz ze swoim dworem do Ancjum. Udział w podróży bierze także Petroniusz, który jest jednym z najbardziej zaufanych i wpływowych doradców Nerona.
12Podczas pobytu a Ancjum do zebranych dochodzi informacja o pożarze wybuchłym w Rzymie. Neron napawa się pożarem i tworzy nową pieśń, pojawia się plotka, że to on kazał podpalić miasto.
13Marek Winicjusz wyjeżdża do Rzymu, aby ratować Ligię. Odnajduje ocaloną dziewczynę. Marek przyjmuje chrzest.
14Neron nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za tragedię miasta. Za namową jednego ze swych popleczników- Tygellina, zrzuca winę za podpalenie miasta na chrześcijan.
15Tygellin odnajduje Chilona i przekupuje go, aby ten poświadczył wersję Nerona. Obaj stają się ulubieńcami cesarza. Petroniusz, który polecał Neronowi przyznanie się do winy, popada w cesarską niełaskę.
16Rozpoczynają się prześladowania chrześcijan. Wyznawcy Chrystusa, w tym Ligia i Ursus, zostają schwytani i osadzeni w więzieniach.
17Tygellin i Neron planują wielkie igrzyska, podczas których skazańcy zostaną publicznie straceni. Miasto przygotowuje się do igrzysk, powstają nowe areny.
18Wszelkimi sposobami Marek stara się wydostać Ligię z więzienia. Wszystkie plany jednak zawodzą. Przygotowana ucieczka nie udaje się, bo Ligia zostaje przeniesiona do innego więzienia.
19Cesarz otwiera igrzyska. Setki chrześcijan giną rozszarpywani przez dzikie bestie, krzyżowani, paleni na krzyżach. Sposób umierania skazańców budzi wielkie poruszenie wśród rządnej zemsty i widoku krwi widowni. Chrześcijanie umierają w ciszy, pokornie, z modlitwą lub pobożną pieśnią na ustach oddają się w ręce Pana.
20Winicjuszowi udaje się zdobyć pracę grabarza w więzieniu. Może spotykać się z Ligią. Ta, czując zbliżający się dzień egzekucji prosi bliskiego obłędu Marka go o wytrwałość w wierze.
21Chilon nie może znieść więcej widoku krwi i śmierci. Przełom stanowi dla niego widok "żywych pochodni", płonących na krzyżach chrześcijan, wśród których rozpoznaje Glaukosa, którego zdradził już po raz drugi. Przerażony Chilon prosi umierającego Glaukosa o przebaczenie. Uświadamia sobie ogrom cierpienia niewinnych ludzi, do którego sam się przyczynił. Publicznie, w ataku rozpaczy, wyznaje prawdę, oskarża Nerona o podpalenie miasta, o zamordowanie własnej matki, o kłamliwe oskarżenie niewinnych ludzi.
22Schwytany i torturowany Chilon nie cofa swoich słów. Zostaje skazany na śmierć. W więzieniu nawraca się i przyjmuje chrzest. Święty Piotr rozgrzesza nawróconego zdrajcę. Chilon umiera jak chrześcijanin, męczeńską śmiercią na krzyżu.
23Widowisko z Ursusem i Ligią Marek ogląda z widowni. Dziewczyna jest przywiązana do grzbietu ogromnego germańskiego byka, z którym walczyć ma jej wierny opiekun- Ursus. Siłacz nadludzkim wysiłkiem pokonuje bestię i, zgodnie z życzeniem ludu zgromadzonego w amfiteatrze, zdobywa dla obojga wolność. Cesarz nie zdobywa się na przeciwstawienie się woli Rzymian i oddaje Ligię i Ursusa pod opiekę Marka. Po odzyskaniu przez dziewczynę zdrowia i sił wyjeżdżają na Sycylię, do majątków Marka Winicjusza.
24Represje przeciwko chrześcijanom nie mają końca. Święty Piotr, na prośbę wiernych ucieka z Rzymu. Spotyka jednak Nauczyciela, który chce przejąć jego obowiązki pasterza, i sam, po raz drugi umrzeć na krzyżu. Piotr pod wpływem słów Chrystusa wraca do miasta aby głosić Jego słowo. Po niedługim czasie, schwytany, ginie na krzyżu.
25Prześladowania Nerona zaczynają obejmować także Rzymian. Zostaje wydany wyrok śmieci na Petroniusza, który jednak postanawia popełnić samobójstwo, aby odejść w sposób jaki sam sobie wybierze, nie dając satysfakcji cesarzowi, którym gardził. Podczas uczty, wśród przyjaciół odczytuje list, w którym wyznaje Neronowi prawdę na temat jego wątpliwego talentu poetyckiego, po czym podcina sobie żyły. Towarzyszy mu ukochana niewolnica Eunice, która nie chce żyć, nawet uwolniona i obdarowana majątkiem, bez Petroniusza.
26Władza Nerona słabnie. Tron jest zagrożony, wśród wojsk szerzy się bunt. Cesarz ucieka z miasta, ale powraca, aby spróbować utrzymać władzę. W Rzymie zostaje jednak zmuszony do popełnienia samobójstwa. Nie może się jednak zdobyć na wbicie ostrza, jego ręką kieruje więc sługa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Teksty kultury