profil

Osiągnięcia cywilizacyjne ludów starożytnego Wschodu.

drukuj
satysfakcja 42 % 193 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Starożytny Wschód rozwijał się w bardzo szybkim tempie. Ludność mieszkająca na tamtych terenach wzbogacała swoją kulturę kolejno o pismo, malarstwo, rzeźbę, przydatne wynalazki i ogromne budowle. Ludy starożytne zapoczątkowały tym samym chęć udoskonalania swoich umiejętności oraz pracowania nad intelektem i dorobkiem cywilizacyjnym, będącym wskaźnikiem opanowania przez ludzi sił przyrody i wykorzystania jej bogactw do swoich potrzeb. Największy poziom rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu wiedzy ścisłej i techniki, osiągnięty przez ludy starożytnego wschodu, przypisuje się Egiptowi, Mezopotamii, Indiom, Chinom i Fenicji, i właśnie na ich przykładzie opiszę najwyższe w systemie ewolucji ludzkości stadium rozkwitu doskonałej kultury i cywilizacji, jako tworu inteligencji pierwotnych ludów wschodu.

Egipt, jako pierwszy i chyba najważniejszy krąg kulturowy, położony w północno-wschodniej części kontynentu Afrykańskiego, którego świetność trwała prawie od początku dziejów państwa do samego upadku tejże cywilizacji, czyli prawie 3000 lat (ok. 3100 ? 332 p.n.e.), jest niewątpliwie świetnym przykładem doskonałego rozwoju kultury i umiejętności poprzez wykorzystanie jedynie umysłu i rąk człowieka. Egipt zasłynął w historii głównie stworzeniem pisma piktograficznego jakim są hieroglify, używanego od III tysiąclecia p.n.e., określającego całe wyrazy (później zgłoski), zachowanego na ścianach budynków egipskich, a następnie zapomnianego. Dopiero w latach 1809-1822 zostało ono odczytane przez Jeana Francoisa Champolliona, za pomocą słynnego Kamienia z Rosetty . Jednak Starożytny Egipt to nie tylko kolebka kulturowo-religijna opierająca się jedynie na malarstwie i rzeźbie, lecz również ogromny rozrost architektury, w wyniku czego na tamtych terenach powstały monumentalne budowle, w kształcie ostrosłupa, zwane Piramidami, a będące miejscem pochówku królów. Pierwotnymi grobowcami władców były jednak mastaby składające się z części nadziemnej, pionowego szybu i części podziemnej ? komory grobowej. Piramidy są więc udoskonalonymi formami pierwszych grobowców w Egipcie. Architektem tych budowli był Imhotep, który sam zaprojektował system korytarzy i komnat znajdujący się w piramidach egipskich. Jest również projektantem największej piramidy na świecie ? Cheopsa (Chufu) w Gizie, osiągającej około 150 metrów. Za najwcześniejszą piramidę (również dzieło Imhotepa) uchodzi piramida schodkowa króla Dżesera (XXVII w. p.n.e.) w Sakkarze, w kształcie 6 zmniejszających się ku górze stopni. Problemem jaki gnębi archeologów, jest pytanie ?Jak budowano piramidy??. Bowiem były wznoszone bez dzisiejszych cudów techniki, a najmniejsze monolity ważyły aż 3 tony. Jest wiele teorii, które próbują wytłumaczyć niezwykłość towarzyszącą budowaniu piramid, lecz to tylko spekulacje.

Przydatna praca? Tak Nie
Podobne tematy:
Osiągnięcia cywilizacyjne ludów Starożytnego Wschodu Starożytny Wschód Osiągnięcia Starożytnego Wschodu Osiągnięcia cywilizacyjne Starożytnego Wschodu Starożytny Wschód osiągnięcia cywilizacyjne Starożytny Egipt Egipt pismo egipskie Egipt pismo WSZYSTKIE
Komentarze (2) Brak komentarzy
9.10.2011 (18:42)

Mur długości 6350 km, a wysokości 16 m, został wzniesiony na rozkaz cesarza Chin Shi Hunangdi?ego w roku 220 p.n.e, a jego budowa trwała około 10 lat. hahaha pozdro, patrz co piszesz idioto.

24.9.2008 (15:01)

super praca! Bardzo mi się przydała:). Za mało o osiągnięciach Chin, no ale i tak jest niezła:)

Historia powszechna