profil

Pamięć operacyjna RAM

drukuj
satysfakcja 57 % 94 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Co to jest Pamięć operacyjna lub RAM?
(ang. Random Access Memory - pamięć o dostępie swobodnym) - pamięć, w której jest umieszczony aktualnie wykonywany program lub jego część oraz dane tego programu, i na której bezpośrednio działa jednostka centralna (mikroprocesor). Aby skorzystać z programu, trzeba go załadować do pamięci operacyjnej. Dopiero wówczas możemy tworzyć nowe pliki i edytować już istniejące. Pamięć operacyjna jest budowana jako pamięć RAM - pamięć o dostępie swobodnym. Zawartość tej pamięci zostaje utracona w razie odłączenia, przypadkowego lub świadomego, napięcia zasilającego komputer. Aby tego uniknąć, należy dokonywać okresowych zapisów efektów pracy z programem na nośnikach pamięci zewnętrznej, np. na dysku twardym. Pojemność pamięci operacyjnej jest jednym z najważniejszych wskaźników mocy obliczeniowej komputera. Przetwarzanie grafiki, np. obrazów barwnych o dużej rozdzielczości, wprowadzonych poprzez skaner, wymaga zastosowania pamięci operacyjnej o wielkości, co najmniej kilkudziesięciu MB. Otwarta architektura mikrokomputerów pozwala na zwiększanie wielkości pamięci wraz z rosnącymi potrzebami użytkownika. Procesor za pomocą swojej 32-bitowej szyny adresowej może obsługiwać pamięć o pojemności 4GB.Duże superkomputery typu mainframe (nazwa super komputera) mogą wykorzystywać pamięci o wielkościach liczonych w GB. Układy scalone pamięci RAM są układami o dużym stopniu miniaturyzacji i obejmują dziesiątki tranzystorów na kilkudziesięciu mm2 powierzchni płytki półprzewodnikowej. Pamięć operacyjna jest pamięcią, w której czas dostępu do informacji nie zależy od miejsca zapisania tej informacji. Powszechnie terminem RAM określa się zapisywalną pamięć półprzewodnikową, w odróżnieniu od pamięci stałej (ROM).
Pierwsze komputery IBM PC z procesorem 8086/88 (popularne XT) narzuciły pewien podział pamięci, kontynuowany w następnych generacjach komputerów. Całkowity obszar 1MB RAM dostępny dla procesora 8086 został podzielony, przez konstruktorów IBM, na dwa obszary. Pierwszy obszar obejmujący zakres 0 - 9FFF (0 - 640 KB) nazwany został pamięcią konwencjonalną, natomiast obszar o adresie A0000 do FFFFF (640 - 1 MB) to pamięć górna.

Pamięć RAM jest stosowana głównie jako pamięć operacyjna komputera, jako pamięć niektórych komponentów (procesorów specjalizowanych) komputera (np. kart graficznych, dźwiękowych, itp.), jako pamięć danych sterowników mikroprocesorowych.

Pozostałe parametry takie jak: pojemność, częstotliwość, czas dostępu zapisu i odczytu, dopuszczalna (krytyczna) temperatura pracy; zostały omówione szczegółowo w poprzednim semestrze w temacie: podstawowe komponenty PC


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy