profil

Dzieje miłości Marka Winicjusza i Ligii.

drukuj
satysfakcja 81 % 101 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Dzieje miłości Marka Winicjusza i Ligii
Marek Winicjusz był rzymskim żołnierzem. Ligię poznał w domu Aulusa Plaucjusza, który był jej opiekunem. Ligia od wielu lat przebywała w domu Plaucjuszów, była córką wodza Ligów, ale byla także zakładniczką barbarzyńskiego plemiona. Marek przebywał w ich domu, ponieważ był ranny po wypadku. Gdy zobaczył Ligię po raz pierwszy, nie wierzył, że ma przed oczami taką piękną istotę, Wydawało mu się, że widzi boginię Afrodytę. Uczucie do niej szybko urosło . Już kilka dni później zwierzał się Petroniuszowi, iż że nic nie niechce od niego tylko chce Ligii. Myślał nawet o tym, by dziewczynę wykupić, ale nie było to jednak możliwe z powodu - Ligia nie była niewolnicą.
Marek, chciał się pochwalić przed Petroniuszem swoją wybranką, postanowił wybrać się z nim do domu Aulusa, by mu ją pokazać.Petroniusz uchodził za największego arbietera mody i elegancji w Rzymie, Petroniuszowi także podobała się Ligia. Marek gdy rozmawiał z Ligią wyznał jej że poszukuje kobiety, która obdarzy go szczęściem.Także Lidze spodobał się Marek, nie pozostała obojętna na jego wyznania.Wtedy Wincjusz postanowił, że zrobi wszystko, by zdobyć dziewczynę i ją poślubić. Dowiedział się kilku rzeczy o Ligi , iż o jej losach decyduje tylko i wyłącznie władca, dlatego postanowił poprosić Nerona o wstawiennictwo w tej sprawie. W taki sposób Ligia znalazła się na uczcie w pałacu Nerona. Ligia także Spodobała się jednak Neronowi, jednak Marek w czasie uczty obiecał jej, iż zrobi wszystko, by wyrwać ją z pałacu cezara i będzie jej służył do końca życia. Ligia jednak się wystraszyła bardzo mocno zapewnień i demonstracji uczuć przez Wincjusza.
Ulegając jego namowom, Neron wysłał Ligię do domu Marka, ale udało jej się jednak z niego uciec. Gdy Winicjusz dowiedział się o wszystkim ogarnął go wtedy szał, i nie potrafił znaleźć sobie miejsca, nie mógł spać. Nie ukrywał bólu i wściekłości Ciągle myślał o Lidze. Więc zebrał ludzi i wyruszył na jej poszukiwania. Zwiedził kilka miejsc. Nie mógł zrozumieć jej zachowania. Mimo tego jego miłość do dziewczyny rosła i obejmowała go coraz bardziej ale także wiedział że jego życie nie ma sensu bez ukochanej. Myślał że jej ucieczka jest spowodowana że dziewczyna go nie nawidziła i nie kochała.Podczas rozmowy Akte i Winicjusza Akte uświadamiała mu jak bardzo kochała go Ligia.

Po rozmowie z Akte, opiekunką Ligi , zrozumiał dlaczego, że w taki sposób nie zdobędzie miłości Ligi, ponieważ nie może z nią postępować jak z niewolnicą. Dużo dała ta mu rozmowa z Akte bo uświadomiła mu też, że Ligia go kocha. Gdy Winicjusz odnalazł ją wkońcu w grupie chrześcijan. Wincjusz dzięki Lidze poznał zasady i tajemnice nowej wiary, a także zmienił swój stosunek do niej. Jego miłość, opierała się do tej pory na porywach serca, pożądaniu, stała się głęboka i dojrzała. Wincjusz Nigdy w życiu nie kochał kobiety w taki sposób jak Ligię. Dzieki temu było to dla niego nowe życiowe doświadczenie.
Ligia okazała miłość i troskę Markowi w chwili kiedy zajęła się nim w czasie jego wypadku. Wtedy poznał ją lepiej, coraz bardzie dostrzegał w niej jej wrażliwość i delikatność. Gdy Przebywając w jej towarzystwie odkrywał nowy wymiar miłości, która opierała się na zaufaniu, trosce i prawdziwym uczuciu. Wincjusz dzieki miłości do Ligi postanowił przyjąć wiarę do której należała Ligia.Przyjęcie chrześcijaństwa i zmiana stosunku do Ligi , były dowodem przemiany, jaka zaszła w Marku. Dzięki Ligii Marek dostrzegł, iż prawdziwa miłość nie polega na wzajemnej fascynacji, ale na gotowości do poświęceń dla dobra ukochanej osoby.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
24.5.2008 (17:06)

anetkak92 nie badz taka wyczulona:) Praca dobra:] Pomogła mi, więc dzieki

12.3.2008 (16:33)

nawet nie zle;)

19.2.2008 (16:03)

Sama siebie oceniasz? o.O nie przemawia do mnie ta praca. Dużo błędów składniowych i stylistycznych , interpunkcja, błąd fleksyjny, powtórzenia leksykalne... niee :/

Teksty kultury