profil

Jaka jest twoim zdaniem najlepsza powieść Agaty Christie i czy występuje w niej jakiś schemat?

poleca 85% 1476 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dorobek literacki Agathy Christie stanowią w większości powieści i opowiadania o tematyce kryminalnej. „Parker Pyne na tropie” jest jedynym z 78 kryminałów tej pisarki, który udało mi się przeczytać, choć widziałem już kilka filmów zrealizowanych na podstawie jej utworów.

Po zapoznaniu się z treścią innych jej książek (omawianych na lekcji) nasunął mi się wniosek: Królowa Kryminałów stosuje w swych dziełach pewien rodzaj schematu. „Parker Pyne...” jest doskonałym potwierdzeniem mojego stwierdzenia, ponieważ stanowi on zbiór złożony z 12 opowiadań.

Pan Parker Pyne prowadził biuro w Londynie, do którego zwracały się osoby nieszczęśliwe. Każdy z pierwszych sześciu opowiadań mówi o tym jak, tytułowy bohater rozwikływał sprawy ludzi, którzy po przeczytaniu jego ogłoszenia w gazecie: „Czy jesteś szczęśliwy? Jeżeli nie, zasięgnij rady pana Parkera Pyne`a, 17 Richmond Street”, zwracają się do niego z prośbą o pomoc.

Dla każdego klienta pana Pyne`a jest inna opłata, jednak opłata ta zawsze jest stosunkowo niska, ponieważ Pyne`owi nie zależy na pieniądzach - prowadzenie biura to jego hobby. Sam Pyne był emerytem, a poprzednio pracował w jakiejś agencji rządowej, w której opracowywał dane statystyczne i dzięki czemu, jak mówi, posiadł doskonałą wiedzę na temat ludzkich nieszczęść, które porównywał do choroby i zaklasyfikował je raptem do 5 kategorii.

Mówił: „kiedy zna się już przyczyny choroby, można znaleźć lekarstwo. Ja występuję w roli lekarza, który najpierw stawia diagnozę, a następnie zaleca odpowiednią terapie. Bywają przypadki, w których żadne lekarstwo nie skutkuje. Wtedy mówię szczerze, że nic nie jestem w stanie zrobić. Ale zaręczam, że jeśli podejmę się zadania, ozdrowienie jest gwarantowane”.

I rzeczywiście jego słowa potwierdzały się, aż do 5 rozdziału, w którym popełnił jeden błąd, mianowicie nie wiedział jaką siłą mogą dysponować ludzkie uczucia, co doprowadziło do tego, iż sytuacja jego klienta jeszcze bardziej się skomplikowała.

W rozwiązywaniu spraw Pyne najczęściej wykorzystuje pomoc dwóch osób: Claude Lauttrella – zniewalającą przystojnego żigolaka, który był jego tajną bronią w sprawach, dotyczących kobiet – oraz pięknej i uroczej kobiety - wamp Madleine.

Sam Parker Pyne był „mężczyzną potężnie zbudowanym, żeby nie powiedzieć grubym. Miał zupełnie łysą głowę o szlachetnych proporcjach, silne okulary i małe błyszczące oczka”.

Jeżeli, chodzi o cechy jego charakteru, to książka nie mówi o nich bezpośrednio, lecz można je wydedukować na podstawie jego zachowania w danych sytuacjach. Na pewno był to człowiek szlachetny, dobry i starał się pomagać ludziom.

Kolejne sześć opowiadań doskonale ujawniają jego tok myślenia i sposób prowadzenia sprawy, bowiem akcja ich nie toczy się już w Londynie, tylko w krajach północnej Afryki i Półwyspu Arabskiego, a przyczyną jest morderstwo, co jest bardzo charakterystyczne dla powieści A. Christie. Prowadząc sprawę, Parker Pyne nigdy nie ujawnia swoich podejrzeń wobec podejrzanych. Przesłuchuje ich, w taki sposób, iż nie wiedzą, że są nawet przesłuchiwani. Tą zdolność Pyne zawdzięcza swojemu wykształceniu jako psychologa. Obserwuje ich zachowania i interpretuje wypowiedzi, dzięki czemu eliminuje niektórych podejrzanych. Jest bardzo spostrzegawczy, co odróżnia go od innych osób prowadzących sprawę. Śledztwo zakańcza swoją „mową końcową”, w której wskazuje mordercę i objaśnia jak doszedł do jego wytypowania.

Wiele innych książek Agaty Christie bazuje na tym samym schemacie. Przykładem jest sfilmowana w 1974r. powieść „Murder on the Orient Express”, której głównym bohaterem jest ulubieniec królowej zbrodni - Hercules Poirot. Detektyw Poirot jest postacią analogiczną do głównego bohatera powieści „Parker Pyne ...”.

Podobnie jak Parker Pyne, Hercules na pozór przypominał zmanierowanego eleganta, choć w gruncie rzeczy był najbystrzejszym i najbardziej wyrafinowanym detektywem, jaki kiedykolwiek chodził po ulicach Londynu. Jego wygląd zewnętrzny był prawie identyczny z wyglądem Parkera Pyne`a (obydwoje nosili kapelusz, mieli zapuszczony wąs, którym wiecznie podkręcali), co nie stanowi powiązania schematycznego dwóch książek, ponieważ akcja obu powieści toczy się w latach trzydziestych, toteż ich bohaterowie muszą wyglądać zgodnie ze stylem panującym w tamtych czasach. Ich tok myślenia jest podobny i podobnie dochodzą do sedna sprawy.

Pisząc powieści kryminalne Agatha Christie kierowała się pewnymi maksymami i aforyzmami, np.: „Przypadek jest najlepszym detektywem” oraz „Brak wyobraźni prowadzi do zbrodni”, co prawdopodobnie mogło być powodem powiązania jej książek w rodzaj schematu. Mimo, iż dzieła najlepszej pisarki kryminalnej wszech czasów są do siebie podobne, to i tak będą one uznane za cenny dorobek literatury światowej, dlatego gdy ktoś preferuje kryminały nie może „wybrzydzać’ w powieściach A. Christie.

Przeczytana przez zemnie książka Królowej Kryminałów jest bardzo interesująca podobnie jak adaptacje filmowe innych jej powieści, dlatego spróbuję sięgnąć po więcej kryminałów autorstwa królowej zbrodni.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie