profil

Ustronie - największe osiedle Radomia.

poleca 85% 190 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ustronie ? największa dzielnica Radomia, zlokalizowana po południowej stronie linii kolejowej. Jest owocem trwających pod koniec lat 60. rozważań nad stworzeniem ? nie jak dotąd pojedynczego osiedla ? ale zwartej, samowystarczalnej dzielnicy składającej się z zespołu osiedli mieszkaniowych wraz z kompleksową infrastrukturą. Komunikację autobusową dla tej dzielnicy zapewniają linie nr: 3, 4, 6, 9, 11, 21, 23, 25.

Budowa

Projektowaniem osiedla zajął się Centroprojekt z Warszawy. Realizację projektu przeprowadzono w nowatorskiej wówczas technologii W70 ? Ustronie stało się pierwszym w Polsce nowoczesnym osiedlem "wielkopłytowym". W przypadku pierwszych trzech osiedli ? jednostek (A w rejonie ulicy Śląskiej, B w okolicach ulicy Sandomierskiej C - ulica Osiedlowa) trzymano się pierwotnej, dość ambitnej, ale i kosztownej koncepcji zakładającej rozdzielenie ruchu pieszego i kołowego na różnych poziomach.Uwzględniono zasadę rozdziału ruchu pieszego od kołowego w segregacji pionowej (poziom dolny ? zaopatrzenie, garaże, parkingi; poziom górny ? usługi, ciągi piesze). Realizacji takiej zaniechano w dalszym fragmencie na skutek złej koordynacji zadań inwestycyjnych (braki w realizacji uzbrojenia i układu komunikacyjnego). Był to projekt architekta Bohdana Jezierskiego. W centrum każdej jednostki jest ośrodek handlowo-usługowy, na obrzeżach pasy zieleni. Przy realizacji kolejnych jednostek (P - Prędocinek, M - Młodzianów projektu Kornela Drzewińskiego) zrezygnowano z ambitnych manewrów planistycznych i wybudowano prosty, ustawiony w kilku szeregach zespół 5-kondygnacyjnych bloków wzbogaconych jedynie na południowym skraju 4 akcentami wysokościowymi. Zarzucono bezkolizyjne rozwiązania komunikacyjne, odsunięto na lata 80. budowę infrastruktury towarzyszącej (przychodnia, przedszkole), zrezygnowano z dużych obiektów handlowych i zarzucono plan budowy trasy południowoobwodowej. Ciekawostką jest, że na stojącej do niedawna mapie jednostki P można było zobaczyć przebieg tej nie istniejącej arterii. W trakcie budowania Ustronia był jeden inwestor (RSM) i jeden wykonawca (Radomskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego). Materiały do budowy były sprowadzane z różnych miejsc w kraju. Choć pierwszy blok na Ustroniu został zasiedlony w 1972 r., to dopiero 5 lat później powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa o tej samej nazwie. Koncepcja realizacji (Bohdan Jezierski ? Biuro Projektów Typowych i Studiów Budownictwa Miejskiego w Warszawie) poprzedzona była opracowaniem dwóch wersji planu szczegółowego, za co architekt otrzymał nagrodę Centralnego Związku Spółdzielczości Mieszkaniowej. Na terenie 65 ha przeznaczonego dla 26600 mieszkańców stworzono 386000 m2 mieszkań i 104000 m2 usług.

Ośrodki

Dzielnica posiada sieć placówek szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i licealnego, dwie wyższe uczelnie, kościoły, kluby kultury, biblioteki, ośrodki zdrowia oraz tereny rekreacyjne. Umuzykalnione dzieci mogą pobierać naukę w czterech ogniskach muzycznych. Za bezpieczeństwo mieszkańców dzielnicy odpowiedzialna jest Komenda Miejskiej Policji w Radomiu w ramach, której działa Komisariat II Policji mieszczący się przy ul. Świerkowej oraz rewir Dzielnicowy na ul. Gagarina. Przy alei Grzecznarowskiego mieści się największe w Radomiu centrum handlowe-M1, w którym prócz sklepów, saloników prasowych i księgarni mieści się poczta, punkty dwóch banków i wszystkich operatorów sieci komórkowych, a na parkingu przed centrum handlowym organizowane są często koncerty. Również na Ustroniu znajduje się przy ulicach Kwiatkowskiego i Śląskiej jest supermarket Stokrotka, hala Feniks i targowisko. Po drugiej stronie ulicy jest Globi i Tesco

Osoby związane z Ustroniem
Karol Potkański
Józef Grzecznarowski

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty