profil

Przemówienie na temat rasizmu.

drukuj
satysfakcja 66 % 49 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Szacowni zebrani!

Szanowni nauczyciele oraz zebrani tutaj drodzy koleżanki i koledzy...
W imieniu moim oraz wszystkich uczniów mej szkoły serdecznie witam przybyłych gości.
Staję tu dzisiaj, aby przedstawić Wam temat jakże istotny, aczkolwiek dla niektórych wręcz nieprzyjemny, zasługujący na pogardę? Mianowicie o rasizmie? Jest to dość poważny dylemat współczesnego świata, z który zapewne nie jeden z Nas się spotkał. Istnieje on niemal od początków ludzkiego bytu, i stał się niemal nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.
Pod hasłem rasizm kryję się słownikowy termin tego słowa, który głosi, że jest to: ?zespół poglądów oparty na pseudonaukowych, irracjonalnych przesłankach o rzekomej nierównowartości biologicznej, społecznej i intelektualnej ras ludzkich, wyzyskiwany przez koła reakcyjne w różnych krajach przeciw ludom kolonijnym i mniejszościom narodowym?, jednak nie jest łatwo jednoznacznie zdefiniować owe zjawisko, ponieważ tak naprawdę każdy z Nas tu obecnych ma swój pogląd, co do tej cechy uważanej przez niektórych za negatywną, a przez innych za pozytywną.
Niektórzy rasiści kierują się złożoną (i nawet nie rzadko, wydawałoby się, sensowną ideologią), inni z kolei tylko naśladują poczynania innych, by nie zostać odrzuconym przez grupę, lub po prostu są bezmyślnymi jednostkami, mające za potrzebę, wyżycie się na kimkolwiek. Jednak niezależnie od tego, co stoi u podstaw rasizmu, jest to zjawisko niebezpieczne. Dzisiaj rasizm często kojarzy się nam przeważnie z nazizmem, który w szczególnie okrutny sposób ukazał głupotę tego poglądu. Charakteryzował się on wyższością rasy aryjskiej, powołanej do spełnienia misji cywilizacyjnej. W imię tej misji podejmowano działania zmierzające do usunięcia zagrożenia ze strony ludności żydowskiej, czyli rasy ?podludzi?. Nawiązując do idei romantyzmu i rasizmu głosił skrajny nacjonalizm, uważając naród za wspólnotę krwi, zdeterminowaną biologicznie i rasowo. Opierając się na darwinizmie społecznym uznawał siłę i walkę za podstawowe prawo społeczne. Nazizm opierał się także na wielu regułach faszyzmu. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu była pełna militaryzacja państwa oraz kult siły.
Mogłoby się wydawać, że rasizm czy nazizm jest echem przeszłości i nienależny się nimi przejmować, jednak mimo upływu lat ideologia głoszona przez hitlerowców jest wciąż żywa w niektórych kręgach, jak np.

nacjonalistyczno-rasistowsko nastawiony wariant subkultury skinhead. W początkowej fazie rozwoju subkultury, skini szczególną niechęcią darzyli rówieśników obcych im klasowo i ideologicznie ? zarówno ??lepszą? młodzież z dobrych domów, jak i anarchistycznie nastawionych hipisów. Wzorowali się natomiast na stylu życia karaibskich emigrantów, znajdujących się w podobnej sytuacji socjalnej. Po kilku latach zainteresowanie kulturą czarnych imigrantów zmieniło się we wzajemną nienawiść a ruch skinheadów przybrał charakter nacjonalistyczno-rasistowski. Wielu członków tej podkultury to bezrobotni, nieuczący się. Jednocześnie przyczynę bezrobocia skini upatrują w napływowej ludności ? emigrantach, zwłaszcza kolorowych. Stąd też bez powodu napadają na Turków, Arabów, Hindusów, Murzynów. Wręcz nienawidzą i brzydzą się Żydami, ale także komunistami jak i homoseksualistami.
Drodzy państwo na tym pragnę zakończyć moją przemowę!!!
Aczkolwiek myślę, że omawiany przeze mnie problem rasizmu, został omówiony wystarczająco dogłębnie i jasno. Dziękuję za zainteresowanie.


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (2) Brak komentarzy
14.3.2011 (18:58)

'drodzy koleżanki i koledzy...'? Raczej drogie koleżanki i drodzy koledzy... Błąd na samym początki.. nie ładnie, nie ładnie ;p

2.2.2008 (20:11)

Za to przemówienie dostałem 5 , a u mojej polonistki jest to b. duży wyczyn...

Gramatyka i formy wypowiedzi