profil

Patologie władzy

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-20
poleca 85% 500 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Aliencja - izolowanie się władzy od społeczeństwa

Centralizacja uprawnień, koncentracja uprawnień - skupienie uprawnień decyzyjnych w rękach władzy i ograniczenie kompetencji władzy lokalnej
- centralizacja biurokratyczna - skupienie władzy na szczeblu centralnym (wzrost roli budżetu centralnego w wydatkach państwa i ograniczenie budżetów władz lokalnych)
- centralizacja technokratyczna - rządy specjalistów (ekspertów)
- centralizacja militarystyczna - wzrost nakładów na armię i rozwój przywilejów wyższych oficerów ponad rzeczywiste potrzeby (faszystowskie Włochy, III Rzesza, ZSRR, współcześnie - autorytarne reżimy w Afryce czy Azji)
- centralizacja plutokratyczna - władza bogaczy (rządy bogatego mieszczaństw w republikańskiej Wenecji w XII - XV w.)

Oligarchizacja grup rządzących - niewielkie grupy rządzących ponad prawem

Biurokratyzacja władzy - bezduszne przestrzeganie przepisów i ich niepotrzebne mnożenie

Korupcja - przyjmowanie korzyści majątkowych przez osoby sprawujące władzę w zamian za określone decyzje ( 1995 r. - przekupstwa przy zakupie sprzętu wojskowego - dymisja sekretarza generalnego NATO Willy'ego Claese; koniec lat 90. - przyjmowanie łapówek przez członków MKOl w zamian za poparcie miast ubiegających się o organizację igrzysk olimpijskich; 2002/2003 r. - afera Rywina związana z projektowanymi zmianami prawnymi dotyczącymi mediów)

Partykularyzm - dbanie o własne interesy z pominięciem interesu ogółu (przychylność władz Polski Ludowej - lata 70. - wobec Górnego Śląska oraz grup zawodowych górników i hutników)

Nepotyzm (poplecznictwo) - obsadzenie wysokich stanowisk krewnymi (nepotyzm w Kościele w XV - XVI w.; rządy rodziny Fidela Castro na Kubie, wysokie stanowiska rodziny Slobodana Milosevicia w Jugosławii)

Klientelizm - oparcie władzy na układach i wzajemnych zależnościach politycznych

Brutalizacja polityki - wymuszanie posłuszeństwa obywateli przez przemoc, np. poprzez wykorzystanie sił wojska i policji do tłumienia strajków i manifestacji, przekraczanie zwykłych środków przymusu osobistego, represje wobec rodzin osób podejrzanych o działalność opozycyjną, inwigilacja opozycji itp. (wypadki poznańskie w 1956 r., wydarzenia grudniowe z 1970 r., zajścia w Radomiu w 1976 r., pacyfikacja kopalni "Wujek" w 1981 r.)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty