profil

Analiza i interpretacja utworu W. Broniewskiego "Ballady i romanse"

poleca 85% 505 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W utworze Władysława Broniewskiego "Ballady i romanse" podmiot liryczny opowiada o miasteczku zburzonym najprawdopobniej w czasie
bombardowania.Bohaterką jest trzynastoletnia rudowłosa o imieniu Ryfka.Zapewne nikt prócz niej nie przeżył co potwierdzają słowa : "Mama pod gruzami, tata w Majdanku".
Przez miasto przejeżdzali ludzie pomagając dziewczynce,dając jej grosze i jedzenie.Przejeżdżał też Pan Jezus którego SS-mani wieźli na rozstrzelanie.Pojamli też Ryfkę.Oboje zostali ustawieni pod miedzą a potem rozstrzelani.Za to że byli Zydami.Sytuacja liryczna odwołuje się do II wojny światowej. Żydowska dziewczynka symbolem tragedii jej narodu, niewinna ofiary, żyje z jałmużny. Została rozstrzelona. Podmiotem lirycznym jest obserwator zdarzenia,ponieważ mówi o uczuciach i wydarzeniach nie związanych z jego osobą.Odbiorcą są ludzie którzy czytają wiersz.

Główną myślą jest nawiązanie do symboliki wojennej. Żydowska dziewczynka jest symbolem tragedii jej narodu.Kara spotyka niewinnych, cisza po śmierci rozstrzelonego dziecka , podkreśla gorzką polemikę z balladową wiarą w ponadczasową wartość dobra i piękna, ?potem salwa rozległa się głucha... Słuchaj, dzieweczko!... Ona nie słucha.. "
ziecko, aby przeżyć zmuszone było do żebrania.

Środki stylistyczne :
alegoria : "Przejeżdżał chłop, rzucił grosik,
przejeżdżała baba, też dała cosik"
epitety: korona cierniowa , włosy rude , dzień biały
przenośnia : "I ozwało się Alleluja w Galilei"

budowa :
Wiersz posiada 7 zwrotek. Pierwsza zwrotka ma 5wersów , a każda następna po 4 wersy.Utwór jest regularny. Posiada rymy.Rymy w wierszu dzielą się na gramatyczne ( np. głucha;słucha )
niedokładne : ( luda ; ruda )
Układy rymów w tym dziele :
parzyste (grosik,cosik;luda,ruda)
okalające (nie słucha,ducha;miasteczko,dziecko)

za prace dostałam 5 a mam dosyć wymagająca nauczycielkę :)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta